Sad znamo zašto je Google stao na Appleovu stranu u sukobu s FBI-jem oko sigurnosti mobilnih uređaja
Apple je, podsjetimo, odbio napisati i implementirati računalni kod koji bi vlastima omogućio pristup podacima na zaključanim i enkripcijom zaštićenim uređajima.
Američko Ministarstvo pravosuđa i FBI bili su zatražili od sudova naloge kojima bi prisilili jabučare na stvaranje takvih malih vrata, pravdajući svoj zahtjev potrebama istrage.
Apple se usprotivio i ušao u pravnu bitku, tvrdeći kako bi tako odškrinuta vrata mogla biti zlorabljena i u druge svrhe. Ujedno bi bio stvoren i pravni presedan, potencijalno opasan po sigurnost i privatnost vlasnika Appleovih uređaja.
Pretpostavljalo se kako jabučari nisu bili jedini koji su se suočili s takvim zahtjevima. Čini se kako smo dobili i potvrdu tih pretpostavki.
Udruga American Civil Liberties Union prikupila je 63 slučaja u kojima se sudskim nalozima od raznih tvrtki tražila pomoć saveznim agentima u pristupu mobilnim uređajima tijekom istrage temeljem zakona All Writs iz 1789. godine. Apple, dakle, nije prvi kojemu se dogodilo, već prvi koji je rekao 'ne'.
Među tim tvrtkama je i Google, od kojeg je također zatražena pomoć pri izvlačenju podataka sa zaključanih pametnih telefona. Dosad još nisu dobili nalog kakav je isporučen Appleu. Da jesu, tvrde kako bi se tome 'snažno usprotivili', riječima Googleovog glasnogovornika. Obično se od njih tražilo zaobilaženje lozinke.
Više:Android Community