Nije nepoznato to da svake godine velike količine hrane nažalost završavaju u smeću, no ako ste među onima koji nemaju običaj bacati ostatke obroka, trebate znati da se pojedine namirnice podgrijavaju na različite načine
Osnovno pravilo glasi da je najbolje zagrijavati hranu u onome u čemu je i pripremljena pa jela iz posude za pečenje i podgrijte u njoj, a obrok skuhan u loncu u njemu i zagrijte i sl.
Treba podsjetiti i na to da se namirnice poput celera, mrkve, repe, cikle, špinata, gljiva, krumpira, riže, jaja ili piletine ne smiju podgrijavati.
Evo kako ćete pravilno zagrijati pojedine namirnice:
Odrezak
Kako bi se oživjela sočnost i ponovno proželi okusi, najbolje je odrezak kratko zagrijati u tavi s malo maslaca, minutu ili dvije sa svake strane, dok ne dobije koru.
Riba
Ribu nikad nemojte zagrijavati u mikrovalnoj jer se mirisa više nikad nećete riješiti, a ona neće biti dobro zagrijana. Stoga je za njeno podgrijavanje najbolja tava, kao i niska temperatura. Kad se pak radi o paniranoj ribi, možete je ugrijati u tosteru i bit će fino hrskava.
Pizza
Iako su rijetki oni koji ne vole ovo popularno jelo, hladni ostaci pizze koji se dan kasnije povlače po hladnjaku nisu nimalo privlačni. Najbolji način za zagrijavanje pizze je u tavi - poklopite je i grijte nekoliko minuta. Kad primijetite da se sir počeo otapati - spremna je.
Povrće
Pečeno ili kuhano povrće može biti jednako ukusno i dan nakon što se pripremi, a gastro blogerica Yumna Jawad, koja stoji iza popularnog bloga Feel Good Foodie, kaže da ipak neće biti onako hrskavo kao kad ga izvadite iz pećnice. Najbolji način da ga podgrijete je, dodaje, ponovno pećnica, ali trebate paziti da ne dođe do prekuhavanja.
Tjestenina
Tjestenina nije baš najlakša za podgrijavanje i zato je bitno dodati tekućinu, a ona treba odgovarati umaku (voda za umak od rajčice, mlijeko za umake s vrhnjem, ulje za orašaste varijante). Zatim stavite prozračni poklopac te je ubacite u mikrovalnu pećnicu. Tjesteninu poput npr. lazanja možete zagrijati u pećnici. Stavite još malo umaka, prekrijte aluminijskom folijom i zagrijte.
Plodovi mora
Mnogi gastro stručnjaci nisu skloni podgrijavanju jela s plodovima mora te savjetuju da se ostaci pojedu hladni ili se bace. Ipak, ako ovo jelo ipak morate zagrijati, trebate znati da plodovi mora mogu postati prekuhani. Prilikom zagrijavanja koristite niže temperature i paru kako biste sačuvali vlagu i teksturu. Malo tekućine (poput temeljca) može ubrzati podgrijavanje.
Pomfrit
Kao što smo spomenuli na početku teksta, krumpir nije dobro zagrijavati, no ako baš morate, zagrijte pomfrit u pećnici. Složite krumpiriće u jednom sloju, a zatim ih stavite u pećnicu na pet do sedam minuta ili ih na nekoliko minuta bacite na ulje u tavi. Nakon što ih kratko zagrijete obavezno ih izvadite i stavite na papirnati ručnik kako bi se upio višak masnoće.
Riža
Rižu je, ističu stručnjaci, najbolje ne podgrijavati, ali ako baš morate, najbolji način za podgrijavanje kuhane riže i održavanje njezine teksture onaj je u mikrovalnoj pećnici. Rižu u posudi prekrijte poklopcem te stavite u mikrovalnu pećnicu kako bi toplina i vlaga mogli cirkulirati. Grijte oko minutu, promiješajte i zatim uključite mikrovalnu na dodatnih 30 sekundi. Zrna riže vratit će se u izvornu teksturu: bit će pahuljasta i mekana.
Juhe i variva
Prilikom podgrijavanja juha i variva, prvih minutu-dvije trebalo bi ih podgrijavati u posudi s poklopcem, a nakon toga promiješati i nastaviti podgrijavati do ključanja kako bi se toplina ravnomjerno rasporedila.
Naravno, treba podsjetiti na to da podgrijanu hranu koja nije pojedena nije dobro ponovno podgrijavati, hladiti ili zamrzavati.