Projekt ljudskog glikoma, koji je danas predstavljen u istraživačkom laboratoriju za glikomiku Genos, revolucionarno je istraživanje u tom području nakon projekta ljudskog genoma, pokrenutog krajem 80-ih godina prošlog stoljeća, a završenog 2000. godine
Iako su svi očekivali da će projekt ljudskog genoma dovesti do značajnih promjena u medicini kako bi se poznavanjem gena mogle razumjeti i bolesti, to se nije dogodilo, ali je došlo do spoznaje da su glikomi ti koji imaju važnu ulogu u procesu otkrivanja i liječenja bolesti.
'Projekt ljudskog genoma treba omogućiti bolje razumijevanje interindividualnih razlika te pridonijeti razvoju personalizirane medicine. No pokazalo se da nam poznavanje ljudskog genoma ne omogućava i razumijevanje glikoma koji je, osim genima, određen okolišem i životnim stilom pojedinca', objašnjava jedan od direktora projekta, predsjednik uprave Genosa i profesor na Farmaceutsko-biokemijskom fakultetu Gordan Lauc.
Dodaje da su glikani osnovne strukturalne i funkcionalne komponente mnogih proteina, pa se analizom glikana i tzv. glikanskih biomarkera može ukazati na pojavu bolesti puno prije no što se pojave njeni simptomi.
Strukturalna definicija, govori Lauc, svih ljudskih glikana i određivanje varijabilnosti glikana pojedinaca u zdravlju i bolesti postali su realni ciljevi zahvaljujući recentnom razvoju analitičkih metoda. 'Stoga se pojavila potreba za definiranjem programa koji će koordinirati napore pojedinih akademskih i industrijskih laboratorija na ovom području', kaže.
>>> Ovdje pročitajte veliki intervju s Gordanom Laucom
Sve ovo dovelo je do međunarodnog projekta pod nazivom Projekt ljudskog glikoma, koji predvode hrvatski znanstvenici u suradnji sa stotinom njih iz vodećih institucija diljem svijeta. Prvi rezultat istraživanja je GlycanAge, test biološke dobi pomoću kojeg se može saznati stvarna dob ljudskog organizma.
Test je razvio Genos na temelju analize 40 tisuća ispitanika, a dostupan je za kupnju u Londonu, Pekingu i bolnici Sveta Katarina u Zagrebu, prvoj bolnici u svijetu koja nudi mogućnost analize glikana individualnim pacijentima te stručnu medicinsku interpretaciju i savjete na temelju tog testa. U razvoju su još testovi DiabRisk za otkrivanje dijabetesa tipa 2 i CardiRisk, pomoću kojeg se na vrijeme mogu otkriti kardiovaskularne bolesti.
Na konferenciji su još prisustvovali Dragan Primorac, koji je istaknuo suradnju Genosa i bolnice Sveta Katarina, te tajnik Ministarstva znanosti i obrazovanja Tome Antičić, naglasivši važnost inovativnosti za razvoj Hrvatske.