TEHNO SAVJETI

Zašto prevaranti toliko vole WhatsApp, Telegram i slične aplikacije

26.06.2024 u 07:59

Bionic
Reading

Te dvije aplikacije nisu loše same po sebi. Ali imaju brojne značajke koje ih čine privlačnima prevarantima

Možda ste primijetili da prevaranti vole koristiti WhatsApp i Telegram. Znate li zašto i po čemu se razlikuju od drugih aplikacija za razmjenu poruka?

Pogledajmo o čemu se radi.

Lakše je upravljati žrtvama na jednoj platformi

Kriminalci često ciljaju više meta odjednom, nastojeći uhvatiti što više ljudi u zamku. Nakon što uspostave kontakt, radije ga nastavljaju na platformama za izravnu razmjenu poruka jer im to omogućuje pomno praćenje razgovora. Zbog toga će vas nastojati preusmjeriti na izravnu komunikaciju te vrste.

WhatsApp i Telegram imaju značajke upravljanja kontaktima i pristupačnije algoritme pretraživanja nego, primjerice, većina pružatelja usluga e-pošte. Osim toga, trenutna razmjena poruka može pomoći u stvaranju osjećaja hitnosti, što povećava pritisak na žrtvu i smanjuje izglede da će promisliti o tome što radi.

Ali to ne znači da neće pokušati koristiti poruke na sporiji, promišljeniji način, da bi izgradili povjerenje. Naročito ako glume da su romantično zainteresirani za vas.

Brojni prevaranti rade u grupama i mogu imati posvećenu osobu (ili tim) koja upravlja tekstovima na WhatsAppu i Telegramu. Zato se ponekad stil slanja poruka i kontinuitet mogu promijeniti nakon što se prebacite s jedne platforme na drugu.

WhatsApp i Telegram nude anonimnost i enkripciju

WhatsApp i Telegram ne zahtijevaju previše informacija za kreiranje korisničkog računa. Sve što trebate je provjerljivi telefonski broj iz bilo koje države. Kartice SIM i s njima uparene telefonske brojeve lako je dobiti, pa je inozemnim prevarantima razmjerno lako predstavljati se kao da su iz iste države kao i vi.

Za razliku od Facebooka, Instagrama ili X-a, za WhatsApp i Telegram ne morate imati korisnički profil, pa je lakše ostati anoniman i djelovati pouzdano.

Također, na obje aplikacije moguće je uključiti nestajuće poruke, što znači da vam mogu obećati brda i doline i ostaviti vas bez ikakvih dokaza ako niste bili spremni na takav razvoj situacije.

Ako se policija umiješa i pokuša presresti kriminalnu aktivnost, enkripcija od pošiljatelja do primatelja na obje platforme zaštitit će prevarante. Telegramovi standardni razgovori jedan na jedan nisu zaštićeni na taj način, pa im se tehnički može pristupiti putem njegovih web poslužitelja.

Ipak, ako netko koga ne poznajete inzistira na korištenju ovih aplikacija (naročito opcije tajnog razgovora), budite oprezni.

Telegram podržava dijeljenje datoteka i chatbotove

I WhatsApp i Telegram omogućuju korisnicima dijeljenje bilo koje vrste datoteke ako je ispod propisane maksimalne veličine. Kriminalci mogu to pokušati zlorabiti da bi vam podmetnuli zlonamjerni softver i ukrali osjetljive podatke.

Čak i naizgled bezopasne datoteke, poput PDF-a, mogu sadržavati viruse. Stoga dijeljenju datoteka uvijek pristupite s oprezom. Telegram omogućuje i instaliranje i korištenje robota za brbljanje unutar aplikacije.

Chatbotovi nisu relevantni u većini običnih prijevara jedan na jedan, ali su prilično korisni kada prevaranti stvaraju lažne online tečajeve ili tvrtke.

U takvim bi slučajevima mogli imati veliki grupni chat pun zainteresiranih ljudi, a postojat će i botovi koji mogu potvrditi kripto plaćanja i automatizirati važne zadatke. Kriminalci zlorabe to što iste alate koriste i pojedini legitimni pružatelji usluga, što im olakšava prijevare.

Obje aplikacije nude besplatno međunarodno slanje poruka (i dodatnu zaštitu)

Možda ste čuli za prevarante koji vam se javljaju putem SMS-a i traže nastavak razgovora na WhatsAppu ili Telegramu. To rade iz istog razloga zbog kojeg ne volite slati SMS-ove: sporije je i skuplje.

SMS-ove se obično šalje kao običan tekst putem mobilne mreže, što znači da nisu šifrirani. Zbog toga im mrežni pružatelji usluga mogu pristupiti i čitati ih dok prolaze kroz njihovu infrastrukturu. Koriste li ih stalno, to može biti skupo i riskantno za prevarante. Na WhatsAppu i Telegramu im je puno teže ući u trag.

WhatsApp i Telegram sami po sebi nisu loši. Mnoge značajke koje ih čine tako privlačnima prevarantima osmišljene su da bi vam olakšale korištenje aplikacija i zaštitile privatnost.

No ako vas u sumnjivom razgovoru online usmjeravaju prema bilo kojoj od ove dvije aplikacije, velika je vjerojatnost da se radi o prijevari i trebali biste odustati što je prije moguće od komunikacije, piše Make Use Of.