POSVETA SERIJALU

Knjiga koja nudi novi pogled na 'Twin Peaks'

06.12.2013 u 13:20

Bionic
Reading

U novoj knjizi 'Fan Phenomena: Twin Peaks' Marise C. Hayes i Francka Boulèga, kolekciji eseja i intervjua, razrađuju se brojni zanimljivi aspekti serijala i njihove poveznice s pop kulturom koja ih je kreirala te koju su nastavili nadograđivati

'The owls are not what they seem', rečenica iz serije 'Twin Peaks' Davida Lyncha i Marka Frosta, potakla je nebrojene pop reference i citate, te danas, 20 godina nakon emitiranja i dalje zadržava svoju kulturološku vrijednost.

Zbirka 'Fan Phenomena: Twin Peaks' podijeljena je na deset poglavlja, a osim kritičkih refleksija i dugih eseja filmaša, književnika, povjesničara umjetnosti i vjernih pratitelja, posebno mjesto zauzimaju izdvojeni intervjui obožavatelja koji su zahvaljujući inspiraciji iz Twin Peaksa pokrenuli svoje privatne tvrtke preko kojih danas potiču javne rasprave o segmentima serijala.

Esej 'Peaks i pop kultura' Share Loree Clark otvara knjigu. Iako vjerni obožavatelji serijala neće u njemu pronaći nove intrigantne spoznaje, tekst je idealan za gledatelje koji se žele podsjetiti likova i bitnih detalja, a zatim i uvidjeti zanimljive poveznice sa suvremenim serijalima. 'Gothic Daemon BOB' i 'Strange Spaces: Cult Topographies in Twin Peaks' objašnjavaju posebno mjesto koje je 'Twin Peaks' zauzeo na modernoj kulturološkoj mapi.

Autori izdvajaju posebno 'snažan' esej Scotta Ryana i Joshue Mintona 'Yeah, But the Monkey Says, Judy': A Critical Approach to Twin Peaks: Fire Walk with Me', reference na film koji je izašao dvije godine nakon naglog prekida serijala. Mnogi kritičari i obožavatelji originalne priče zamjerali su filmu Twin Peaks: Fire Walk with Me, da je bizaran i nedovoljno nadahnut Lynchev promašaj, djelo svedeno na dosjetku koje nije zadovoljilo pitanja ostavljena u zraku u finalnoj epizodi serijala.

Autori eseja smatraju da većina kritičara ignorira film kao važan dodatni sadržaj sveobuhvatnije i šire mitologije 'Twin Peaksa'. Okarakterizirali su ga kao 'refleksiju društva koje skriva svoje mračne tajne ispod površine prividne dobronamjernosti stanovnika malog grada'.

Esej Kelly Bulkeley 'The Dream Logic of Twin Peaks' donosi pogled na mitologiju fikcionalnog svijeta i njegov vizualni stil u svjetlu suvremenih spoznaja na području istraživanja lucidnih snova i njihove uvrnute 'logike' odvijanja. Autorica se koristi i psihoanalizom kako bi čitateljima pružila širi kontekst i pogled na žudnje opisane u istaknutim scenama.