Pametni telefoni u budućnosti bi mogli, zahvaljujući mrežama 5G, posve drukčije funkcionirati
Moglo bi se dogoditi da naše smartfone nećemo morati tako često nadograđivati jer nikad neće postati prestari ili prespori za omiljene aplikacije.
Zašto, pitate se? Pa, aplikacije više neće biti ograničene snagom procesora u vašem pametnom telefonu jer će ih pokretati moćna računala u računalnom oblaku, s kojima će smartfon komunicirati putem brzih mreža 5G.
Stoga bi se mobiteli mogli pretvoriti u komad stakla sa zaslonom i baterijom.
To se možda neće dogoditi sa svim aplikacijama, ali moglo bi s takozvanim superaplikacijama, među kojima bi mogle biti i popularne aplikacije poput Instagrama i TikToka.
Ideja na kojoj počiva ovo predviđanje gotovo je identična onoj na kojoj se temelji Googleov servis za streaming igara Stadia.
Zahtjevne igre vrte se na Googleovim računalima u cloudu, dok su vizuali streamani na uređaj poput Chromecast, povezan s televizorom, laptopom ili pametnim telefonom. Baš kao što danas gledate YouTube ili Netflix.
Mreže 5G trebale bi omogućiti znatno brži prijenos podataka i brži rad smartfona nego što to mogu danas sveprisutne mreže 4G. Barem na razini kućnog Wi-Fija, ako ne i brže, piše Business Insider.