GEJMING

[FOTO] Sjećate li ih se? Ovo su najbolje videoigre koje su žarile i palile 2010-ih

12.09.2021 u 19:56

Bionic
Reading

U prvom smo desetljeću 21. stoljeća dobili videoigre koje su zbilja promijenile svijet, a jedino pitanje koje imamo za vas je - jeste li ih zaigrali i vi?

Prošlo desetljeće svijetu je donijelo niz videoigara koje mnogi igraju i danas. Riječ je o razdoblju u kojem su izašli neki od najpoznatijih naslova današnjice, a mi smo se prisjetili onih najvećih.

Pokémon Go (Niantic, 2016.)

Nekoliko mjeseci u 2016. obilježili su brojni vlasnici mobitela koji su ulicama tražili virtualne Pokemone. Vijesti su bile pune izvještaja o ljudima koji su upadali u parkove i hotele kako bi grabili digitalna čudovišta dok je dio nesretnika zaradio pokoju ozljedu ili čak - zatvorsku kaznu.

Kakvo god bilo vaše mišljenje o Pokemonima, ova iznimno uspješna igra definirala je budućnost gejminga u proširenoj stvarnosti.

Papers Please (Lucas Pope, 2013.)

Nikad nismo sanjali da ćemo jednog dana zaigrati igru u kojoj preuzimamo ulogu birokrata na granici između dvije komunističke države - i da ćemo se zabaviti. Papers Please nas je uvjerio u suprotno. Riječ je o iznimno imerzivnom naslovu koji, pred kritike društva, nudi niz mehanika koje reflektiraju pravi svijet - pravila i zakoni o prijelazu preko granice cijelo se vrijeme mijenjaju dok životi ljudi koji pokušavaju prijeći granicu nerijetko ovise o udaru vašeg pečata.

Papers Please ponudio je oštar komentar okrutnosti prema ljudima bez domovine, a relevantan je danas kao i kad smo ga prvi put pokrenuli.

Spelunky (Derek Yu, 2012.)

Jedna od najtežih videoigara današnjice po mnogima ima status 'savršenog naslova'. Riječ je o platformskoj roguelite igri u kojoj putujete sve dublje u sustav pećina sakupljajući zlato i izbjegavajući čudovišta i zamke. Ova ispolirana kombinacija brojnih platformskih mehanika, izuzetnih izazova i nasumično generiranih razina sjedinjena je u vrlo zabavan iako nevjerojatno frustrirajući naslov, napravljen za one najupornije.

Mass Effect 2 (BioWare, 2010.)

Mass Effect 2 je izvrsno pisan akcijski RPG smješten u daleku budućnost u kojoj ljudska rasa stoji rame uz rame s drugim međuzvjezdanim putnicima. U Mass Effectu stojite u čizmama narednika Sheparda te proživljavate svemirsku sagu koja, bez dvojbe, po uzbuđenjima i zanimljivim zapletima može konkurirati, ako ne i nadmašiti većinu znanstvenofantastičnih TV serija u posljednjih nekoliko desetljeća.

Treći nastavak (odnosno - njegov kraj) i spinoff Andromeda uspjeli su okaljati status jednog od najzabavnijih naslova u povijesti modernog gejminga.

Red Dead Redemption (Rockstar, 2010.)

Priča o umirovljenom kriminalcu Johnu Marstonu koji putuje bespućima Amerike u zoru moderne ere vrlo je česta tematika klasičnog vesterna. Riječ je o vrlo velikoj i otvorenoj igri koja obuhvaća svu atmosferu vesterna Johna Forda s nasiljem i užasom Sergija Leonea i Sama Peckinpaha. Za razliku od Grand Theft Auta, ova igra ima likove do kojih će vam biti stalo u svijetu koji ima smisla. Ako ju niste zaigrali, učinite to što prije.

The Last of Us (Naughty Dog, 2013.)

The Last of Us je, unatoč činjenici da se radi o relativno standardnoj akcijskoj avanturi sa zombijima, priču o postapokalipsi i teškim odlukama uobličio u format koji je bio univerzalno prihvaćen. Riječ je o nasilnoj i distopijskoj sagi koja pored neminovne prijetnje u obliku oskudnih resursa i mutiranih protivnika postavlja hrpu pitanja o ljudskoj prirodi dok igrač prati protagoniste Joela i Ellie kroz pandemijom opustošen SAD.

Igru je, u slučaju da ne znate, napravio Naughty Dog, danas Sonyjeva kompanija specijalizirana za izradu narativno bogatih akcijskih igara koje su se, uz izuzetak nekoliko kontroverznijih, susrele s univerzalnim prihvaćanjem i hrpom prestižnih nagrada. Ako želite zaigrati The Last of Us 2 koji se drži izvorne premise žanra, učinite si uslugu i jednostavno zaigrajte original.

The Witcher 3: Wild Hunt (CD Projekt Red, 2015.)

Geralt od Rivije nije tipičan junak koji spašava svijet. Riječ je o temperamentnom i po mnogočemu nesavršenom lovcu na čudovišta čije avanture pratimo u izmišljenoj verziji srednjevjekovne Europe. CD Projektov Witcher 3 dosegao je toliku globalnu popularnost da je postao kulturni fenomen - franšiza koja se iz medija knjige proširila na serije i, odnedavno, animirane filmove.

Witcher 3 je masivna igra otvorenog svijeta isprepletena manjim ili većim zapletima koji Geralta provlače kroz sagu u kojoj čudovišta, koliko god grozna bila, imaju i drugu stranu koju žanr epske fantastike rijetko kad istražuje. Mehanički, Witcher 3 je akcijski RPG s dvije vrlo dobre ekspanzije te igračima nudi oko sto sati gameplaya smještenog u imerzivan i nerijetko mračan svijet skrojen za ljubitelje žanra koji od fantasyja traže malo više.

Grand Theft Auto V (Rockstar, 2013.)

GTA V je priča o trojici vrlo opasnih muškaraca koji žive u groznom gradu punom smrti i satire. Riječ je o sveobuhvatnoj uživanciji isprepletenoj akcijom, nasiljem i humorom punim dobrih dijaloga, zanimljivih zapleta i sulude akcije. Naracija je, kao što mnogi spominju, samo dio cjelovite igre koja nudi i mogućnost igranja više igrača.

Valja napomenuti da multiplayer segment GTA Online dandanas Rockstaru sakuplja milijune dolara mjesečno te, pored toga što nudi hrpu zabave, pati od sumanute količine bugova.

Minecraft (Mojang, 2011.)

Mojangov kreativni pješčanik je, bez dvojbe, najbliže što je igra ikad došla konceptu Lego kockica i improvizaciji stolnog RPG naslova. Igrači u Minecraftu mogu raditi što god žele u nevjerojatno imerzivnoj kreativnoj kolaboraciji. Igra je u deset prošlih godina postala naslovom u kojem se u jednom sjedenju može odrasti i opet postati djetetom. Hrpa youtubera duguje joj cijele karijere dok je igrači diljem svijeta svakim danom iznova upoznaju.

Legend of Zelda: Breath of the Wild (Nintendo, 2017.)

Najljepši nastavak Zelde ujedno je onaj koji igračima daje najveću slobodu. Breath of The Wild s punim pravom možemo nazvati slobodom u boci - jednom od rijetkih igara koja postoji kao švedski stol pun izazovnih horizonta.

Sve što vidite moguće je istražiti, svaki kuriozitet uvijek otkriva nešto novo i na jedinstven način formira iskustvo za jednog igrača koje, kao što i sam naslov nalaže, evocira osjećaj neograničene avanture i slobode. Umjesto da se kao u prošlim igrama nađete pred kanjonom preko kojeg je jedino moguće prijeći kukom i užetom, taj problem se sad može riješiti na desetke kreativnih načina.

Zelda je tip igre u kojoj možete istraživati duboke pećine, bježati iz svake borbe te u sumrak vidjeti nešto što sliči na zmaja i slijediti ga sve dok ne uroni duboko u džunglu i nestane iza vodopada. Vjerujte nam - ako postoji jedna igra zbog koje se isplati kupiti Nintendo Switch, onda je to Legend of Zelda: Breath of the Wild.