U najvećoj društvenoj mreži svijeta su odustali od planirane izrade ogromnih bespilotnih letjelica za let na velikim visinama koje su trebale donijeti širokopojasni internet u zabačene kutke svijeta
Dron Aquila - letjelica na Sunčev pogon s rasponom krila poput onog na zrakoplovu Boeing 737 - trebala je isporučivati vezu s internetom u udaljene dijelove svijeta radio signalima visokih frekvencija. Projekt je bio dio Facebookovih nastojana uvođenja širokopojasne internetske infrastrukture u područjima u kojima je nema.
U Facebooku više neće osmišljavati i izrađivati vlastitu letjelicu. Zatvorili su i pogon u Bridgewateru u kojem je nastajala. Umjesto toga, fokusirat će se na iduću skupinu inženjerskih i regulatornih izazova za takve platforme, naveo je Yael Maguire, Facebookov direktor proizvodnje.
Dizajnirana za let iznad 18,2 kilometra visine u trajanju od 90 dana, dron Aquila trebao je donijeti pristup internetu za 3,8 milijarde ljudi koji ga trenutno nemaju. Ali, projekt se susreo s brojnim problemima i nedaćama. Primjerice, satelit koji je trebao tim putem osigurati pristup internetu u dijelovima Afrike uništen je u eksploziji rakete Falcon 9 tvrtke SpaceX na uzletištu Cape Canaveral u američkoj saveznoj državi Floridi 2016. godine.
Iako više neće proizvoditi vlastite bespilotne letjelice, u Facebooku ne odustaju od ambicioznih planova o širenju broadbanda. Suradnja s Airbusom i drugim partnerima na razvoju tehnologija poput onih za upravljanje računalima i baterija visoke gustoće bit će nastavljena, piše CNET.