Posao s Googleom potiho se pripremao dvije godine, a isporuka posljednjih panela očekuje se u ožujku. Do ljeta bi trebao proraditi i podatkovni centar u Kaliforniji, a hoće li biti i novih ugovora, za tportal otkriva direktor Solvisa Stjepan Talan
Vijest da netko surađuje s Googleom često završi na naslovnicama medija, naročito ako takva vijest dolazi iz kakve ekonomski krhke zemlje poput Hrvatske. A još kad se spomenu nove tehnologije, solarni paneli i futuristički projekti, onda bi to moglo ući i u kategoriju 'prijelomnih vijesti'.
A takva vijest dolazi nam iz Varaždina, iz tamošnjeg uspješnog pogona za proizvodnju solarnih panela iza kojeg stoje Stjepan Talan i tvrtka Solvis. Naime, kako se doznaje na kapaljku, Google je od Solvisa naručio 120.000 solarnih panela kojima će pokriti krovove novih data centara koji se upravo grade u Kaliforniji.
Paneli se izrađuju već nekoliko mjeseci. Posljednja pošiljka bit će gotova u ožujku, a nekoliko mjeseci kasnije trebao bi proraditi i data centar sa solarnim pokrovom izrađenim u Varaždinu.
Riječ je o specijalnim solarnim panelima, a nikako ne o običnoj solarnoj konfekciji kakva se i sad stavlja na krovove zgrada. Ovo je projekt solarnih panela o kakvima govori, mašta i svoj novac ulaže i Elon Musk.
Posao s Googleom potiho se pripremao dvije godine, otkako je 12 Googleovih stručnjaka zašlo u varaždinsku industrijsku zonu u potrazi za kvalitetnim i pouzdanim partnerom s iskustvom. A Solvis je upravo takva, globalno rijetka tvrtka. Oni više od 80 posto proizvodnje plasiraju na tržišta širom svijeta. Štoviše, potražnja je dvostruko nadmašila njegov godišnji kapacitet koji iznosi 300 megavata.
Google je, kaže direktor Talan, do njih došao preko švicarskog partnera. U to vrijeme u svijetu nije bilo puno proizvođača solarnih panela, naročito ne onih koji bi bili sposobni prihvatiti takvu specijalnu narudžbu, kakva je izrada pokrova za Googleove data centre. Solvisu na ruku ide i to što nije velika firma u globalnim razmjerima pa se lako može prilagoditi posebnim željama kupaca.
Oni su pronašli svoju nišu i mogu se pohvaliti doista impresivnim pothvatima, kakva je zgrada Međunarodne škole u Kopenhagenu, u čijih se 12.000 solarnih panela plavozelene nijanse zrcali okolno more. Po sličnom principu solarnim su panelima obložili i bolnicu u danskom Bronholmu.
No 120 tisuća panela na krovu Googleovih podatkovnih centara je nešto sasvim drugo. O tom se poslu ne govori glasno jer ih veže poslovna tajna. O čemu je doista riječ, saznat će se kad i posljednji panel iz Varaždina bude ugrađen na krov zgrade u Kaliforniji. Tada će procuriti i prve fotografije i videosnimke. Hoće li se nastaviti suradnja s Googleom, to Talan sad ne može reći.
'Google je globalna tvrtka i ima podatkovne centre širom svijeta. Znamo i to da je riječ o zelenoj kompaniji koja se brine o ekologiji i znamo da namjeravaju sve svoje poslovne zgrade napajati solarnom energijom. Samo se možemo nadati da će tu biti i posla za nas', kaže Talan.
Posao s Googleom je velik, ali ne i jedini koji trenutno odrađuje varaždinska tvrtka.
To je tek trećina našeg kapaciteta, treba raditi cijele godine, kaže Talan. A posla ima. Tu su i strani partneri u Kanadi i Francuskoj te tri ugovora kojima su popunili proizvodne kapacitete u sljedeće dvije godine. Mogući nastavak suradnje s Googleom mogao bih ih ponijeti na još višu razinu. No o tome više s dolaskom ljeta i početkom rada Googleovih kalifornijskih data centara pokrivenih varaždinskim solarnim panelima.