Međunarodna dvodijelna izložba 'Oceani. Pogled na svijet kroz dijalektiku plime i oseke' otvorena je u srijedu navečer u dubrovačkoj Umjetničkoj galeriji u organizaciji TBA21-Academy, a kroz multimedijalne instalacije, video radove, fotografije i skulpture sedamnaest umjetnika istražuje kulturne, političke, sociološke i biološke dimenzije oceana
Predsjednica fondacije TBA21, austrijska kolekcionarka umjetnina Francesca von Habsburg podsjetila je na svoju posebnu vezu s Dubrovnikom, koja seže još iz ratne 1992.
'Željeli smo ovom izložbom Umjetničkoj galeriji vratiti značaj koji po svemu treba imati. Izložba je temeljena na onom što nam ocean danas predstavlja - najveću životnu snagu na planetu. Pokušali smo svijet pogledati iz perspektive oceana. Sve nas ujedinjuje velika ljubav prema moru, jer smo oceanom povezani', rekla je von Habsburg.
Kustosica izložbe Stefanie Hessler istaknula je kako je većina djela nastalo tijekom TBA21-Academy ekspedicije na južnom Pacifiku. 'Istraživanja oceana i utjecaja ljudskog djelovanja na ocean uzela su oblik umjetničkih djela, kroz video instalacije, fotografije i ostale medije', istaknula je Hessler.
Ravnatelj Umjetničke galerije Dubrovnik Marin Ivanović kazao je kako je riječ o najvećoj izložbi koja se u Dubrovniku otvara u 2018.
'Izložba okuplja niz umjetnika iz cijelog svijeta koji su na temu oceana, od ekologije mora do akvakulture, znanstvena istraživanja transponirali u umjetničke radove. Francesca von Habsburg sa svojom fondacijom ih je obuhvatila u jednu cjelinu', poručio je Ivanović.
Uoči otvaranja u Umjetničkoj galeriji održan je i simpozij 'Povratak moru'. Drugi dio izložbe, koja je prethodno prikazana u Austriji i Francuskoj, bit će otvoren u petak, 6. srpnja u Franjevačkom samostanu Gospe od Špilice na otoku Lopudu, a izložba ostaje otvorena do 30. rujna.