test automobila

[FOTO/VIDEO] Vozili smo osvježeni Renault Mégane TCe 140 EDC: Izvrsno koncipiran kompaktni hatchback, s puno tehnologije i snage

11.02.2021 u 16:29

Bionic
Reading

Svojim sportskim, mišićavim izgledom, mnoštvom tehničkih inovacija iz viših klasa vozila i modernim pogonom, Mégane se obraća ponajprije vozačima koji svojim odabirom vozila žele izraziti osobnu dinamičnost, a verzija sa 140 KS i EDC mjenjačem je sjajna

Renault je još početkom prošle godine godine najavio kako će osvježiti Mégane, svoj udarni model iz kompaktnog C-segmenta. Naravno, nije se radilo samo o peterovratnom hatchback (Berline) modelu, već o cijeloj obitelji Mégane, pa je tako francuski proizvođač obnovio cijelu paletu četvrte generacije na sredini njegovog životnog vijeka: Berline, Grandtour, R.S. Line, R.S. i R.S. Trophy. U međuvremenu se početkom ove godine pojavio i Mégane GrandCoupé, prestižna kompaktna limuzina elegantnog izgleda.

Renault je najavio da će ovo osvježenje modelne serije donijeti više tehnologije i širok izbor pogonskih sklopova. Nakon dosta neizvjesne prošle godine zbog izbijanja pandemije ažurirani Mégane je u srpnju predstavljen, a konačno ujesen i stigao u Hrvatsku. Već na hrvatskoj premijeri u rujnu 2020. isprobali smo i najnapredniji model u gami; Grandtour E-TECH Plug-in. Osim hibridnog pogona E-TECH Plug-in, novi Mégane nudi niz benzinskih i dizelskih motora različitih snaga u kombinaciji s ručnim ili automatskim mjenjačem. Prije nešto više od godine dana vozili smo i najjači Mégane R.S. Trophy s 300 KS.

Prije nešto više od godine dana vozili smo tada izlazni model s benzinskim motorom Mégane Intens TCe 140 FAP sa 6-brzinskim ručnim mjenjačem, a prošli tjedan smo na testu imali novi model Mégane Edition One TCe 140 EDC FAP sa EDC sedmerostupanjskim automatskim mjenjačem s dvostrukom spojkom.

Renault Mégane je kompaktni obiteljski automobil, koji francuski proizvođač automobila proizvodi još od kraja 1995. godine, a izravni je nasljednik modela Renault 19. Sam proizvođač kaže da je ovaj model u proteklih više od 25 godina prodan u sedam milijuna primjeraka diljem svijeta. Mégane četvrte generacije predstavljen je na Salonu automobila u Frankfurtu u rujnu 2015., a na tržište je izašao u srpnju 2016. Koristi CMF-CD platformu koju su razvili Renault i Nissan. Kako su četiri godine dosta vremena u tehnološkom smislu, tako je i Renault odlučio modernizirati svoju četvrtu generaciju. Pogledajmo što nam sve donosi osvježeni Mégane.

Vanjski izgled i dimenzije

Prema dimenzijama, peterovratna Berline izvedba nudi sljedeće izmjere: duljina 4359 mm, širina 1814 mm bez retrovizora (2058 mm s otvorenim retrovizorima), visina 1447 mm, a međuosovinski razmak 2669 mm, visina od podloge 145 mm. Težina našeg testnog modela je 1317 kg, a ova težina se mjeri prema EU direktivi 92/21/CEE s vozačem od 68 kg, 7 kg prtljage i spremnikom goriva napunjenim do 90 posto volumena. Mégane Berline s benzinskim motorom ima volumen prtljažnika od 473 litre (s dizelskim 394 l), a kada se preklope nasloni stražnjih sjedala, i 1367 litara (s dizelskim 1288 l) .

Novi Mégane sada izgleda uglađeniji i profinjeniji, osobito zahvaljujući novim LED svjetlima Pure Vision koja povećavaju vidljivost i udobnost u vožnji. Dinamične linije kojima Mégane duguje svoj uspjeh još su više naglašene na novom modelu. Novi Mégane može se pohvaliti obnovljenim prednjim odbojnikom te novom prednjom maskom i donjim usisnikom, ukrašenima kromiranim umetcima od treće razine opreme.

Prednja svjetla novog Méganea izvedena su u tehnologiji LED Pure Vision. Ova su svjetla dostupna već od početne razine opreme i zamjenjuju halogena svjetla prethodnih modela. Kako bi se povećala vidljivost, a vožnja učinila sigurnijom i ugodnijom, svjetlosni snop prednjih svjetala povećan je za gotovo 30 posto. Stražnja svjetla također prelaze na trajniju i učinkovitiju potpunu LED tehnologiju. Svjetla za maglu novog Méganea uokvirena su kromom dok deflektori zraka ispred prednjih blatobrana pridonose njegovoj aerodinamičnosti. Novi dizajn stražnjeg kraja sada uključuje povišena LED svjetla i dinamičke pokazivače smjera. Novi Mégane krasi i profinjeniji stražnji odbojnik. Boja našeg testnog modela je atraktivna smeđa Solar (CNY), iako bismo mi rekli da se radi o lijepoj bakrenoj boji.

Izmijenjen je i dizajn bočnih stranica, koje su sada istaknute i rasvjetom ugrađenom u kvake vrata. Dostupni su i novi 16-colni i 18-colni naplatci. Naš je testni model imao 16-colne aluminijske naplatke Impulse sa zimskim gumama Motrio Winter Far Away dimenzija 205/55R16. Njegov ovjes sprijeda je neovisni MacPherson s donjim nosačima, a torzijska greda straga (poluneovisan) sa spiralnim oprugama.

Unutrašnjost kabine

Kako izgleda osvježeni Mégane, vidjeli smo već u modelu Grandtour E-TECH Plug-in. Unutrašnjost je sada intuitivnija i ergonomičnija zahvaljujući tehnološkoj opremi integriranoj u elegantnije i sofisticiranije okruženje. Osvježeni Mégane prvi je put opremljen digitalnom instrumentnom pločom sa zaslonom veličine 10,2 inča (kao u našem testnom modelu), iako u razini opreme Zen još uvijek ima 4-inčni informativni zaslon u boji između analognih instrumenata. U našem modelu razine Edition One vozački zaslon uključuje intuitivni navigacijski sustav koji vam omogućuje da prilagodite vožnju. Tu je i praktični head-up zaslon (električno preklopiv), koji vozaču pruža korisne informacije u vožnji u njegovom vidnom polju kako ne bi skretao pozornost s ceste.

Novi 9,3-inčni zaslon multimedijskog sustava ima dvostruko veću radnu površinu od 7-inčnog zaslona prethodne generacije. Zahvaljujući besprijekornoj integraciji, ovaj zaslon unosi suvremenost u putnički prostor. Novi povezani multimedijski sustav Renault EASY LINK objedinjuje čitav niz multimedijskih sadržaja, navigaciju, informativne značajke i postavke sustava Multi-Sense. Tipke središnje konzole, osobito komande klima-uređaja s ugrađenim pokazivačem temperature, sada su suvremenije, luksuznije i ergonomičnije. Sve sustave za pomoć u vožnji moguće je aktivirati pomoću komandi na upravljaču. Samo kolo volana je u našem modelu ugodno i presvučeno crnom, kvalitetnom napom.

Ergonomičnije novo sučelje multimedijskog sustava Renault EASY LINK nadahnuto je funkcionalnošću pametnih telefona. Widgete je moguće prilagoditi po želji za izravan pristup omiljenim značajkama i aplikacijama. Aplikacija za pametne telefone MY Renault i posve novi multimedijski sustav EASY LINK ključan su dio ponude sustava EASY CONNECT koji uključuje čitav niz povezanih aplikacija, platformi i usluga koje olakšavaju povezanost u vozilu i izvan njega. Aplikacija vam omogućuje da se daljinski povežete sa svojim vozilom kako biste ga locirali, poslali mu precizne navigacijske upute te daljinski upravljali trubom i svjetlima.

Tehnologija Renault Multi-Sense ostavlja dojam kao da imate više vozila u jednom. Putem ovog sustava možete prilagoditi mapiranje motora, rad upravljača, ambijentalno osvjetljenje i postavke digitalnog zaslona instrumentne ploče kako bi vožnja u potpunosti odgovarala vašem raspoloženju. Na raspolaganju su vam četiri načina rada: 'Eco', koji pridonosi smanjenju potrošnje goriva i emisija CO₂; 'Comfort' za još opuštenije iskustvo vožnje s manjim otporom upravljača; 'Sport' za više užitka u vožnji, veću okretnost i brži odziv, te 'MySense' (zadani način rada) za prilagođen doživljaj vožnje.

Nove presvlake, dostupne od druge razine opreme, donose dodatnu razinu profinjenosti. Sjedala su udobna, dovoljno tvrda i profilirana da dobro drže tijelo vozača i suvozača. Materijali obloge sjedala su kvalitetni, u našem slučaju radi se o presvlakama u tamnoj boji u kombinaciji tkanina - umjetna koža.

Mjesta u drugom redu ima dovoljno za tri odrasle osobe, iako je srednje mjesto nešto manje profilirano i vjerojatno nešto manje udobno ako se na njemu vozi odrasla osoba. Isto tako, mjesta za noge ima dovoljno ukoliko se prednja dva sjedala pomaknu nešto naprijed. No treba reći da je ovo kompaktni automobil, pa ne treba previše inzistirati na pretjeranom komforu.

Pogonski sklop Tce 140 EDC FAP

Osim hibridnog pogona E-TECH Plug-in, o kojem smo pisali prilikom testiranja modela Grandtour E-TECH Plug-in, Renault je odlučio prilagoditi se potrebama različitih kupaca, pa novi Mégane nudi niz benzinskih i dizelskih motora različitih snaga u kombinaciji s ručnim ili automatskim mjenjačem. Tako osvježeni Mégane i dalje nudi Alijansin 1,3-litreni benzinski motor TCe s filtrom krutih čestica (FAP). Dostupan je u inačicama sa 115, 140 i 160 KS, čime će zadovoljiti svačije potrebe. Inačica snage 115 KS dostupna je isključivo u kombinaciji sa šesterostupanjskim ručnim mjenjačem. Motor snage 140 KS dostupan je sa šesterostupanjskim ručnim mjenjačem ili sedmerostupanjskim automatskim mjenjačem EDC dok motor snage 160 KS dolazi isključivo sa sedmerostupanjskim automatskim mjenjačem s dvostrukom spojkom EDC.

Za vozače koji godišnje prelaze puno kilometara novi Mégane dostupan je sa 115 KS snažnim 1,5-litrenim dizelskim motorom Blue dCi koji opremljen sustavom selektivne katalitičke redukcije ispunjava najnovije ekološke norme. Dostupan je sa 6-stupanjskim ručnim mjenjačem i 7-stupanjskim automatskim mjenjačem s dvostrukom spojkom.

Naš testni model Edition One TCe 140 EDC FAP ima trocilindrični turbobenzinski motor obujma 1332 cm³, snage 140 KS (103 kW), uz najveći okretni moment od 240 Nm pri 1600 okretaja u minuti. Snagu na prednje kotače prenosi 7-stupanjski EDC mjenjač s automatski dvostrukom spojkom, a zanimljivo je da model sa 6-brzinskim ručnim mjenjačem ima 20 Nm veći okretni moment pri nešto višem broju okretaja motora (1750 okr./min.). Ubrzanje od 0 do 100 km/h je 9,7 sekundi (ručni mjenjač 9,4 sekunde), a krajnja brzina mu je 205 km/h.

Renault Mégane Edition One TCe 140 EDC FAP
  • Renault Mégane Edition One TCe 140 EDC FAP
  • Renault Mégane Edition One TCe 140 EDC FAP
  • Renault Mégane Edition One TCe 140 EDC FAP
  • Renault Mégane Edition One TCe 140 EDC FAP
  • Renault Mégane Edition One TCe 140 EDC FAP
    +45
Renault Mégane Edition One TCe 140 EDC FAP Izvor: tportal.hr / Autor: Z.M.

Unatoč dinamičnom karakteru, motor od lakih legura impresionira umjerenom potrošnjom i emisijama. Mégane TCe 140 EDC FAP troši u mješovitim uvjetima 5,2 do 5,3 litre benzina na 100 kilometara. Emisije CO₂ se kreću između 119 i 125 grama po kilometru. Sve su vrijednosti prema WLTP-u.

Treba reći i da sve motore u Méganeu karakteriziraju moderni sustavi za pročišćavanje ispušnih plinova. Najvažnija značajka benzinskih motora TCe 115 FAP, TCe 140 FAP, TCe 140 EDC FAP i TCe 160 EDC FAP i E-TECH Plug-in 160 je filtar čestica čađe (benzinskih čestica). Dok dizelski, odnosno motori s paljenjem na kompresiju BLUE dCi 115 i BLUE dCi 115 EDC imaju SCR katalizator (selektivna katalitička redukcija).

Zahvaljujući opsežnim sustavima za čišćenje ispušnih plinova, Renault Mégane je izuzet od predstojećih zabrana vožnje ili ograničenja pristupa. Filter čestica čađe TCe 115 FAP, TCe 140 FAP i TCe 160 FAP prikuplja sitne čestice prašine sadržane u ispušnim plinovima u saćastoj mikroporoznoj strukturi i uklanja ih redovitim izgaranjem. Filtar čestica integriran je u 3-smjerni katalitički pretvarač, zbog čega se sustav naziva 4-smjerni katalitički pretvarač.

Benzinski i dizelski motori u Méganeu

Benzinski i dizelski motori u Méganeu nude sveobuhvatan tehnički paket za smanjenje potrošnje goriva i emisije CO₂. Ovo uključuje:

  • Energy Smart Management - upravljanje generatorom koristi se za oporavak kinetičke energije prilikom kočenja i kretanja. Ova se energija pohranjuje u bateriju i po potrebi dohvaća.
  • automatski start-stop sustav - štedi preko jedne litre goriva na 100 kilometara u gradskom prometu ili u stop-and-go fazi.
  • upravljanje toplinom - elektromagnetskim ventilom u krugu rashladne vode osigurava to da motor brzo dosegne optimalnu radnu temperaturu.
  • varijabilno upravljanje vrtloženjem - postavlja zrak u komoru za izgaranje ciljanim rotacijskim pokretom tijekom hoda usisa i kompresije (efekt vrtloženja). Ovo optimizira stvaranje smjese, što u konačnici doprinosi čistom izgaranju.
  • vakuumski kontrolirana, hlađena recirkulacija ispušnih plinova - koristi se u common-rail dizelskom motoru BLUE dCi 115. Za razliku od uobičajenih sustava, ispušni se plin vadi tek nakon filtra čestica. U usporedbi s klasičnom recirkulacijom, ova je tehnologija složenija, ali omogućuje veću brzinu recirkulacije ispušnih plinova jer temperatura komore za izgaranje pada. Kao izravna posljedica toga, pritisak prednabijanja također se može povećati. Posljedica: Učinkovitost izgaranja raste, što kao posljedicu ima manju potrošnju i manje emisije CO₂.

Manja potrošnja ovisi o premazima s niskim trenjem

Kako bi se smanjilo unutarnje trenje motora, a time i potrošnja goriva, svi benzinski i dizelski motori također su opremljeni osovinama klipnjača presvučenim grafitom. Kao daljnja mjera za povećanje učinkovitosti imaju koljena bregastog vratila s dijamantnim ugljičnim premazom (Diamond-Like-Carbon ili DLC). Ovom tehnologijom mehanički dijelovi dobivaju površinu izrađenu od ugljika otpornog na abraziju s dijamantnim svojstvima. S podmazivanjem uljem, DLC premaz smanjuje otpor trenja između bregastog vratila i podizača ventila do 40 posto.

Turbobenzinski motori TCe 115 FAP, TCe 140 FAP i TCe 160 FAP umjesto teških obloga cilindara od sivog lijeva imaju i unutarnje površine cilindara s izuzetno tankom prevlakom na bazi legure željeza i ugljika. To se primjenjuje uz pomoć takozvanog raspršivanja lučne žice i zahvaljujući svojoj zrcalno glatkoj površini smanjuje trenje između klipa, klipnih prstenova i košuljice cilindra za približno polovinu. Zahvaljujući mikrofinim porama izuzetno otporan na habanje, materijal osigurava podmazivanje. Uz to, uklanjanjem obloga cilindara postiže se ušteda od nekoliko kilograma.

Sustavi za pomoć u vožnji i sigurnosne značajke

Novi Mégane opremljen je sustavima za pomoć u vožnji Renault EASY DRIVE, uključujući sustav za pomoć u vožnji autocestom i u prometnim gužvama. Riječ je o autonomnom sustavu 2. razine koji vožnju čini jednostavnijom i sigurnijom. Sustav za pomoć u vožnji autocestom i u prometnim gužvama objedinjuje adaptivni tempomat (s automatskom funkcijom Stop&Go) i sustav za održavanje vozila u središtu traka. Aktivan je do brzine od 160 km/h te je dostupan za sve inačice s automatskim mjenjačem EDC. Sustav prilagođava brzinu vozila, održava sigurnosni razmak od vozila ispred te vas pomaže zadržati u središtu traka. Osobito je koristan u prometnim zastojima i na autocesti – zaustavit će vaš novi Mégane i ponovno ga automatski pokrenuti nakon tri sekunde, bez intervencije vozača. Ovo je autonomni sustav koji značajno poboljšava udobnost u vožnji. Ipak, od vozača se i dalje zahtijeva da drži ruke na upravljaču i pogled na cesti.

Tu je i sustav automatskog kočenja u nuždi s prepoznavanjem pješaka koji povećava sigurnost upozoravanjem na opasne situacije i aktiviranjem kočnica onda kada to vozač propusti učiniti. Dostupan je i sustav upozorenja na vozilo u mrtvom kutu, koji zahvaljujući novim senzorima radara sa širim poljem detekcije precizno i u svim vremenskim uvjetima prepoznaje vozila u mrtvom kutu, ali i vozila koja izlaze s parkirnog mjesta. Sustav upozorenja na izlazak iz traka, otprije dostupan u ponudi Méganea, sada je povezan sa sustavom za održavanje vozila u prometnom traku kako bi bio još učinkovitiji. Sustavi se aktiviraju pri brzinama većim od 60 km/h, odnosno 70 km/h kako bi upozorili vozača i ispravili putanju ako smatraju da će prekoračiti liniju bez prethodnog uključivanja pokazivača smjera. Sustav za otkrivanje umora vozača je dostupan od druge razine opreme. Ovaj sustav analizira upravljanje kako bi prepoznao umor vozača te ga vizualnim i zvučnim upozorenjem upozorio na potrebnu stanku.

Osim toga, novi Mégane zadržava značajke kao što su parkirni senzori i kamera za vožnju unatrag, tempomat i graničnik brzine, automatsko uključivanje kratkih/dugih svjetala i sustav za prepoznavanje prometnih znakova. U našem testnom modelu Mégane Edition One TCe 140 EDC FAP imali smo opcijske sustave Navigacija +, Paket parkiranje i Paket sigurnost Premium +.

Što reći o osvježenom testnom modelu Mégane Edition One TCe 140 EDC FAP?

Svojim sportskim, mišićavim izgledom, mnoštvom tehničkih inovacija iz viših klasa vozila i modernim pogonom, Mégane se prvenstveno obraća vozačima koji svojim odabirom vozila žele izraziti osobnu dinamičnost. Najvažniji im je kriterij kupnje dizajn, pa im čisto funkcionalan model ne dolazi u obzir. U mnogim su slučajevima to kupci koji već posjeduju Renaultov model i žele ostati vjerni marki. Ostali važni argumenti za kupnju Méganea su mala potrošnja goriva, visoka razina aktivne i pasivne sigurnosti, užitak u vožnji i visoki tehnički standard. U vožnji, naročito ovaj model sa 140 KS i EDC mjenjačem, jako je potentan, a kad se prebaci u način vožnje Sport, i jako startan automobil. I ova verzija sa 16-colnim gumama prilično lijepo leži na cesti, a možemo samo zamisliti kako bi to bilo na npr. 18-colnim gumama.

Renault Méganeom prvenstveno cilja zaposlene ljude sa srednjim prihodima, mlade obitelji, ali i vozače koji ga koriste za svakodnevno putovanje na posao, kao i na odmor i razonodu. Renault to uzima u obzir s opsežnom standardnom i sigurnosnom opremom, mrežnim multimedijskim sustavom Renault EASY-LINK i vrlo učinkovitim turbomotorom (-ima), ali i modernom unutrašnjosti kabine. Francuski proizvođač ispunjava očekivanja kupaca o najnovijoj tehnologiji s detaljima opreme kao što su sustav MULTI-SENSE, opcijski head-up zaslon i LED svjetla.

Za kraj, cijena modela Mégane Berline s benzinskim motorom Intens TCe 140 s ručnim mjenjačem kreće od 158.900 kn (s uključenim PDV-om i PPMV-om), a karavanska Grandtour verzija Intens TCe 140 kreće od 164.900 kn. Uskoro se očekuje i najslabija benzinska verzija TCe 115 FAP. Kad je riječ o dizelskim motorima, Berline Zen Blue dCi 115 kreće od 149.900 kn (sa svim davanjima), a Grandtour verzija Zen Blue dCi 115 od 155.900 kn. Model Berline Edition One TCe 140 EDC kreće od 189.900 kn, a naš testni auto sa svim dodatnim opcijama stoji 210.348 kn.

Renault nudi produljeno jamstvo od pet godina ili 100.000 km po cijeni od 5565 kn.