Proljeće je tu, a s njime i sezona ukusnih, zdravih i tako osvježavajućih salata. No da bi vaša omiljena kombinacija povrća dobila idealan okus, potreban je ukusan preljev, a kombinacija je doista mnogo. Uz ove jednostavne formule i trikove pripremanje dresinga imat ćete u malom prstu
Recepata za preljev za salatu je doista mnogo, a bez obzira koliko se razlikuju, gotovo svi se mogu razdvojiti na tri bitna elementa. Naime najvažnija stvar svakog dresinga je uspostaviti dobru ravnotežu između soli, masti i kiselina. Pojedinačno, te tri komponente su najosnovniji začini za svu hranu i utječu na poboljšanje okusa jela.
Pomiješan u pravim omjerima, taj je trio osnova za gotovo svaku vrstu dresinga, no postoji poprilična razlika u okusu i konzistenciji između, naprimjer, limunovog vinaigrettea i preljeva od plavog sira. Obično nekuhan, preljev se oslanja na kombinaciju kiseline i masti. Kiselina je bilo što tekuće i kiselo ili ispod 7,0 na pH ljestvici. Ocat ili sok od citrusa najčešće su kiseline, ali i sok od rajčice ili sojin umak također mogu funkcionirati tako. Masnoća je najčešće ulje, ali ne mora nužno biti - kremaste mliječne i nemliječne masti, kao što je avokado, također sjajno preuzimaju tu ulogu. Sol se pak lako može prilagoditi okusu, piše Washington Post.
Vinaigrette
Kada je riječ o vinaigretteu ili preljevu na bazi octa, uobičajena formula gotovo uvijek uključuje omjer kiseline i ulja 1 naspram 3 ili, za manje opor okus, 1 prema 4.
Kiselina: tradicionalno se vinaigrette priprema s octom, često onim dobivenim od vina. Ali bilo koja vrsta kiselog sastojka može imati jednako dobar učinak, uključujući sok od citrusa, pire od rajčice ili soja sos.
Ulje: ulje u vinaigretteu može biti neutralno, poput onog od sjemenki grožđa, ili orašasto, poput oraha. Pojednostavljeno, svako ulje ili mast koja je tekuća na sobnoj temperaturi može se koristiti u vinaigretteu.
Ostali sastojci: mnogi preljevi sadrže emulgatore — sastojke koji pomažu da se kiselina na bazi vode pomiješa s uljem, koji djeluju kao zaslađivači i začini.
Klasičan recept za vinaigrette od vinskog octa
Za pripremu se poslužite veličinom šalice koja zadovoljava količinsku potrebu za umakom. Naime, bez obzira na količinu, ključno je uskladiti omjere pojedinačnih sastojaka.
Sastojci:
- 1/4 šalice bijelog vinskog octa
- 3/4 šalice ekstra djevičanskog maslinovog ulja
- fino mljevena sol
- svježe mljeveni crni papar
Priprema:
U malu zdjelicu ulijete bijelo vino. Lagano ulijevajte maslinovo ulje, istovremeno miješajući pjenjačom. Nastavite miješati dok se smjesa lagano ne zgusne. Sastojci se mogu također i razdvojiti, no i to je uredu. Začinite po ukusu solju i paprom.
Varijacije preljeva vinaigrette
Aceto balsamico: umjesto bijelog vinskog octa koristite balzamični ocat.
Vinaigrette od crvenog vina: umjesto bijelog octa koristite crveni vinski ocat.
Vinaigrette s limunom: umjesto bijelog vinskog octa upotrijebite svježi limunov sok i dodajte koricu jednog limuna.
Vinaigrette od senfa: dodajte 1 ili 2 žlice Dijon ili senfa od cjelovitog zrna u ocat prije nego što umiješajte ulje.
Vinaigrette od meda: dodajte 1 ili 2 žlice meda u ocat prije nego što umiješajte ulje.
Vinaigrette od sezama: koristite rižin ocat, 1/4 šalice prženog sezamovog ulja i 1/2 šalice ulja repice.
Đumbir-miso vinaigrette: koristite rižin ocat i dodajte 1 žlicu naribanog svježeg đumbira i 2 žlice shiro (bijelog) misa u ocat prije nego što umiješajte ulje.
Kremasti preljevi za salatu
Bazu kremastih preljeva za salatu čini kiselina, a umjesto ulja obično se koristi gušća masnoća.
Kiselina: bilo koja vrsta kiselog sastojka može se koristiti u kremastim preljevima, uključujući ocat ili sok od citrusa.
Masnoća: majoneza, mlaćenica, kiselo vrhnje, jogurt i pasirani avokado mogu biti temelj kremastog preljeva. Omjer kiseline i masti u ovom slučaju značajno je manji - 1 udio kiseline na 8 do 16 dijelova masti, što često rezultira gušćim preljevom koji se može koristiti kao namaz za sendviče ili kao dip umak.
Ostali sastojci: svi kremasti preljevi sadrže različite arome i okuse, posebice biljne začine, ljute začine i sladila.
Recept za začinjeni preljev od mlaćenice
Potrebni sastojci:
- 3/4 šalice mlaćenice, plus još po potrebi
- 1 žlica svježeg limunovog soka ili bijelog vinskog octa, plus još po potrebi
- 3 žlice sitno nasjeckanog svježeg začinskog bilja, poput peršina, vlasca i/ili mente
- 1 žličica granuliranog šećera (po želji)
- sitno mljevena sol
- svježe mljeveni crni papar
Priprema:
U zdjelici izmutite mlaćenicu, limunov sok ili ocat, nasjeckano začinsko bilje i šećer, sve dok se svi sastojci ne sjedine. Kušajte i po želji dodajte još mlaćenice ili limunovog soka. Posolite i popaprite po ukusu. Upotrijebite odmah ili stavite u hladnjak za kasnije.
Varijacije kremastog preljeva
Ranch: u osnovni recept dodajte 1/4 čajne žličice češnjaka u prahu i luka u prahu.
Plavi sir: koristite 1/3 šalice mlaćenice ili jogurta, 1/3 šalice kiselog vrhnja i 1/3 šalice majoneze te dodajte 1/3 šalice izmrvljenog plavog sira.
Avokado i začinsko bilje: koristite pire dobiven od cijelog avokada ili pola avokada i pola jogurta. Preljev razrijedite vodom ili sokom od citrusa po potrebi.
Ostali preljevi
Izuzeci od navedene dvije kategorije mogu također biti vrlo ukusan dodatak omiljenoj salati te joj dati posve drugačiji okus. Mogućnosti su doista brojne, a preljevima, poput kombinacije mrkve i đumbira, mijenja se omjer kiseline dodavanjem pasiranog voća, povrća ili džema. Drugi, kao što je tahini, koriste masnoću u obliku pasiranih orašastih plodova ili sjemenki. Slavni ruski vrlo popularan preljev Tisuću otoka koristi kečap, kiselu emulziju, a sadrži puno šećera kako bi se uravnotežili okusi. A tu je i dresing miso koji daje okus umamija.