Terzan 1

Pogled prema bezdanu: Hubble je ulovio očaravajuću zgusnutu skupinu starih zvijezda

24.10.2022 u 13:36

Bionic
Reading

Najnoviji prizor koji nam donosi Hubble obuhvaća kuglasti skup zvijezda Terzan 1 smješten na 22.000 svjetlosnih godina od Zemlje

Svemirski teleskop Hubble snimio je još jednu poslasticu iz svemira. Na slici koju su 10. listopada zajedno objavile ESA i NASA vidi se kuglasti skup zvijezda smješten na 22.000 svjetlosnih godina od Zemlje. Skup Terzan 1 karakterističan je po skupinama zvijezda različitih boja - od blistavih mladih do prastarih crvenih zvijezda koje međusobno privlače njihova moćna gravitacijska polja.

Ovo, doduše, nije prvi put da je Hubble snimio Terzan 1. NASA je prvu snimku skupine ulovljenu uz pomoć Planetarne kamere širokog polja 2 (Wide Field Planetary Camera 2) objavila još 2015. Radilo se o instrumentu niže rezolucije od trenutno dostupne Kamere širokog polja 3 instalirane tijekom posljednjeg servisiranja.

Na fotografiji možemo vidjeti detaljniji uvid u skupinu gdje stare crvene zvijezde privlači međusobna gravitacija. Okrugli rojevi obično su kolekcija stotinjak zvijezda sakupljenih u grubo okrugloj formaciji. Zvijezde su toliko zbijene da je međusobna udaljenost oko jedne svjetlosne godine. Usporedbe radi, radi se o oko jednoj četvrtini udaljenosti između sunca i naše najbliže zvijezde Proxima Centauri.

Ovakvi skupovi obično su dom nekih od najstarijih zvijezda u galaksiji (koje na slici sjaje crvenim svjetlom), dok su plave zvijezde najmlađe.

Kuglasti skupovi slični Terzenu 1 lokalni su izvori X-zračenja, kažu iz ESA-e. 'Te X-zrake vjerojatno dolaze iz binarnih sustava sasatavljenih od guste neutronske zvijezde i obične zvijezde'. Neutronska zvijezda je, podsjetimo, ostatak eksplozije zvijezde koja nastaje nakon što zvijezde slične Suncu ostanu bez goriva. 'Neutronske zvijezde izvlače tvar iz susjedne zvijezde i uzrokuju snažne emisije x-zraka'.

  • +3
Kakav spektakl: Pogledajte neke od najljepših prizora snimljenih teleskopom Hubble Izvor: Licencirane fotografije / Autor: NASA / Hubble

Znanstvenici ne znaju koliko se crnih rupa skriva u ovakvim skupovima zvijezda zato jer ih je nemoguće 'vidjeti'. Crne rupe se 'love' otkrivanjem jakih gravitacijskih polja koja utječu na obližnje zvijezde, što znači da ih je puno teže pronaći u zgusnutim formacijama poput ove. zaključuje Space.