najgori u eu

Hrvatska ima nisku stopu zaposlenih muškaraca: Uzrok tomu su i mirovine

19.02.2025 u 09:03

Bionic
Reading

Iako su trendovi na domaćem tržištu rada u posljednje vrijeme pozitivni, zabrinjava činjenica što smo po zaposlenosti muškaraca na dnu Europske unije. Razlozi toga kriju se u demografskim kretanjima

Tržište rada u Hrvatskoj u proteklim je godinama oživjelo. Stopa nezaposlenosti je najniža ikad, stope zaposlenosti su porasle, a u sustavu mirovinskog osiguranja je iz mjeseca u mjesec prijavljen sve veći broj ljudi.

No, zabrinjava činjenica kako, u usporedbi s drugim zemljama zaostajemo u jednom području. Naime, Hrvatska ima najnižu stopu zaposlenosti muškaraca u EU i Europskom gospodarskom prostoru (Švicarska, Island, Norveška) od samo 76 posto. Znak je to da se poboljšanja na tržištu rada temelje isključivo na zapošljavanju žena.

Trendovi na hrvatskom tržištu rada u prošloj godini obilježeni su pozitivnim pomacima – stope nezaposlenosti dosegnule su najniže razine, a stope zaposlenosti porasle, no analiza HZZ-a i usporedba s podacima za druge europske zemlje pokazuje i da su pomaci brži i izraženiji u ženskoj populaciji.

Problem su i mirovine

Iako je stopa zaposlenosti u Hrvatskoj dosegla 73,7 posto, podaci pokazuju da je stopa zaposlenosti muškaraca od pretprošle do prošle godine skočila sa 75 na 76 posto. U posljednje dvije godine, stopa zaposlenosti žena porasla je sa 65,3 na 71,3 posto, što se poklopilo s padom stope nezaposlenosti. 

Prema ocjeni Tea Matkovića, znanstvenog savjetnika Instituta za društvena istraživanja u Zagrebu, slabija zaposlenost muškaraca odraz je starenja populacije, te činjenice da je u radnoaktivnoj dobi, između 50 i 64 godine života, po Zakonu o hrvatskim braniteljima danas u mirovini 42 tisuće ljudi, najvećim dijelom muškaraca.

'Dakle aktivnost te dobne skupine ima veliku težinu u izračunu opće stope zaposlenosti, koja se računa za dob 15-64. Štoviše, godišnje preko 55 tisuća osoba prelazi 65. godinu života, a na drugoj strani kohorta u dobi 25 godina iznosi niti 40 tisuća mladih. Omjer će postajati još nepovoljniji', ističe Matković za Poslovni dnevnik

Problematično zapošljavanje starijih

Dodaje kako smo dostigli europski prosjek po zaposlenosti muškaraca od 25 do 49 godina, no problem je zapošljavanje onih u dobi od 50 do 64 godine. Slično tvrde i u Hrvatskom zavodu za zapošljavanje, dodajući da je zbog relativno visokih mirovina stanje otprilike jednako i u razvijenijim zemljama poput Belgije i Luksemburga. 

U Sloveniji je, pak, stopa zaposlenosti muškaraca bilježila je pad u promatranom razdoblju, s 81,9 na 79,9 posto, te je pridonijela padu ukupne stope zaposlenosti. Padovi su još zabilježeni u Finskoj i Švedskoj.