Međunarodni sajam knjiga i učila Interliber uvijek nudi i mnoštvo knjiga po iznimno povoljnim cijenama. Prošetali smo paviljonima Zagrebačkog velesajma u potrazi za dobrim, a jeftinim izdanjima
Na 15 tisuća četvornih metara, koliko ih, prema podacima Zagrebačkog velesajma, zauzima 35. Interliber, može se ovih dana naći desetine tisuća knjiga, među kojima se nalaze i brojne odlične knjige sada na ponudi po iznimno povoljnim cijenama. Jedna od njih je nesumnjivo i 'Energetski bljesak – putovanje kroz rave glazbu i dance kulturu' britanskog glazbenog kritičara Simona Reynoldsa. Njegova povijest dance kulture beskrajno je informativna i sjajno napisana knjiga (na više od 500 stranica!), zahvaljujući i tome što je Reynolds od stvari o kojima piše mnogo toga i sam doživio, te se na Interliberu može nabaviti za samo 35 kuna. Za ljubitelje muzičke povijesti vrijedi preporučiti i tvrdo ukoričenu 'Pretty Vacant' Phila Strongmana, odnosno povijest punka, koja košta sada sniženih 79 kuna.
Za ljubitelje književne teorije vrijedi skrenuti pažnju na činjenicu da se za samo devet kuna može nabaviti knjiga 'Proza na djelu' Jamesa Wooda. On je jedan od ključnih književnih kritičara današnjice, koji objavljuje u The New Yorkeru, a u ovoj knjizi postavlja pitanja – i nudi odgovore – u vezi s umijećem pisanja proze. Sve spomenute knjige, kao i površnu, ali zabavnu 'Kako su homoseksualci spasili civilizaciju' Kathy Krimmins (19 kuna), možete naći na štanduNaklade Ljevak
Na Profilovom štandu sigurno je najpovoljnije, a ujedno i najkvalitetnije djelo koje se nudi 'Cesta' velikog američkog pisca Cormaca McCarthyja, za samo 29 kuna, koliko košta i 'Neka vrsta nevinosti' književne nobelovke Toni Morrison. Nagrađivani roman Ivane Simić Bodrožić 'Hotel Zagorje' se pak prodaje još povoljnije, za 19 kuna.
Poklonike domaće proze također treba uputiti na Mozaikove štandove, na kojima se po cijenama od 25 do 30 kuna mogu naći brojna djela Pavla Pavličića i Gorana Tribusona, od kojega definitivno treba preporučiti nedovoljno zamijećeni roman 'Sanatorij', koji se može kupiti na Interliberu.
Štand Vuković i Runjić posjetiteljima nudi lijepe popuste, a među njima vrijedi izdvojiti roman 'Samoubojstva nevinih' Jeffreyja Eugenidesa, koji košta 20 kuna. Povoljno se mogu naći i 'Metastaze' Ive Balenovića kod Jesenski i Turk, za 10 kuna, dok doličan roman talijanskog pisca Antonija Tabucchija 'Tristano umire' na štandu naklade Oceanmore stoji 20 kuna.
Sarajevski Buybook pak za 50 kuna prodaje roman 'Zovem se Crvena' nobelovca Orhana Pamuka, a u paviljonu 6 se također nudi i luksuzno izdanje Kur'ana za samo 99 kuna. Ipak, još povoljnija je Larousseova 'Povijest umjetnosti', impresivna knjižurina puna slika u boji i nepresušnog znanja, koja se na štandu naklade Veble nudi za samo 100 kuna. Sandorf je pak prije nekoliko godina imao uspjeha s velikom i detaljno istraženom biografijom Gabriela Garcije Marqueza (autora Geralda Martina), koja je koštala više od 200 kuna, a sada se može kupiti za 50.
Onima koji su željni poezije vrijedi skrenuti pažnju na lijepo opremljena dvojezična izdanja Matice Hrvatske, od kojih treba izdvojiti 'Duinske elegije' Rainera Marije Rilkea, koje se nude za 20 kuna.
Sve spomenuto je, naravno, tek vrh ledenog brijega dobrih, a jeftinih knjiga koje se mogu, uz malo strpljenja i malo više vremena, pronaći na Interliberu. Za one koji u toj potrazi ogladne, nude se, između ostaloga, pečene kobasice ispred paviljona 5 i 6, a štand Kršćanske sadašnjosti ima i odgovarajuću knjigu i za tu priliku – 'Molitve prije i poslije jela' Marie-Luc Kerremens, koja košta jednoznamenkastih devet kuna. Manje od pečene kobasice!