'Ove će godine cijena domaćeg voća biti viša od 20 do čak 40 posto', crne su to prognoze Frane Ivkovića, poznatog voćara i predstavnika Hrvatske voćarske zajednice. Stanje je toliko alarmantno da su zbog ovogodišnjih kasnih mrazova voćari na rubu propasti
Hrvatski proizvođači voća i povrća su pred zidom: osim što im meteorološki uvjeti ove godine nisu bili naklonjeni, naime mraz je na uskršnji ponedjeljak desetkovao urod raznih kultura, od jabuka i jagoda do salate, regulativni je sustav u državi naklonjeniji robi iz uvoza nego domaćim proizvodima.
'Kako ovakav krumpir može biti na policama?!'
'Zalažemo se za to da profunkcionira pravilnik o standardima kvalitete voća i povrća da mogu na policama biti samo proizvodi prve i druge klase i kada to bude zaživjelo, onda će dotok robe preko granice biti manji i tržište će se moći zaštititi… Kako krumpir ovakav može biti na policama, iznutra je crn, kvrgav… to treba na granici već zaustaviti', rekao je za tportal agronom Dražen Čačić, tajnik Zajednice udruga hrvatskih povrćara
Cijenu povrća na hrvatskom tržištu određuju i neki međunarodni faktori. Prošle su godine, na primjer, hrvatskim medijskim prostorom 'drmale' vijesti o povrću iz Španjolske zaraženom escherichiom coli. Iako je hrvatsko povrće bilo zdravo, kupci su izbjegavali krastavce, paprike, rajčicu te su hrvatski povrćari i trgovci bili prisiljeni baciti na tone tog povrća. 'Bacalo se prošle godine, dijelili smo povrće jer više košta tona zbrinjavanja povrća kao otpada', kaže nam Čačić. No, dodaje, navedene su vrste povrća tijekom cijele afere bile na policama trgovačkih centara te on zaključuje kako je netko dobro iskoristio situaciju.
Ove sezone od mraza, snijega i hladnoće najviše je, kaže, stradala salata, rajčica i paprika, tj. sve sorte koje se beru u ovom periodu. Naglašava kako situaciju dodatno pogoršava rast cijene goriva, posebice plavog dizela, ali i rast cijena gnojiva.
'Praktično neće biti krušaka, jabuka, trešanja...'
Predstavnik voćara Frane Ivković pak kaže kako domaće jagode ove godine imaju nešto višu cijenu. No, stradale su i druge vrste. 'U Hrvatskoj ove godine praktično neće biti ni krušaka, jabuka i trešanja, višanja će nešto biti, a tu će situaciju iskoristiti uvoznici', kaže Ivković. O alarmantnoj situaciji bit će riječ i 24. svibnja na Saboru Hrvatske voćarske zajednice na temu 'Propast ili oporavak hrvatskog voćarstva'. Ivković nije zadovoljan odnosom države, kaže da su se oglušili na njihove molbe za pomoć s obzirom da je zbog mraza u pojedinim županijama proglašeno stanje elementarne nepogode. Cijene domaćeg voća će, kaže, ove godine biti od 20 do 40 posto više.
Hrvatska uvozi škart voće i povrće iz EU-a
Uvoznici voća i povrća ne dijele brige hrvatskih proizvođača. Dok se ne uvede pravilnik o kvaliteti uvozne robe, u Hrvatsku će i dalje stizati škart voće i povrće iz Europske unije. 'Mi najviše voća kupujemo iz Italije i Španjolske. U Padovi je najveća veletržnica. Proizvođači tamo pred jutro dovoze pakiranu robu i radnici je sortiraju po kvaliteti. Najkvalitetnija se proda rano ujutro za skupe restorane. Manje kvalitetno voće kupuje se za trgovine i tržnice na malo. Ono što se ne proda do deset navečer, to naši uvoznici kupuju ili talijanska prerađivačka industrija za pekmeze, recimo', opisao je stvarnu situaciju Stipan Bilić nekadašnji predsjednik Udruge poslodavaca u prehrambenoj industrijiNapominje da mi uvozimo njihov višak koji bi oni ionako bacili, a ovako ga prodaju. 'Oni se rješavaju smeća, a još i zarađuju', kaže Bilić. U Hrvatskoj je, pojašnjava, ukupna vrijednost uvezenog voća i povrća veća od ukupne proizvodnje pšenice i kukuruza. Kaže kako domaćim proizvodima diže cijenu i neorganizacija na tržištu. Naime, uvozno voće i povrće u puno manje koraka dolazi do polica od domaćeg.
'Nitko ne može procijeniti štete, no mi za 250 milijuna dolara uvozimo previše voća i povrća, a uvoz hrane je državni gubitak jer to je odljev novca na robu koja završi u kanalizaciji, to nije dugotrajna vrijednost', zaključuje Bilić.
Cijena voća 7,6 posto viša nego prošle godine
Prema posljednjim podacima Hrvatskog zavoda za statistiku, cijena voća u travnju je viša za 7,6 posto u odnosu na isti period prošle godine, dok je prosječna cijena povrća jedan posto niža.
Na tržišnom informacijskom sustavu Tisup Ministarstva poljoprivrede u izvješću piše kako je cijena voća na tržnicama tek neznatno viša tj. pojedinih vrsti niža nego u travnju 2011. godine, dok je ove godine zabilježen značajan pad cijena paprike, krumpira, cvjetače, crvenog luka, kupusa… Zanimljivo je kako je cijena 'kristalke' narasla u trgovinama za više od 45 posto, dok je veletržišna cijena te iste salate rasla za manje od pet posto.