Izložba 'Bauhaus – umrežavanje ideja i prakse' (BAUNET), koja predstavlja opuse umjetnika arhitekata i dizajnera koji su se školovali na najutjecajnijoj međunarodnoj školi Bauhausu, a potječu iz Hrvatske i regije, otvara se na Dan Europe, 9. svibnja u Muzeju suvremene umjetnosti
Izložba obuhvaća opuse Ottija Bergera, Gustava Bohutinskog i Ivane Tomljenović Meller iz Hrvatske, August Černigoja iz Slovenije i Selmana Selmanagića iz Bosne i Hercegovine. No, osim njihovih radova bit će izložena i djela njihovih profesora, glasovitih umjetnika koji su na Bauhausu predavali i vodili radionice Marcela Breuera, Vasilija Kandinskog, Paula Kleea, Hannesa Meyera, Lászla Moholy-Nagya, Oskara Schlemmera. Osim toga, izložbom će biti obuhvaćeni koncepti i pedagoške metode rada škole, najavljuju iz MSU-a.
Budući da izložba pokriva vremenski raspon od 1919., kad je osnovan Bauhaus, do 1961., kada je podignut Berlinski zid, ona ujedno prati i prikazuje utjecaje Bauhausa na poslijeratnu suvremenu umjetnost, dizajn i arhitekturu, s posebnim osvrtom na zagrebačku grupu EXAT 51, arhitektonsku praksu studenta Bauhausa – arhitekta Huberta Hoffmanna u Grazu i ljubljanskog Smjera B
Izložba obuhvaća više od tri stotine djela u raznovrsnim medijima od slika, grafika, crteža, objekata, preko arhitektonskih nacrta i maketa, tekstila i namještaja, do fotografija i filma iz hrvatskih i inozemnih muzejskih i privatnih zbirki.
Kustosica izložbe je viša kustosica MSU-a i koordinatorica BAUNET projekta Vesna Meštrić, autor postava izložbe je Vladimir Končar iz zagrebačkog Studija Revolucija.
Izložbu prati opsežan i bogato ilustrirani katalog objavljen na hrvatskom i engleskom, koji je uredila muzejska savjetnica Jadranka Vinterhalter, a u njemu će biti objavljeni prilozi dvadeset i šest hrvatskih i međunarodnih stručnjaka za avangardnu i modernu umjetnost koji surađuju na BAUNET projektu.
Izložba traje do 26. srpnja, a tijekom njezina trajanja bit će organizirani raznovrsni edukativni programi, kreativne radionice za djecu, predavanja i druga događanja vezana uz temu Bauhausa i njegovih utjecaja u regiji.
Izložba je dio međunarodnog istraživačkog projekta BAUNET u kojem sudjeluju kulturne institucije iz Austrije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Slovenije. Nositelj projekta je MSU Zagreb, a suorganizatori su Universalmuseum Joanneum iz Graza, Akademija likovnih umjetnosti iz Sarajeva, te Loški muzej iz Škofje Loke.