Novi proturaketni laser oborio je 100 posto svojih ciljeva, a istovremeno se suočavao s višestrukim prijetnjama, kažu dužnosnici britanske obrane
Ministarstvo obrane Ujedinjenog Kraljevstva priopćilo je da je uspješno testiralo novi sustav protuzračne obrane koji prati projektile u letu i ometa ih preciznim laserom. U izjavi su dužnosnici naveli da je laser oborio 100 posto svojih meta na poligonu Vidsel u Švedskoj, unatoč 'nizu istovremeno ispaljenih navođenih infracrvenih projektila', piše Business Insider.
'Sto posto prijetnji brzo je neutralizirano pomoću lasera s izvanrednom preciznošću', stoji u priopćenju.
Sustav je rezultat zajedničkog ulaganja zrakoplovnih tvrtki Leonardo i Thales, a dizajniran je za zrakoplove Kraljevskog ratnog zrakoplovstva, poput nadzorne letjelice Shadow R2 i transportnog zrakoplova A400M Atlas.
U izjavi nije navedeno je li laser testiran dok je bio postavljen na letjelicu.
Instantno neutralizira prijetnje
Dužnosnici su pojasnili da sustav kombinira Thalesov softver za upozoravanje na prijetnje, Elix-IR, koji koristi algoritme za otkrivanje projektila u zraku, s infracrvenim laserom koji je razvila tvrtka Leonardo, a nosi naziv Mysis.
'Prijetnje se neutraliziraju brže nego što je potrebno da se pročita ova rečenica', izjavio je ministar obrane John Healey. Ministarstvo je dodalo da su visoki dužnosnici iz nekoliko NATO-vih država prisustvovali testiranju bojevog gađanja, no nije precizirano iz kojih zemalja.
Velika Britanija vjerojatno će ovu novu tehnologiju ponuditi svojim saveznicima, a u priopćenju ministarstva stoji da će biti dostupna 'izvoznim kupcima'.
U izjavi iz 2022. o svom obrambenom sporazumu s tvrtkama Leonardo i Thales — pod nazivom Team Pellonia — ministarstvo je istaknulo da će projekt biti usklađen s NATO-ovim standardima za sustave obrambene pomoći, što će omogućiti prodaju tehnologije odobrenim državama.
Ujedinjeno Kraljevstvo pojačalo proizvodnju oružja
Prema Štokholmskom međunarodnom institutu za istraživanje mira, Ujedinjeno Kraljevstvo bilo je sedmi najveći svjetski izvoznik oružja, s udjelom od 3,7 posto na globalnom tržištu od 2019. do 2023. godine.
Ovo nije prvo lasersko oružje koje Ujedinjeno Kraljevstvo promovira posljednjih godina jer zapadne vojske nastoje nadopuniti skupe konvencionalne sustave protuzračne obrane jeftinijim opcijama za obaranje projektila i dronova.
U ožujku je objavljena snimka lasera DragonFire kako obara nekoliko meta u Škotskoj, uz tvrdnju da to oružje može pogoditi novčić s udaljenosti od kilometra, pri čemu jedan hitac košta 13 dolara.
Četiri mjeseca kasnije Ujedinjeno Kraljevstvo predstavilo je drugo oružje – laser montiran na kopneno vozilo, za koji su dužnosnici izjavili da jedan hitac košta svega 0,12 dolara, prema javno dostupnim podacima.