Producentica Maria Courtial predstavila je proces izrade svoga filma '1. i 2. korak u svemir - VR ekspedicija na Mjesec i Mars', složeni projekt koji omogućava gledateljima da iskuse nedostižna svemirska prostranstva, u petak u KEK VR Kinu, povodom prvog rođendana toga kina
Nagrađivani VR film, koji se odsad može pogledati u KEK VR Kinu, uvjerljivo prikazuje krajolike Mjeseca i Marsa, kao i rakete i aparaturu koja je ljudima omogućila da slete na drugo svemirsko tijelo, što je zasad jedini način na koji je ta prostranstva moguće iskusiti. Courtial je film 2019. napravila zajedno sa suprugom, umjetničkim direktorom Jörgom, u suradnji s Europskom svemirskom agencijom.
Courtial je objasnila da VR još nije u širokoj upotrebi zbog toga što je tehnologija i dalje prekompleksna, dodavši da je zbog toga Hollywood pokušao, no ipak odlučio pričekati dok tehnologija dovoljno ne napreduje. Dodala je i da se autori 'uvijek pitaju isplati li se', zbog njegove složenosti, započinjati neki projekt.
O budućim upotrebama VR-a Courtial je naglasila edukativne svrhe, navevši primjer kemijskih eksperimenata, koji kroz interaktivnu VR igricu mogu emulirati bezopasnu verziju u kojoj nema straha od eksplozija.
Izazovi nepoznatih krajolika
U usporedbi sa Zemljom, na Mjesecu nema atmosfere niti difuzije svjetlosti koja bi čovjeku pomogla da lakše percipira udaljenosti, kazala je Courtial o problemima izrade ovoga filma.
'Nema magle - tamo je sve i vedro i čisto, a astronauti su kazali da im je teško procijeniti udaljenosti zbog toga, kao i zbog činjenice da nemaju s čime usporediti kolosalne planine i kratere. Sjene nisu nijansirane, već su u potpunosti crne. Većina je krajolika siva, nema živih boja', kazala je autorica o 'monotonom', no ipak prepunjenom detaljima krajoliku Mjeseca.
'Na Mjesecu nema erozije, jer nema vjetra niti vode, a nema niti odsjaja. Mars je pak pustinja, no ondje se zrak kreće, zbog čega postoji omaglica. Ipak, kamenje je vrlo oštro zbog manjka erozije', dodala je. Radeći na filmu, Courtial tvrdi da je dobila dojam kako je biti tamo, pogotovo u ulozi trećega astronauta iz misije Apollo 11, koji nije dotakao Mjesečevo tlo.
'Usamljen je osjećaj kružiti sam oko Mjeseca, gledajući samo sivilo. Tužno je - zapitala sam se želim li ići na Mjesec, jer volim prirodu i zelenilo', kazala je, dodavši da je Mars bio 'malo zanimljiviji'. Producentica je kazala da 'inzistira na kvaliteti', te da su autori željeli da je 'sve znanstveno točno', zbog čega su se služili pravim svemirskim snimkama.
'Uzeli smo snimke NASA-e LROC (Lunar Reconnaissance Orbiter Camera), koje su nam pružile različite teksture Mjesečeva tla, kao i snimke južnog Mjesečevog pola u visokoj rezoluciji'. Courtial je dodala da su najbolje slike su fotografirane iz udaljenosti od kilometar od površine Mjeseca, zbog čega je dobar dio kadrova digitalna animacija.
Što se tiče Marsa, snimki visoke rezolucije jako je malo, stoga se većinski radi o digitalnoj animaciji, no određeni aspekti su snimke, kao na primjer glave astronauta. Začudni VR kadrovi Marsa uključuju njegovu najveću planinu Olympus Mons široku oko 600 kilometara, a visoku poput triju Mount Everesta. Ta se planina zbog svoje veličine vidi samo iz svemira, no ne i s površine Marsa, objasnila je Courtial
Još je jedna prepreka ograničena rezolucija filma, odnosno broj piksela, zbog koje je teško vizualno postići stvarnu dubinu svemira, čemu su autori doskočili učinivši udaljenije zvijezde Mliječne staze tamnijima, a bliže svjetlijima, kazala je.
Dodala je da je za 10 sekundi filma potrebno oko 40 sati rada, no da to vrijeme u slučaju izrade VR-a treba udvostručiti budući da krajnji rezultat treba biti stereoskopski, odnosno postići osjećaj dubine, koji postižemo korištenjem oba oka. Što se tiče postizanja osjećaja dubine i protoka vremena u VR-u, Courtial je kazala da je tvrtka 'učila putem pokušaja i pogrešaka'.
Faber Courtial tvrtka je koja proizvodi filmove i VR-ove dokumentarističke naravi, a najčešće se bave edukativnim temama, uvodeći gledatelje u prirodne krajolike i poučavajući publiku povijesnim temama. Svoje filmove plasiraju u muzeje, a prikazuju ih na kulturnim i znanstvenim događanjima.
Film je izašao 20. srpnja 2019., točno 50 godina nakon prvoga slijetanja na Mjesec, a Courtial je najavila da će se idući film koji žele napraviti baviti životinjama koje su se borile u rimskim arenama. Razgovor s Mariom Courtial moderirao je putopisac i fotograf, vlasnik KEK VR Kina Davor Rostuhar.