Kuglasti zvjezdani skup Caldwell 108, unatoč svojoj iznimnoj starosti, krije hrpu mladih plavih zvijezda. Znanstvenici su se godinama pitali zašto
Znanstvenici su desetljećima mislili da su sve zvijezde koje nastaju u kuglastim zvjezdanim skupovima potekle iz istih jaslica, što znači da su slične starosti. Najmasivnije zvijezde potroše svoju zalihu goriva za manje od milijun godina i nakon toga eksplodiraju u spektakularnim eksplozijama supernova.
Upravo taj proces trebao je kuglaste zvjezdane skupove, poput Caldwella 108 (također poznatog kao NGC 4372), punih starih zvijezda male mase. Unatoč tome, u njemu kao i u drugim skupinama možemo vidjeti nove plave zvijezde, a astronomi ih nazivaju plavim lutalicama. One su, tvrde znanstvenici, rezultat sudara zvijezda i drugih zvjezdanih interakcija, dosta čestih u gustim kuglastim skupovima koji sadrže do nekoliko milijuna zgusnutih zvijezda.
Tako na slici možemo vidjeti Caldwell 108 s jezgrom smještenom u sredini. Riječ je o kombinaciji vidljive, ultraljubičaste i infracrvene svjetlosti snimljene pomoću Hubbleove specijalne kamere (Wide Field Camera 3 ili WFC3). Kamera WFC3 koristi dva detektora koji su vrlo blizu, ali udaljeni, čime dobivamo raspon u ekspoziciji.
Na slici Caldwella 108 vidimo dokaz da nova metoda korištenja Hubbleovih žiroskopa i dalje omogućuje izvrsna promatranja visoke kakvoće, po kojima je i poznat.
Što se Caldwella 108 tiče, on se nalazi na 19.000 svjetlosnih godina od Zemlje u zviježđu Mušice. Otkrio ga je škotski astronom James Dullop 1826. tijekom promatranja u Australiji.