TEHNO RECENZIJa

[FOTO] Isprobali smo novi domaći smartfon za 700 kuna - je li bolji od prethodnika?

13.11.2022 u 07:48

Bionic
Reading

U nekoliko ključnih elemenata X4 predstavlja korak naprijed u odnosu na X3. Ali, nova Intelkomova perjanica među jeftinim pametnim telefonima ima i nekoliko ozbiljnih manjkavosti

Pametni telefon MeanIT X4 nasljednik je modela X3, o kojem je tportal objavio recenziju početkom travnja ove godine.

Iako je riječ o nominalno naprednijem uređaju, Intelkom - domaći distributer koji stoji iza ovog brenda - nudi ga po identičnoj cijeni.

Više je razloga zašto bi tomu moglo biti tako, ali ako bih se trebao kladiti rekao bih kako je riječ o ne naročito velikim promjenama u odnosu na prethodnu generaciju.

Pogledajmo, stoga, po čemu su ova dva uređaja slična, a po čemu se razlikuju.

Lagan i plastičan

X4 ima praktično identično plastično kućište kao i X3, s poklopcem straga kako bi se moglo pristupiti utorima za kartice SIM i microSD te zamjenjivu bateriju.

Da, i ovaj model koristi zamjenjive baterije, s time da je kapacitet izvora električne energije povećan s 2000 na 2800 mAh. To bi - barem na papiru - trebalo bar donele povećati autonomiju koju nudi X4, ali tomu nije baš tako. No, o tome ćemo više reći nešto kasnije.

MeanIT X4 - fotografije uređaja
  • MeanIT X4 - fotografije uređaja
  • MeanIT X4 - fotografije uređaja
  • MeanIT X4 - fotografije uređaja
  • MeanIT X4 - fotografije uređaja
  • MeanIT X4 - fotografije uređaja
    +4
MeanIT X4 - fotografije uređaja Izvor: Miroslav Wranka / Autor: Miroslav Wranka

Poklopac je, za razliku od ugrađenog u X3, vrlo lako ukloniti pa to možemo zabilježiti kao napredak. Raspored tipki i utora na samom kućištu isti je kao na X3: potpuno prazni donji i lijevi brid uređaja, utor za microUSB i 3,5-milimetarski audio ulaz na gornjem bridu.

Na desnom bridu su razdvojene tipke za regulaciju jačine zvuka i tipka za uključivanje i isključivanje. Potonja je prije bila nazubljena, sad to više nije. NIje posve jasno zašto jer je riječ o korisnoj značajki, s obzirom da se iznad nje nalaze dvije praktično identične tipke pa je lako zamijeniti ih ako ih pokušate pritisnuti bez gledanja.

U gornjem lijevom kutu stražnjeg dijela je blago ispupčeni četvrtasti modul s kamerom, bljeskalicom i senzorima. Od onog na modelu X3 razlikuje se po tome što izgleda kao da ima četiri leće, iako - kao i prije - ima samo jednu.

Tek nešto bolji zaslon

Poveći obrub na gornjem rubu zaslona zamijenio je zubić, dok je donji i dalje djelomično pokriven obrubom. No, zato je zaslon povećan na 6,26 inča (15,9 centimetara), a razlučivost je podignuta na 1014 puta 480 piksela, uz omjer stranica 19,5:9.

To je tek nešto bolje u odnosu na X3, koji je nudio 960 puta 480 piksela na manjem zaslonu. Zanimljivo, Intelkom u pratećim materijalima tvrdi kako je razlučivost HD+, što podrazumijeva 1600 puta 900 piksela. Provjera pomoću aplikacije DevCheck pokazala je kako tomu baš i nije tako. Kako bi rezolucija mogla biti HD, mora nuditi minimalno 720 piksela.

Ipak, razlika u odnosu na X3 je vidljiva jer je slika jasnija, izraženijeg kontrasta i oštrijeg prikaza boja, uz puno bolju svjetlinu. Na žalost, responzivnost je i dalje slaba točka Intelkomovih uređaja, a i odsjaj je prilično jak, usprkos visokoj razini svjetline.

Ne očekujte puno od procesora

X4 pogoni četverojezgreni procesor Mediatek MT6580 radnog takta do 1,3 MHz, podržan s dva gigabajta radne memorije. Kako je riječ o šest godina starom modelu čipa, od njega ne treba očekivati čuda.

S telefoniranjem i slanjem SMS-ova nije bilo problema. Sve drugo je tražilo strpljenje na kakvo je malo koji vlasnik naprednijih pametnih telefona obično spreman. Na otvaranje aplikacija i prebacivanje iz jedne u drugu se čeka, ozbiljniji multitasking je teško zamisliv, dok na zahtjevnije aplikacije i većinu igara trebate zaboraviti.

Kao i njegov prethodnik, X4 dolazi sa 16 GB memorije za pohranu, što je moguće proširiti s do 32 GB pomoću kartice microSD.

Također podržava dvije kartice SIM, ali se i dalje nije maknuo od podrške za mreže 3G, iako je 4G već godinama standard, a sa širenjem meža 5G postaje i minimum.

Kamere

Stražnja kamera na X4 je poboljšana u odnosu na X3, pa tako sad ima leću od osam megapiksela. Razlika nije velika, ali je ipak kakav-takav korak naprijed. Prednja je i dalje na dva megapiksela.

MeanIT X4 - primjeri fotografija
  • MeanIT X4 - primjeri fotografija
  • MeanIT X4 - primjeri fotografija
  • MeanIT X4 - primjeri fotografija
  • MeanIT X4 - primjeri fotografija
  • MeanIT X4 - primjeri fotografija
    +8
MeanIT X4 - primjeri fotografija Izvor: Miroslav Wranka / Autor: Miroslav Wranka

Uz dobru rasvjetu fotografije su uglavnom solidne. Bez nje postaju zrnatije i mutnije, a i općenito slabo X4 se slabo nosi s hvatanjem objekata u pokretu.

Softver

X4 ima predinstalirani operativni sustav Android 12 Go s osnovnim setom Googleovih aplikacija. Sve je na hrvatskom jeziku.

Radi korektno, jednom kad se naviknete na njegov tempo. Recimo, za otvaranje Googleovog preglednika Chrome potrebno je između pet i deset sekundi.

Jedino što sam primijetio kao neobično bili su nagle promjene prikaza stanja kapaciteta baterije. Kako nije bilo vanjskih razloga koji bi mogli objasniti zašto do toga dolazi, pretpostavljam kako je riječ o neodgovarajućoj softverskoj optimizaciji, za koju se nadam kako će biti riješena u dogledno vrijeme.

Baterija

Već sam bio spomenuo kako je kapacitet baterije na X4 povećan u odnosu na prethodnika, s 2000 na 2800 mAh.

Očekivalo bi se kako će to za posljedicu imati i produljenje vremena koje prolazi između dva punjenja, ali stvari nisu baš tako jednostavne.

Naime, ako ga koristite za jednostavnije zadaće poput telefoniranja ili čitanja e-pošte, X4 može izdržati dan, možda i dva bez potrebe za punjenjem.

Ali, čim upogonite nešto zahtjevnije potrošnja strmoglavo raste. Recimo, sat vremena gledanja videa na YouTubeu znalo je skinuti 20-30 posto kapaciteta baterije.

X4 se i dalje puni putem microUSB-a, pa očekujte kako ćete za dostizanje punog kapaciteta potrošiti barem oko 75 minuta ako krenete od potpuno ispražnjenog uređaja.

Ostalo

Postoji nešto po čemu je X4 slabiji od X3. Naime, prethodni model imao je ugrađenu biometrijsku zaštitu (prepoznavanje lica), što je u ovom izdanju izostalo. No, zato su zadržali FM radio i 3,5-milimetarski audio ulaz.

Trebate li kupiti MeanIT X4?

U nekoliko ključnih elemenata X4 predstavlja korak naprijed u odnosu na X3. Zaslon je veći i nešto bolje razlučivosti, stražnja kamera je poboljšana i baterija je većeg kapaciteta (iako potonje treba uzeti sa zadrškom), dolazi s novim izdanjem Androida Go.

S druge strane, nema prepoznavanja lica. Ukupno gledano, dobit ćete više za iste novce ako se zadržimo na usporedbi s X3. Mimo toga, ovo je i dalje pametni telefon oskudnih mogućnosti, kojemu je glavna prednost - cijena.

MeanIT X4 - ključne specifikacije

Zaslon: IPS LCD, 6,2 inča (15,9 cm), 1014 puta 480 piksela, 240 dpi

Procesori: četverojezgreni Mediatek MT6580 do 1,3 GHz, ARM Mali-400

RAM: dva GB

Memorija: 16 GB (proširivo do 32 GB, microSD)

Kamere:

  • stražnja: osam MP
  • prednja: dva MP

Baterija: 2800 mAh, zamjenjiva

Povezivanje: microUSB (USB OTG), Wi-Fi 802.11 b/g/n, 3G/2G, Bluetooth

Senzori i ostalo: GPS, FM radio, podrška za dvije kartice SIM i karticu microSD

Operativni sustav: Android 12 Go

Boja: crna

Cijena: 699 kuna

Ustupio: Intelkom