istražili smo

Cijene nafte odletjele u nebo - čeka li nas poskupljenje benzina i dizela?

16.04.2018 u 20:01

Bionic
Reading

Nakon savezničkih raketnih napada na Siriju stanje na Bliskom istoku ponovno je postalo jako napeto. Osim toga, zalihe sirove nafte globalno su na jako niskim razinama, zbog čega je cijena barela prošlog tjedna poskupjela osam posto. Istražili smo što to znači za potrošače u Hrvatskoj

Na referentnom tržištu za Europu, onom u Londonu, nafta je prošli tjedan poskupjela 8,2 posto, na 72,6 dolara po barelu, dok je na američkom tržištu skočila 8,6 posto, na 67,4 dolara. To su najviše razine cijena nafte u četiri godine.

Analitičari se slažu da je skok cijena nafte posljedica američkog, britanskog i francuskog napada na Siriju nakon navodnog napada kemijskim oružjem na grad Dumu. Sirija nije velik proizvođač crnog zlata, ali zbog napetosti u regiji mogući su problemi u opskrbi.

Dodatan razlog za rast cijena prošli tjedan pružila je i Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) ocjenom da se višak globalne zalihe nafte praktički istopio. U izvješću je OPEC naveo da je proizvodnja njegovih članica u ožujku pala na 31,96 milijuna barela dnevno, što znači da je smanjena za 201.000 barela dnevno u odnosu na veljaču.

Stručnjak za energetiku te urednik portala Energypress Ivan Brodić podsjeća da osim rata u Siriji traje utrka u naoružanju između Saudijske Arabije i Irana, a to je rivalstvo oduvijek imalo velik utjecaj na trgovanje na naftnim burzama.

'Na snazi je i dogovor o smanjenju proizvodnje nafte koji ne dopušta hiperprodukciju. Prošlog tjedna bi cijene nafte bile i više da nije splasnuo strah od valutnog rata između SAD-a i Kine, nakon što je uspostavljena komunikacija Donalda Trumpa i Xi Jinpinga, a poslije početnih carinskih prepiranja', pojašnjava Brodić.

On smatra da smo ušli u 'energetski hladni rat' te da svima osim Europi odgovara poskupljenje energenata, a hoće li doći do novog poskupljenja nafte i drugih energenata, ovisi to o razrješenju konflikata Rusije i Zapada, pitanju iranskog nuklearnog programa, carinskog rata s Kinom, ali i pitanjem Sjeverne Koreje.

  • +24
Stručnjak za energetiku Ivan Brodić smatra da smo ušli u energetski hladni rat Izvor: Profimedia / Autor: N.N.

No što to sve znači za potrošače u Hrvatskoj? Na pitanje hoće li biti poskupljenja na našim benzinskim crpkama Brodić odgovara:

'Poskupljenja će posve sigurno biti ako poskupi nafta na svjetskim tržištima, posebno na za nas relevantnom mediteranskom. Kompanije nemaju drugi prostor za manipulaciju cijenom jer nafta u cijeni benzina i dizela sudjeluje između trećine i pola cijene, a ostalo su porezi, državne koncesije i trošarine.'

  • +25
Nafta Izvor: Guliver/Getty Images / Autor: -