Zbog njegovih navodnih zdravstvenih koristi jabučnom octu u posljednje vrijeme daje se velika pozornost. Tvrdi se da rješava probleme s dijabetesom, kao i s prekomjernom težinom, a iako nam pruža obilje prednosti, nema potrebe svako jutro gutati žlicu jabučnog octa
Kao i u svemu, ljudi su skloni pretjerivanju i po pitanju ljekovitosti jabučnog octa, a u ovih deset zdravstvenih mitova možete odmah prestati vjerovati.
Jača imunološki sustav
Redovita upotreba jabučnog octa doprinosi zdravlju jer sadrži antioksidante koji smanjuju rizik od kroničnih bolesti poput onih kardiovaskularnih, dijabetesa, raka i smanjenja kognitivnih funkcija. Jabučni ocat dobiva se dodavanjem bakterijskih kultura i kvasca soku od jabuka. Tijekom prerade dio korisnih antioksidanata se gubi, a koliko ih ima u jabučnom octu, teže je utvrditi. Stoga je bolje unositi antioksidante konzumacijom proizvoda poput mahunarki, orašastih plodova ili raznih sjemenki, čija je dobrobit dokazana, a jabučni ocat koristiti za ono čemu je i namijenjen - kao dodatak salati ili za mariniranje mesa.
Pomaže u probavljanju ugljikohidrata
Gutanje jabučnog octa da bi se uživalo u lošim ugljikohidratima nije mudra prehrambena navika. Manja studija iz 2006. godine pokazala je pozitivan utjecaj jabučnog octa na ograničavanje negativnih učinaka obroka s visokim udjelom ugljikohidrata i visokog glikemijskog indeksa, ali svejedno biste trebali izbjegavati prerađene ugljikohidrate. Više koristi za zdravlje imat ćete ako birate povrće, voće, cjelovite žitarice, mahunarke i mliječne proizvode s niskim udjelom masti, bez obzira pijete li uz to jabučni ocat ili ne.
Uništava masnoće
Znanstvene studije sugeriraju da je octena kiselina iz jabučnog octa korisna za smanjenje nastanka masti u jetri i regulaciju ukupne razine kolesterola u krvi. To ipak ne znači da će se umakanjem mesa prženog u dubokom ulju u jabučni ocat dogoditi čudo. Iako su istraživanja octa obećavajuća, izbjegavanje pržene i masne hrane bolji je način za smanjivanje ukupnog kolesterola te poboljšavanje općeg zdravstvenog stanja.
Snižava razinu šećera u krvi
Istraživanja obećavaju, ali još je prerano da biste se kockali sa zdravljem. Octena kiselina povezana je s blagim smanjenjem vršnih razina šećera u krvi nakon obroka. Vjeruje se da bi razlog mogao biti svojstvo octene kiseline da usporava prolazak hrane kroz probavni trakt ili da smanjuje aktivnost enzima koji probavljaju ugljikohidrate. Problem je u tome što se ovo istraživanje oslanja na specifičnu populaciju, mali uzorak štakora, a ne na ljude. Osobitu pažnju octu trebaju posvetiti dijabetičari jer njegovom upotrebom utječu i na razinu inzulina koju trebaju za obroke ili međuobroke. Stabilna razina šećera u krvi kod ostalih je povezana s prehranom s visokim udjelom biljne hrane i redovitom tjelovježbom pa kap octa neće donijeti nikakve značajnije promjene.
Pomaže u mršavljenju
Bilo bi sjajno kad bi bila istina to da samo žlica ili čaša jabučnog octa topi masne zalihe i kreše kilograme. Problem jedinog istraživanja koje je povezalo jabučni ocat s gubitkom kilograma vrlo je mali uzorak i vrlo loša kontrola. Osim toga, ispitanici iz ovog istraživanja već su bili na dijeti kad su počeli piti ocat. Jedini put k održivom načinu gubitka kilograma uvrštavanje je na jelovnik više povrća i voća, a manje zasićenih masti i dodanih šećera, te kretanje.
ZDRAVLJE NA TANJURU
Višak kilograma uz ove će namirnice postati prošlost
Ubija bakterije
To što je kiselina nusproizvod proizvodnje octa ne znači da je on ubojica mikroba. Tvrdnje o antimikrobnosti jabučnog octa proizlaze iz procesa fermentacije. Znanost ukazuje na korisnost octa u smanjenju rizika od bolesti prenošenih hranom, ali ne i rizika od prehlade, infekcije ili želučanih tegoba uzrokovanih bakterijama i virusima. Pravilno hidratiziranje, kvalitetan san i prehrana temeljena na više povrća više će koristiti smanjenju rizika od bolesti.
Štiti od srčanih bolesti
Zbog moguće povezanosti octene kiseline sa smanjenjem razine kolesterola ocat na bazi voća mogao bi pomoći u sprečavanju kardiovaskularnih bolesti, posebno u sprečavanju nastanka ugrušaka. Ipak, znanost trenutno ne raspolaže dovoljno konkretnim činjenicama na temelju kojih bi mogla dati konačan stav. Znanstvenici ne razumiju u potpunosti mehanizam djelovanja polifenola, antioksidanata iz biljne hrane koji štite stanice od oštećenja. Ono čime sigurno nećete pogriješiti korištenje je jabučnog octa za popravljanje okusa hrane bogate povrćem jer ćete tako izbjeći slatke kremaste preljeve. Ocat može biti koristan, ali još uvijek nemamo dovoljno čvrste dokaze na temelju kojih bi se preporučilo njegovo obilato korištenje.
IZBJEGNITE LIJEKOVE
Imate problema s kolesterolom? Ovo su namirnice koje snižavaju njegovu razinu
Odličan je izvor probiotika
U najboljem slučaju probiotička svojstva jabučnog octa su minimalna jer se probiotici nalaze u ostatku podloge koja fermentacijom prelazi u ocat. Osobito to vrijedi za komercijalni, visoko prerađen jabučni ocat u kojem ćete teško pronaći dobre bakterije. Radije ih potražite u grčkom jogurtu, kiselom kupusu, kombuchi, misu i tempehu, koji su njihovi odlični izvori, a uz to vas mogu zasititi.
Pijenjem octa ujutro manje ćete jesti tijekom dana
Produljeno pražnjenje želuca koje je uočeno u ograničenom postojećem istraživanju octa vjerojatno je uzrokovala usporena aktivnost enzima u probavnom sustavu. Ispijanje jabučnog octa na prazan želudac može biti nezgodno za probavni sustav i uzrokovati žgaravicu. Izbjegavajte dodatke, tonike i eliksire za koje vam tvrde da smanjuju glad te za doručak kombinirajte hranu bogatu vlaknima i bjelančevinama.
Liječi sve
Ako toliko volite jabučni ocat da ga koristite i kao preljev za salatu i u marinadama, samo naprijed! On sadrži nula kalorija, poboljšava okus hrani i predstavlja nizak zdravstveni rizik, osim za one koji pate od gastroezofagealne refluksne bolesti (GERB). Pijete li ga samo zbog njegovih navodnih zdravstvenih koristi, znanost vas zasad ne može podržati u tome. Dakle, ocat je dodatak salatama, a ne zdravstveni dodatak prehrani.