USPONI I PADOVI

Ovo su tehnologije po kojima ćemo pamtiti 2024. godinu

29.12.2024 u 08:42

Bionic
Reading

Godina na izmaku donijela je brojne tehnološke uzlete i padove. Donosimo pregled najznačajnijih i najzanimljivijih

Od umjetne inteligencije na Olimpijskim igrama do prvih testnih letova (i zastoja) zračnih taksi kompanija, 2024. je bila godina za pamćenje u tehnologiji. Umjetna inteligencija bila je sveprisutna, ali našlo se ponešto zanimljivosti i mimo nje.

Pogledajmo kako je to izgledalo.

Velika godina za tehnologiju u sportu

Olimpijske igre u Parizu 2024. sadržavale su tehnološke inovacije na terenu i izvan njega.

Robot za brbljanje temeljen na umjetnoj inteligenciji štitio je sportaše od kibernetičkog kriminala, a ona je omogućila i reprodukcije njihovih izvedbi u pregledu od 360 stupnjeva, dok su njome potpomognute platforme bile zadužene za praćenje potrošnje energije.

Međunarodni olimpijski odbor čak je pokrenuo tehnologiju za pronalaženje budućih olimpijaca: kabinu koja analizira korisnikove snage i slabosti kako bi se vidjelo koliko je dobar sudionik u 12 sportova, kao što su nogomet, trčanje i stolni tenis.

Nove tehnologije također su korištene iza kulisa, uključujući kontroverznu upotrebu Cityvisiona, softverskog programa koji je detektirao napuštene objekte i pokrete gomile iz nadzornih snimaka.

Bila je to najava novih tehnoloških iskoraka tijekom nadolazećih zimskih Olimpijskih igara u Milanu i Cortini d'Ampezzo 2026. godine te Ljetnih olimpijskih igara 2028. u Los Angelesu.

Umjetna inteligencija ulazi u automobile

Volkswagen je tijekom sajma Consumer Electronics Show u siječnju najavio dva automobila – električni sedan ID.7 i Golf GTI - koji će koristiti ChatGPT kao dio ugrađenog glasovnog asistenta.

Putem njega vozači mogu zatražiti uključivanje klime, pitati ga kako zabaviti djecu na stražnjem sjedalu ili pronaći najbolje mjesto za ručak nakon posla.

Druge tvrtke - poput njemačkog Audija i Mercedes-Benza, francuskog Peugeota i češke Škode - također su dodale ChatGPT svojim automobilima.

Kineski proizvođači predstavili su tijekom salona automobila u Parizu neke od prvih načina korištenja umjetne inteligencije za volanom.

Najuzbudljiviji je bio P7+ iz XPenga, a opisuju ga kao prvo vozilo na svijetu koje uči iz preferencija vozača na cesti i donosi autonomne odluke.

Drugi model bio je Stellantisov Leapmotor B10, SUV koji koristi interni softver s 'naprednom pomoći vozaču', digitalni kokpit i inteligentnu vožnju.

Uzlet i pad zračnih taksija

Ovo je trebala biti godina zračnih taksija, ali obećanja nisu baš ispunjena. Njemački Volocopter započeo je probne letove svog električnog letećeg taksija uoči Olimpijskih igara u Parizu 2024. godine. Da je sve išlo po planu, Volocopter bi lansirao svoju električnu letjelicu s dva sjedala, VoloCity, za prijevoz putnika tijekom Igara.

Ali tvrtka nije uspjela posuditi 100 milijuna eura od njemačke vlade kako bi trajno pokrenula svoje taksije, što bi moglo značiti da će se proizvodnja preseliti u Kinu.

U međuvremenu su druge zračne taksi tvrtke predstavile svoju tehnologiju na različitim sajmovima, poput Hyundaijevog vozila na baterije za četiri putnika na CES-u ili Jobyjevog zračnog taksija, izloženog na Farnborough Air Showu u Londonu.

Nakon pada Volocoptera, Jobyjeva letjelica je sada najbliža uzletu u Europi. Dobili su licencu u Ujedinjenom Kraljevstvu ranije ove godine i trebali bi započeti s komercijalnim operacijama tijekom 2025. godine.

Veliku pozornost privukao je Teslin Cybercab, predstavljen u listopadu. Model nema palicu za upravljanje i pedale - umjesto toga, oslanjat će se na kamere i umjetnu inteligenciju za navigaciju. Taj bi taksi trebao koštati manje od 27 tisuća eura kada se pojavi na tržištu 2026. godine.

Pametni telefoni i pametne naočale

Tijekom ove godine vidjeli smo pomake u segmentima pametnih telefona i naočala. Meta Platforms lansirala je naočale za proširenu stvarnost Orion, a one mogu projicirati digitalne prikaze ljudi i komunikacije u stvarnom svijetu. Također omogućuju slanje signala iz mozga u uređaj pomoću takozvanog neuralnog sučelja temeljenog na zapešću, a ono prevodi živčane signale u digitalne naredbe.

Meta je također nadogradila svoje sunčane naočale Ray-Ban s više značajki temeljenih na umjetnoj inteligenciji, poput podsjetnika i prijevoda uživo. Ali tvrtka se suočila s oštrom reakcijom nakon što su dva studenta s Harvarda pronašla način na koje ih se može opremiti za prepoznavanje lica u javnom okruženju.

Tijekom Mobile World Congressa u Barceloni bili su predstavljeni savitljivi pametni telefoni. Modele Motorole i Lenova moguće je savijati oko zapešća ili mogu stajati samostalno kako bi korisnici mogli 'ostati povezani dok su u pokretu'.

Samsungovi sklopivi OLED zasloni za smartfone, predstavljeni na CES-u, i slični modeli mogu izdržati štošta, od ekstremnih temperatura od -20 do 60 Celzijevih stupnjeva do udaraca košarkaških lopti i zadovoljavanja vojnih standarda. Skyphone je izdržljiv satelitski telefon koji može preživjeti ispod metra vode 10 minuta. Također vas povezuje na moru, u pustinji ili planinama jer se ne oslanja na zemaljske mreže za signal, piše Euro News.