PUTOVANJE U SVEMIR

NASA uskoro na Mars planira poslati - helikopter

11.09.2018 u 12:35

Bionic
Reading

Američka svemirska agencija svoje sljedeće putovanje na Crveni planet planira započeti za dvije godine, a jedan od putnika na raketi bit će i bespilotni helikopter posebno prilagođen Marsovoj super-rijetkoj atmosferi

NASA na Mars planira poslati helikopter i to u sklopu Mars 2020 misije koja uključuje i 'standardni' rover koji će lutati površinom. Naprava službeno nazvana Mars Helicopter je zapravo autonomno vozilo opremljeno dvijema elisama i nogama poput stativa koja će letjeti nad površinom te surađivati sa svojim partnerom na tlu.

ZNANOST NAKON CASSINIJA

Ovo su najuzbudljivije svemirske misije današnjice

Pogledaj galeriju

Helikopterov zadatak bit će snimanje fotografija iz zraka, a glavni adut bit će činjenica da može snimati i dosegnuti mjesta koja standardni rover zbog terena ne može doseći. Mars Helicopter će u društvu novog rovera na put krenuti u srpnju 2020., a NASA je ekstra ponosna na projekt zato jer tvrde da će tim činom Amerika postati prva nacija na svijetu koja je napravila i provozala letjelicu zračnim prostorom udaljenog planeta.

Izvor: Društvene mreže / Autor: NASA

Let Crvenim planetom

Let marsovskim nebom prilično je komplicirana stvar, s obzirom da je gustoća atmosfere dramatično manja od one na Zemlji. Helikopter će u jednu ruku lakše poletjeti zbog malo niže gravitacije, no imat će problema pri zadržavanju u zraku zbog rijetke atmosfere koja na samoj površini Marsa ima slične uvjete kao da leti na nešto više od 30 kilometara visine na Zemlji.

Upravo zbog toga njegove elise moraju se okretati 3000 puta u minuti, što je deset puta više nego što to rade ovdašnji helikopteri.

'NASA je povijesno poznata kao pionirska agencija' rekao je NASA-in administrator Jim Bridenstine te nastavio 'Ideja helikoptera koji leti nebom drugog planeta prilično je uzbudljiva. Mars Helicopter obećava puno po pitanju znanstvenih istraživanja, otrkića i samog istraživanja Marsa'.

Više o ovom projektu možete saznati u službenoj objavi NASA-e.