Dan nakon što proslavljena 140. obljetnica zgrade varaždinskog kazališta, o HNK-u u Varaždinu raspravljalo se i u Hrvatskom saboru. U srijedu navečer, u sabornici se vodila žustra rasprava o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o kazalištima prema kojem bi, uz ostalo, varaždinski teatar dobio status nacionalne kazališne kuće
Argumenata za tu odluku, koju podržavaju i zastupnici drugih stranaka sa sjeverozapada Hrvatske, zastupnicima je iznijela saborska zastupnica HNS-a i zamjenica varaždinskog gradonačelnika Natalija Martinčević. Istaknula je kako je za grad Varaždin i Varaždinsku, ali i za Međimursku, Krapinsko-zagorsku i Koprivničko-križevačku županiju ovo uistinu značajan događaj i priznanje.
'Mogla bih reći čak i konačno uvažavanje vrijednosti značaja i važnosti cijele sjeverozapadne regije kroz njezin hram kulture, kroz njezino kazalište', rekla je Martinčević.
Dodala je kako se za varaždinsko kazalište zna reći da je 'čuvar' kajkavskog jezika na sceni što je iznimno važno, jer jezik duboko obilježava mišljenje, duh neke kulturne zajednice, a Varaždinskom kazalištu gravitira područje kajkavske Hrvatske s pola milijuna ljudi kojima je materinji kajkavski i koji svakako zaslužuju svoje središnje kazalište.
Osvrnula se i na pisma koja se ovih dana javljaju u medijima, pisana s namjerom da se obezvrijedi, omalovaži i ponizi varaždinsko kazalište i grad Varaždin.
'Ova pisma iznose neistine jednu za drugom. Iako se javnosti želi nametnuti dojam da je cijela hrvatska kulturna javnost protiv te odluke, istina je drugačija. Svojim su dolaskom na proslavu 140. obljetnice varaždinskog HNK to jasno pokazali brojni uglednici iz branše, a HNK je imao snažnu podršku kulturnjaka i tijekom cijelog procesa kandidature za status nacionalnog kazališta. Protivnice ove ideje spominju kako je Grad Varaždin umanjio iznos za financiranje, no ne samo da smo ostali na 9,5 milijuna kuna godišnje, već je taj iznos, koji se izdvaja iz gradskog proračuna, povećan za 160 tisuća kuna. No ove gospođe koje su ovako ružno govorile o varaždinskom kazalištu, nisu uvrijedile Vladu, nisu uvrijedile Ministarstvo kulture, niti nas zastupnike koji podržavamo ovaj prijedlog. Uvrijedile su građane grada Varaždina, Varaždinske županije i 500.000 stanovnika sjeverne Hrvatske kojima je ovo matično kazalište i koji žele da i mi kao regija budemo izjednačeni barem u nečemu s ostalim regijama u Hrvatskoj', istaknula je Martinčević.
'Mi na sjeveru Hrvatske već smo navikli da nikada ništa ne dobijemo, bez obzira o kojoj se Vladi radilo, pa smo tako i ovo priznanje izborili isključivo radom, trudom i kvalitetom', rekla je Natalija Martinčević.