U vrijeme opće digitalizacije svijeta i društva na svim nivoima jedan stari oblik zabave u posljednjih desetak godina popularniji je nego ikad. Dobrodošli u nevjerojatan svijet društvenih igara, poznatijih kao 'board gameovi', koje globalno postaju mainstream zabava, popularne su i u Hrvatskoj, a možda bi mogle biti hit i u vašoj obitelji ili društvu
Na spomen društvenih igara prvo što vam pada na pamet vjerojatno su djetinjstvo te Čovječe, ne ljuti se, Monopoly, Rizik, Scrabble ili Uno. Tim bezvremenskim igrama ubijali smo vrijeme po vrućinama na moru ili zimi kad zbog hladnoće ne bismo bili vani. S vremenom smo ih prestali igrati i, kad bi ih netko spomenuo, rekli bismo da smo ih 'prerasli'.
No industrija i tržište board gameova zanimljiviji su i produktivniji nego ikad. Ovaj vid zabave izgubio je na popularnosti sredinom osamdesetih godina prošlog stoljeća komercijalizacijom televizije i showbiz industrije, a onda i širenjem osobnih računala i, naravno, videoigara. Danas je to industrija vrijedna oko 15 milijardi dolara te iz godine u godinu bilježi rast u dvoznamenkastim postocima.
Ogroman rast tržišta
Osim toga, ova industrija jedna je od rijetkih koje su profitirale u pandemiji koronavirusa. Zatočene u stanove i kuće, obitelji su počele s polica skidati prašnjave stare igre, a onda i online naručivati nove. Kad je pandemija prošla, nastavili su s tom praksom te onda u nju počeli uključivati susjede i prijatelje.
Predviđa se da će ova industrija do 2032. godine vrijediti oko 32 milijarde dolara, što nije ni blizu brojki koje ostvaruje industrija videoigara (455 milijardi dolara), ali to joj nije ni cilj. Dapače, najveća pobjeda društvenih igara je to što barem malo odmiče ljude od ekrana, za koje smo, htjeli mi to ili ne, vezani svakog dana.
Prema zadnjim istraživanjima, svaki stanovnik ovog planeta dnevno ispred nekakvog ekrana provede čak šest sati i 35 minuta. Odbijemo li prosječnih sedam sati sna, svi mi u budnom stanju oko 30 posto vremena provodimo s očima uperenima u ekran, bilo da je riječ o poslu, bilo ubijanju vremena. Kad bismo se detaljnije bavili demografijom, došli bismo do zastrašujućih podataka, kao što je onaj da djeca od 11 do 14 godina u SAD-u dnevno na ekrane potroše devet sati, ali to je tema za neku drugu priču.
Odlična zabava za društvo
Ono u čemu su moderne društvene igre uspjele jest natjerati ljude da se sastaju oči u oči, ne komuniciraju samo preko raznih chat klijenata, dobro se zabave i da se, kao što im ime kaže - druže. Sjetite se samo koliko se dana, tjedana ili mjeseci dogovarate s nekim da se nađete na kavi ili pivu pa se nikad ne dogovorite.
Za to vrijeme besciljno skrolate po mrežama, zamarate se nebitnim informacijama i konzumirate ogromnu količinu uglavnom loših vijesti, a mogli ste se kvalitetno družiti ili, još bolje, dobro se zabaviti.
Od naseljavanja Marsa do uništenja prstena u Mordoru
To vam u ogromnoj mjeri omogućuju board gameovi, u što se i moja ekipa jako brzo uvjerila. Na širem popisu nalazi nas se šest i to iz svih mogućih branši; od novinara preko doktora do direktora i menadžera. Odredili smo dan u tjednu u kojem smo barem trojica slobodna i tako već godinama.
U stotine takvih večeri gradili smo stari Egipat, slagali željeznice, naseljavali Mars, gradili industriju u Engleskoj, uništavali prsten u Mordoru, pobjeđivali i gubili u Hladnom ratu, razvijali civilizacije Maja i Inka i, ako baš hoćete, bili smo i članovi stranaka, glumili smo diktatore i pokušavali ih smaknuti. Uz sve to, naravno, postoji i pauza za finu večeru, a nerijetko se ostane i do kasno u noć raspravljati o raznim temama, kao i na svakom drugom druženju.
Tema koliko želite
Praktički ne postoji tema koja vam može pasti na pamet, a da nije uobličena u neku od desetaka tisuća društvenih igara, nastalih u posljednjih deset ili dvadeset godina. Mogućnosti su neograničene. Postoje vrlo jednostavne i do zla boga zabavne party igre, onda one malo naprednije, pa sve do ultrateških i kompleksnih, za koje vam trebaju sati učenja i igranja.
Nema te videoigre ili stranice na Instagramu koja će vam biti zabavnija od trenutka u kojem u nekoj od duhovitih igara smjestite prijateljima i pobijedite ih ili kad u nekoj od kooperativnih igara zajedno dođete do rješenja problema i proslavite pobjedu.
Stižu i tportalove preporuke
Naravno, board gameovima je jako pomogla i globalna umreženost. Ova zajednica izrazito je povezana pa postoje stotine kanala na YouTubeu na kojima se komentiraju, ali i uče nove igre te, naravno, stotine online trgovina s kojih se mogu naručiti po popularnim cijenama. Da ne spominjemo Spiel, najveći svjetski sajam društvenih igara u njemačkom Essenu, a koji je prije mjesec dana održan u šest ogromnih paviljona i posjetilo ga je 204.000 ljudi.
Ako vas je ova priča barem malo zainteresirala ili već godinama igrate Ticket To Ride ili Catan i ne znate što biste sljedeće, na tportalu ćemo se redovito baviti ovom temom i preporukom igara. Bez brige, nećete biti gikovi ako nekome kažete: 'Sori, ne mogu danas, imam nekog posla na Marsu'...