Cijeli ledeni pokrov Grenlanda ovoga se mjeseca topio dosad neviđenom brzinom, javljaju stručnjaci
NASA-ini znanstvenici ističu da su satelitske snimke pokazale da je topljenje zahvatilo najveću površinu u gotovo 150 godina te da se led topio čak i na najvišim i najhladnijim mjestima kao što je primjerice kamp Summit koji se nalazi na 3.216 metara nadmorske visine.
Površina zahvaćena otapanjem skočila je sa 40 posto na čak 97 posto u samo četiri dana od 8. srpnja. Tijekom ljetnih mjeseci uobičajeno se otopi oko 50 posto površine Grenlanda, međutim razmjeri i brzina ovogodišnjeg otapanja bili su toliki da su zapanjili stručnjake.
NASA je objavila da se gotovo cijeli ledeni pokrov Grenlanda – od tankog u priobalnim područjima, do onog u središtu otoka koji je debeo čak tri kilometra - na površini otopio do sličnog stupnja.
'Kada vidimo otapanje na mjestima na kojima ga ranije nismo vidjeli, barem ne već duže vrijeme, došao je trenutak da sjednemo i zapitamo se što se događa', rekao je NASA-in vodeći stručnjak Waleed Abdalati i dodao: 'To je važan znak koji ćemo razmatrati još godinama.'
Budući da se slično otapanje Grenlanda ipak događalo i prije, rekao je Abdalati, znanstvenici još ne znaju je li to prirodan, ali rijedak događaj ili je izazvan ljudskim aktivnostima koje potiču globalno zagrijavanje.
U posljednja tri desetljeća otapanje je na Grenlandu zahvatilo najviše 55 posto površine. Zapisi u ledu na Summitu pokazuju da se slično otapanje posljednji put dogodilo davne 1889. godine. NASA-ini znanstvenici pretpostavljaju da se velika otapanja događaju u ciklusima od 150. godina.
Znanstvenici procjenjuju da bi se sav led Grenlanda zapremine oko 2.850.000 četvornih kilometara mogao otopiti u narednih 2.000 godina. Ako se to dogodi, razine mora, samo od toga, povisit će se za 7,2 metra.