Središnja izložba programskog pravca Dopolavoro u projektu Rijeka EPK 'Usijano more' bit će otvorena 20. kolovoza u zgradi Eksportdrva, a već 21. kolovoza ondje će biti priređena izložba 'Terra Effluviens', koja se temelji na zaboravljenoj studiji arhitekta Branka Petrovića.
Izložbe su najavili direktorica Rijeke 2020 Irena Kregar Šegota, direktor udruge Drugo more i glavni voditelj programa Dopolavoro EPK Davor Mišković te kustosica izložbe 'Usijano more' Inke Arns i kustos izložbe 'Terra Effluviens' Nikola Bojić.
Na izložbi 'Usijano more' svojim radovima predstavit će se umjetnici i skupine, koji se bave nevidljivim ekonomijama povezanima s morem: Aram Bartholl, Ursula Biemann, DISNOVATION.ORG, Jacob Hurwitz-Goodman, Daniel Keller, Steffen Köhn, Lawrence Lek, Rebecca Moss, Jenny Odell, Elisa Giardina Papa, Lisa Rave, Marie Reinert, Tabita Rezaire, RYBN, Sebastian Schmieg i Hito Steyerl.
Oni se, kako je kazala kustosica Inke Arns, 'bave neobičnim i radikalnim pojavama, od čudnih internetskih trgovina, rudarenja na velikim dubinama, podizanja razine mora do skrivenih offshore oaza, mračnih carstava amaterske pornografije i drugih 'zlatnih obala' - ukratko: morem rada.'
Izložba u prvi plan stavlja nove nevidljive ekonomije koje su neodvojivo povezane s morem - u morskim dubinama, kao što je iskopavanje nafte i ruda, na morskim obalama offshore porezne oaze i na morskoj površini, ultra-libertarijanski start-upovi u samodostatnim naseobinama, koje plutaju međunarodnim vodama.
Sve te aktivnosti, rečeno je, dio su novih ekonomija koje uključuju nove oblike rada, poput delegiranog rada, brige i skrbi te globalne logistike ili novih oblika kruženja kapitala, koji se odvijaju u mjestima poput slobodnih luka.
Izložba 'Terra Effluviens', nakon gotovo 50 godina, u Rijeku vraća dijagrame iz studije hrvatskog arhitekta Branka Petrovića 'Sistematizacija fenomena čovjekove okoline' iz 1971., rekao je kustos Nikola Bojić.
Izložba je nastala ispreplitanjem teorijskog istraživanja, nove forme umjetne inteligencije i zvučnog sondiranja Rijeke, kao rezultat zajedničkog istraživanja arhitekata, znanstvenika, hakera i umjetnika te ukazuje kako se, kao alat za predviđanje budućnosti rada i proizvodnje u prostoru, može primijeniti zaboravljeno istraživanje iz 1971.
Kako je kazao Bojić, u studiji je predstavljeno 30 dijagrama koji pružaju uvid u isprepletenost ljudskih, tehnoloških i prirodnih sustava. Petrović je u studiji povezao tehnološka predviđanja, novo poimanje vremena i prostora te njihovih relacija s budućom dinamikom planetarnog ekosustava, što se iz suvremene perspektive doima kao analitička vizija krize ekosustava u kojoj se danas nalazimo, naveo je.
Iz Rijeke 2020 najavljena je i instalacija 'Oblomo: zaposlen lijenošću' slovenskoga multimedijalnog umjetnika Saše Sedlačeka, koja posjetitelje nagrađuje ako su lijeni i ništa ne rade, a koja će također biti otvorena 21. kolovoza u Exportdrvu.