Do kraja ove godine broj pacijenata koji koriste sučelje mozak-računalo mogao bi se i udesetorostručiti
Elon Musk otkrio je kako je Neuralinkov uređaj koji povezuje mozak i računalo uspješno ugrađen u trećeg pacijenta, s planovima za još 20 do 30 implantata ove godine. Potvrdio je kako sva tri implantata rade dobro.
Prije godinu dana Neuralink je uspješno ugradio svoj uređaj prvom pacijentu, Nolandu Arbaughu.
Neuralink je među nekoliko startupa koji razvijaju moždane implantate za liječenje stanja poput paralize i amiotrofične lateralne skleroze (ALS). Ovi eksperimentalni postupci obično uključuju otvaranje lubanje za postavljanje elektroda u moždano tkivo. Neuralink ima dvije studije registrirane pri američkoj regulatornoj agenciji Food and Drug Administration.
Prime Study uključuje pet pacijenata i omogućuje paraliziranim pojedincima korištenje uma za upravljanje uređajima poput računala i pametnih telefona, dok Convoy Study, obuhvaća tri pacijenta koji koriste implantate za kontrolu pomoćnih robotskih ruku.
Neuralinkova tehnologija sučelja mozak-računalo sadrži bežični implantat montiran na lubanju, koji se povezuje s mozgom pomoću niti elektrode.
Punjivi uređaj dizajniran je za pomoć pacijentima s neurološkim stanjima poput paralize udova i ALS-a pri upravljanju računalima i drugim vanjskim uređajima koristeći samo svoje misli.
Neuralink koristi kirurškog robota za ugradnju svog sučelja mozak-računalo u područje mozga odgovorno za namjeru kretanja. Uređaj dekodira moždane signale i prevodi ih u naredbe za vanjske tehnologije.
'Ultra-fine' niti implantata, koje prenose te signale, tvrtka smatra velikom inovacijom na tom području. Početkom 2024. Neuralink je uspješno ugradio svoj uređaj u drugog pacijenta, koji ga je koristio za igranje video igara i učenje 3D dizajna objekata, piše Mashable.