Žiri nije mogao izabrati samo 10 priča koje su zaslužile ući u finale jer se, javljaju nam, njih 15 istaknulo kvalitetom i maštovitošću
Inspirirani knjigom autorice Linn Skåber i ilustratorice Lise Aisato "Mladima", koju je V.B.Z objavio u biblioteci Na margini pod pokroviteljstvom programa Kreativna Europa Europske unije, u prosincu 2021. godine taj je izdavač odlučio pokrenuti literarni natječaj za mlade do 18 godina pod naslovom "Sve je lako kad si mlad?"
Na natječaj su, javljaju nam iz V.B.Z-a, pristigle čak 83 sjajne priče u kojima su mladi pisali o svojim željama i strahovima, temama koje ih zanimaju i zabavljaju, muče i vesele. Žiri u sastavu urednica Sandra Ukalović, prevoditeljica i stručna suradnica V.B.Z-a Nikolina Dadić, voditeljica društvenih mreža V.B.Z-a Vedrana Bibić, urednica dječjih knjiga Aleksandra Stella Škec i urednica Koraljka Penavin (predsjednica žirija) nije mogao izabrati samo 10 priča koje su zaslužile ući u finale, jer se njih 15 istaknulo kvalitetom i maštovitošću pa se V.B.Z odlučio za 15 finalistkinja i finalista. Abecednim redom, to su:
Ana Budimir, U iščekivanju boljih vremena
Anđela Zrnić, Sve je lako kad si mlad?
Ariana Marinović, Sve je lako kad si mlad
Fabijan Vođinac, Nježno klupko jednog djetinjstva…
Ines Aužina, Sve je lako kad si mlad
Ivano Horvatin, Život u hologramu
Ivica Lebeda, Izgubljeni zapis
Lara Vidušek, Krila
Marina Gvozdenović, Zelena vrata
Maša Boban, Sve je lako kad si mlad
Matija Bruna Brčić, Sve je lako kad si mlad
Ramona Bilić, Kritika kršćanstva
Roko Juretić, Šoping groznica
Tara Pia Zekić, Muke po posljednjem tjednu 1. polugodišta školske godine 2021./2022.
Tonija Zlatoper, Sramota
Tri najbolje priče V.B.Z će objaviti u utorak, 22. veljače na svečanom proglašenju u njihovoj knjižari u Zagrebu.
Biblioteka "Na margini" jedinstveni je trogodišnji projekt izdavačke kuće V.B.Z. pod pokroviteljstvom programa Kreativna Europa Europske unije. Projekt je stvoren kako bi se hrvatske čitatelje upoznalo s nekim od vrhunskim djela europskih književnosti koja otvaraju teme o problemima s kojima se suočavaju marginalizirane društvene skupine i istodobno promovirala hrvatska književnost na stranim jezicima. Projekt obuhvaća objavljivanje, promociju i distribuciju 30 visokokvalitetnih književnih djela, najvećim dijelom manje zastupljenih književnih vrsta (grafički roman, poezija, dječja književnost i kratke priče). Moto biblioteke je: "Prepoznaj sebe u njemu i njoj koji nisu poput tebe i mene" (Carlos Fuentes).