KULTNA FIGURA U AUSTRIJI

Umro je Willi Resetarits, glazbenik, aktivist i legenda gradišćanskih Hrvata o kojoj u Hrvatskoj znamo sramotno malo

25.04.2022 u 11:01

Bionic
Reading

Jedan od najoriginalnijih austrijskih glazbenika s karijerom dugom više od 50 godina, gradišćanski Hrvat relativno malo poznat u hrvatskoj javnosti, ali s ogromnim utjecajem na austrijsku popularnu kulturu, Willi Resetarits preminuo je jučer u Beču u 73. godini

Willi Resetarits rođen je u Stinatzu (Stinjaki) 21. prosinca 1948. Kao dječak s tek tri godine doselio se u bečko predgrađe Favoriten, i danas naseljeno pretežno gastarbajterima iz bivše Jugoslavije i Turske. Ondje je naučio njemački i krajem šezdesetih osnovao bend Schmetterlinge (Leptiri) te zajahao na valu tada popularnog hipi pokreta, a najpoznatiji uradak bio im je politički oratorij 'Proleten Passion'.

Schmetterlinge su 1977. čak predstavljali Austriju na Eurosongu te su s pjesmom 'Boom-Boom-Boomerang' zauzeli pretposljednje mjesto, a 1985. nastupili su na koncertu Austrija za Afriku, lokalnoj inačici Live Aida, velikog globalnog humanitarnog koncerta koji je organizirao irski glazbenik Bob Geldof.

Izvor: Društvene mreže / Autor: Eurovision Movies

Osamdesetih godina prošlog stoljeća s kolegom, radijskim voditeljem Günterom Brödlom, Resetarits kreira novi alter ego - dr. Kurt Ostbahn. Osnivaju bend Ostbahn Kurti & The Chefpartie, u sklopu čijeg su repertoara prepjevali niz hitova Brucea Springsteena, Rolling Stonesa, Bobbyja Womacka i niza drugih zvijezda u lokalni bečki kontekst.

Izvor: Društvene mreže / Autor: TUBDUERN

Devedesetih je na bečkom javnom radiju, nedjeljom od 13 do 14 sati, vodio emisiju 'Utjeha i savjet dr. Kurta Ostbahna', a ona se s prekidima održala na valovima Radija Beč sve do 2007. Paralelno s time vozio je niz glazbenih projekata, među kojima je i Stubnblues, bend u sklopu kojega je izvodio njemačke i hrvatske folklorne pjesme, ali i američke blues i R&B standarde.

Izvor: Društvene mreže / Autor: ChiliBertl

Resetarits je i u kasnijim inkarnacijama glazbenih projekata, kao što su Basbaritenori, učinio neizmjerno puno za očuvanje glazbenog i kulturnog nasljeđa gradišćanskih Hrvata. Na koncertima je često izvodio pjesme iz tradicije gradišćanskih Hrvata u klapskim verzijama s braćom Lukasom (glumac) i Peterom (voditelj na javnoj televiziji).

Nezanemariv je njegov doprinos i u aktivizmu: jedan je od suosnivača organizacije za ljudska prava SOS Mitmensch, aktivno je radio na integraciji azilanata u udrugama Asly im Not i Integrationshaus te sudjelovao u nizu prosvjeda za ljudska prava, a nositelj je i uglednih austrijskih priznanja za socijalnu pravdu nazvanih po doajenima Bruni Kreiskyju i Karlu Renneru.

Willi Resetarits s grupom Schmetterlinge na Eurosongu
  • Willi Resetarits i Conchita Wurst
  • Willi Resetarits
  • Willi Resetarits
  • Willi Resetarits i Schmetterlinge na Bečkom festivalu
  • Willi Resetarits
    +3
Willi Resetarits Izvor: Profimedia / Autor: VOTAVA / AFP / Profimedia

Rastrgan između rodnog Gradišća, hrvatskih korijena, američke popularne kulture i bečkih predgrađa, Resetarits ostavlja jedinstven i prepoznatljiv opus. Ili, kako piše Karl Fluch u nadahnutom nekrologu za Der Standard: 'Njegov autoritet bila je ljudskost, a ne godine ili uspjeh. Svatko tko je razgovarao s njim doživio je pripovjedača koji se uvlačio u tisuće anegdota s raširenim kutovima usta, uvijek čekajući da se počne smijati.'

Resetarits je 2021. prebolio koronavirus, no život mu je prekratila dosad još uvijek neobjašnjena nezgoda. Iza sebe ostavlja suprugu Beatrix Neundlinger, s kojom se upoznao još sedamdesetih u bendu Schmetterlinge, te dvoje djece, danas u četrdesetima.