Zagrebački Muzej suvremene umjetnosti u sklopu svoga virtualnog programa #MSUnonStop, koji se može pratiti redovito putem njihovih društvenih mreža, Facebooka, Instagrama i YouTubea, nudi i ciklus 'MSU priručnik za početnike'. Provjerili smo što se to u njemu sve može doznati
Zamišljen kao svojevrsni šalabahter za lakše razumijevanje određenih pojmova na koje često nailazimo čitajući o suvremenoj umjetnosti, ciklus 'MSU priručnik za početnike' u kratkoj formi tumači umjetničke pravce, smjerove i oblike izražavanja na primjerima radova hrvatskih umjetnika i umjetnica iz fundusa MSU-a. Cilj je, s jedne strane, educirati i informirati publiku na zanimljiv način, a s druge je potaknuti na razmišljanje o suvremenoj umjetnosti i kulturi općenito, kaže nam Ana Škegro, voditeljica Pedagoškog odjela MSU-a.
'S obzirom da smo u trenutnoj situaciji primorani biti u svojim domovima i promatrati umjetnost samo na ekranima (osim ako nismo među sretnicima koji imaju kakav umjetnički predmet u domu), moguće je da će se stvoriti još veći jaz između publike i umjetnosti, dapače svih oblika umjetničkog izražavanja, od vizualnih do izvedbenih umjetnosti. Na ovakve, a i mnoge druge načine, pridružujemo se brojnim kulturnim institucijama i organizacijama, kao i umjetnicima koji nastoje omogućiti pristup kulturi i umjetničkom sadržaju, kao i poticati kreativno stvaralaštvo u našim domovima', kaže Škegro.
U 'Priručniku za početnike' iz MSU-a dosad su obradilii deset pojmova: apstraktna umjetnost, ready-made, konstruktivizam i geometrijska apstrakcija, op art, kinetička i luminokinetička umjetnost, konceptualna umjetnost, rana kompjutorska umjetnost, pop art, umjetnost performansa i video umjetnost.
'Obradit ćemo ih još najmanje deset, i to će činiti zbir od barem dvadeset pojmova koji se mogu povezati s radovima iz fundusa MSU-a. Naime, nit vodilja pri odabiru pojmova bili su upravo radovi iz bogatog fundusa MSU-a, u želji da približimo svoju građu našoj publici i pokušamo približiti razloge i/ili kontekst njihova nastanka', kaže Ana Škegro.
MSU će, pored 'Priručnika za početnike', u sklopu svoga online programa nuditi i druge sadržaje, prisjetiti se brojnih izložbi iz povijesti toga muzeja, zavirit će se i 'iza kulisa' u odjele, a kroz seriju filmova Kluba mladih publika će se s pojedinim radovima moći upoznati 'iz drugog kuta'.
Predstavit će se i zanimljive knjige koje se mogu prolistati online, projekte i virtualne video igrice poput 'Avanture Vita i Nade' putem koje se na interaktivan način upoznaje s jednom od zbirki i umjetničkim radovima Vjenceslava Richtera.