energetska kriza

Novi udar na džepove: Provjerili smo kako se cijene goriva kreću u susjedstvu i gdje se može uštedjeti i do 100 kuna na spremniku

10.05.2022 u 12:09

Bionic
Reading

Cijene goriva su u uzlaznoj putanji od sredine travnja. Na većini benzinskih postaja u Hrvatskoj litra osnovnog benzina eurosuper 95 od utorka se prodaje po 13,24 kune, što je za 10,6 posto više nego što je bilo prije mjesec dana, kad je cijena iznosila 11,97 kuna. Dizel je u tom razdoblju nešto manje poskupio, za 8,5 posto, te sad košta 13,47 kuna. Provjerili smo kako se kreću cijene u zemljama u okruženju

I na susjednim tržištima cijene benzina i dizela proteklih dana korigirane su sukladno rastu cijena nafte na svjetskom tržištu. Izuzetak je Mađarska, u kojoj je još uvijek na snazi vladina odredba o zamrzavanju cijene goriva.

Slovenija je sve do početka prošlog tjedna imala fiksiranu cijenu goriva, a istekom te mjere cijene su također otišle gore. Nove maloprodajne cijene 95-oktanskog benzina veće su od 6 do 6,5 eurocenta za litru u odnosu na prijašnje i kreću se oko 1,72 eura. Izrazitije je poskupljenje dizelskog goriva, čija prosječna cijena sada iznosi 1,86 eura, a na autocestama i 1,92 eura za litru.

Gorivo je u pravilu kod nas nešto skuplje nego u susjednim istočnim zemljama, a jeftinije u odnosu na zapadne države.

U usporedbi s osam najbližih zemalja, samo u Italiji, Njemačkoj i Austriji potrošači plaćaju višu cijenu eurosupera 95 nego u Hrvatskoj. Dizel je pak skuplji u četiri države - Italiji, Njemačkoj, Austriji i Sloveniji.

Uvjerljivo najpovoljnije cijene trenutno ima Mađarska, u kojoj su cijene benzina i dizela zamrznute na 480 forinti (1,27 eura) do 15. svibnja. Po osjetno jeftinije gorivo hrvatski građani mogu skočiti i u susjednu Bosnu i Hercegovinu, u kojoj mogu uštedjeti stotinjak kuna po spremniku.

S druge je strane gorivo najskuplje u Njemačkoj, u kojoj su cijene benzina i dizela i ovoga tjedna premašila dva eura po litri.

Loša vijest je da bi cijene idući tjedan opet mogle porasti ako se nastavi nepovoljan trend na tržištu sirove nafte.

Na svjetskim su tržištima cijene nafte porasle dva tjedna zaredom, nakon što je Europska komisija predložila postupnu obustavu uvoza ruske nafte.

Sreća u nesreći je to što još veći rast cijena onemogućuje slabljenje potražnje zbog usporavanja rasta najvećih svjetskih gospodarstava.

Bareli nafte
  • Bareli nafte
  • Naftne bušotine
  • Naftne bušotine
  • Naftne bušotine
  • Naftne bušotine
    +14
Nafta Izvor: Profimedia / Autor: N.N.

Kinesko gospodarstvo slabi zbog strogih ograničenja u nekoliko gradova, što bi trebalo zaustaviti novi val koronavirusa.

Američko je gospodarstvo pak u prvom tromjesečju palo 0,4 posto u odnosu na prethodni kvartal, što je prvi pad gospodarstva od kratke, ali duboke recesije u jeku koronakrize prije gotovo dvije godine.

A kako je američka središnja banka prošloga tjedna agresivno povećala kamatne stope za 0,50 postotnih bodova i najavila daljnje povećanje kamata kako bi suzbila previsoku inflaciju, očekuje se i daljnje usporavanje rasta najvećeg svjetskog potrošača nafte.