pregled 2024.

Ovo su najznačajniji događaji u svijetu kulture protekle godine

24.12.2024 u 18:18

Bionic
Reading

Portal ARTnews nedavno je objavio svoju ljestvicu 26 najznačajnijih događaja u svijetu kulture za 2024. godinu, a mi vam donosimo one koji su odjeka imali i na našim prostorima

Redakcija portala ARTnews potrudila se probrati čak 26 ključnih dođaja u svijetu umjetnosti za 2024. godinu. S druge strane, mi vam donosimo pet onih koji su imali odjeka i na našim prostorima.

Banksy postao plodniji no inače

Banksy je ove godine postao neočekivano plodan. Tijekom devet uzastopnih noći, neuhvatljivi ulični umjetnik otkrio je niz murala na temu divljih životinja diljem Londona. Svaki dan se pojavilo bi se novo umjetničko djelo, ​​a sva su prikazivala životinje poput slonova, majmuna, koza i riba. Radovi su bili strateški postavljeni na krovove, infrastrukturu i druga mjesta - jedan mural duhovito je prikazivao životinju u interakciji s automobilom. Banksy je preuzeo odgovornost za dio radova putem Instagram postova, ali nije ponudio objašnjenje njihovog značenja, što je i normalno.

Novi Banksyjev mural u Londonu
  • Novi Banksyjev mural u Londonu
  • Novi Banksyjev mural u Londonu
  • Novi Banksyjev mural u Londonu
  • Novi Banksyjev mural u Londonu
  • Novi Banksyjev mural u Londonu
    +7
Novi Banksyjev mural u Londonu Izvor: EPA / Autor: NEIL HALL

Banana Maurizia Cattelana prodana za 6,24 milijuna dolara Justinu Sunu

Tržište umjetnina bilo je klimavo cijele godine, ali to nije spriječilo kultno djelo 'Komičar' Maurizija Cattelana iz 2019. da propadne. Zloglasna banana zalijepljena trakom za zid prodana je u studenom za nevjerojatnih 6,24 milijuna dolara. Kupac je bio njujorški milijarder, poduzetnik rođen u Kini, Justin Sun, koji je bananu platio kriptovalutom koju je stvorio, TRON, u lukavom marketinškom potezu. Tržište NFT-a možda je još uvijek u zastoju, ali kriptovalute su se službeno vratile, potaknute nadama da će Trumpova administracija imati sluh za njih. Sasvim je smisleno da je Cattelanovo djelo pronašlo poklonika među kripto-braćom.

Justin Sun
  • Justin Sun
  • Justin Sun
  • Justin Sun
  • Justin Sun
  • Justin Sun
Justin Sun Izvor: Profimedia / Autor: Peter PARKS / AFP / Profimedia

OpenAI lansirao Soru, generator teksta u video

Nije pretjerano reći da je ova godina bila prekretnica u razvoju umjetne inteligencije. Dok su ChatGPT i generatori slika kao što su Midjourney i DALL-E pokrenuti 2022. godine, ove je godine zabilježen kvantni skok u sofisticiranosti i opsegu AI platformi. Najveći skok? Otkrivanje generatora teksta u video, uključujući softver Sora u veljači. Konkurentske AI tvrtke Runway, Pika, Luma i Stability AI također su ove godine demonstrirale ili pokrenule vlastite video generatore. I dok je šira javnost dobila pristup tek ovaj mjesec, sve veći broj umjetnika, kreativaca i korporacija već je upotrijebio alate.

Izvor: Društvene mreže

Kulturna scena u Njemačkoj erumpirala

Ova je godina u Njemačkoj započela s višestrukim završecima: krajem, kako su mnogi vidjeli, slobodnog umjetničkog izražavanja u zemlji i krajem izložbi za umjetnike koji su povukli svoje radove u znak protesta. Neki od tih umjetnika bili su uključeni u pokret poznat kao Strike Germany, koji je u siječnju pozvao na široku osudu institucija koje provode 'politike koje suzbijaju slobodu izražavanja, posebno izraze solidarnosti s Palestinom'. Štrajk u Njemačkoj započeo je nakon što je Berlin pokušao donijeti novu klauzulu o financiranju kojom se od primatelja zahtijeva da se suprotstave antisemitizmu, obliku predrasuda za koji grad kaže da uključuje poricanje prava Izraela na postojanje. Čak i nakon što je klauzula o financiranju ukinuta, prosvjedi su nastavljeni.

Candice Breitz, židovska umjetnica čija je izložba u Saarlandu otkazana 2023., govorila je u intervjuu za ARTnews ove godine o 'makartizmu koji nastavlja inficirati Njemačku'. Činilo se da njezine riječi pokazuju da je njemački svijet umjetnosti na raskrižju: hoće li ova scena, koja se dugo smatrala bastionom eksperimentalizma, nastaviti njegovati atmosferu slobode ili ju je gušenje umjetničkih pogleda na Izrael i Gazu trajno promijenilo?

Palestina, potpora Palestincima
  • Palestina, potpora Palestincima
  • Palestina, potpora Palestincima
  • Palestina, potpora Palestincima
  • Palestina, potpora Palestincima
  • Palestina, potpora Palestincima
    +7
Palestina, potpora Palestincima Izvor: EPA / Autor: MARTIAL TREZZINI

Izraelski paviljon na Venecijanskom bijenalu je ostao zatvoren

Venecijanski bijenale nikada nije bio imun na ono što se događa tisućama milja daleko. To se ponovno pokazalo ove godine kada su, uoči otvaranja, umjetnici počeli prosvjedovati protiv izraelskog sudjelovanja u izložbi. Tisuće umjetnika potpisalo je pismo u kojem stoji da 'Bijenale predstavlja platformu za genocidnu aparthejdsku državu'. To je potaknulo talijanskog ministra kulture da prosvjed nazove 'sramotnim' i ponovno potvrdi da će Izrael sudjelovati kao što je planirano.

Zatim je došao dan otvorenja, kada su, samo nekoliko sati prije nego što je novinarima bilo dopušteno ući na Bijenale, umjetnica Ruth Patir i kustosice Tamar Margalit i Mira Lapidot rekle da će držati svoj paviljon zatvorenim dok ne dođe do prekida vatre u Gazi i dogovora da Hamas pusti taoce. Na ulaznim vratima paviljona bila je zalijepljena poruka u kojoj je pisalo isto. Video, vidljiv s prozora, ponudio je samo mali dio onoga što je Patir planirala.

Više pročitajte na stranicama portala ARTnews.