globalni problemi

Jaja bi mogla zauvijek ostati ovako skupa

27.01.2025 u 12:56

Bionic
Reading

Ako postoji ijedan proizvod koji utjelovljuje ono što potrošači danas mrze kada plaćaju visoke cijene, onda su to jaja. Ljudi ih redovito kupuju i stoga točno znaju koliko koštaju. Sastojci su mnogih namirnica, a osim toga su zdrava riznica proteina. No jaja već neko vrijeme posvuda poskupljuju

Cijene jaja ponovno rastu jer ptičja gripa treću godinu zaredom hara SAD-om, smanjujući ponudu.

Za desetak velikih jaja razreda A trebalo je platiti 4,15 dolara u prosincu, prema Uredu za statistiku rada, u odnosu na 2,51 dolar prije godinu dana. Prosječna cijena nije bila ispod tri dolara od lipnja, a nije bila niža od dva dolara od početka 2022.

Veleprodajne cijene koje plaćaju restorani, trgovine mješovitom robom i škole mnogo su više: prema stranici za globalno praćenje robe Expana, veleprodajna cijena tuceta jaja na Srednjem zapadu iznosi 7,27 dolara, a petogodišnji prosjek je 2,10 dolara, analizira Business Insider.

Dugoročni strukturni problemi

Citirajući podatke iz Circane, Expana je objavila da je prosječna cijena velikih jaja kod manjih trgovaca bila 5,31 dolar po tucetu, a u državama u kojima vrijedi zakon prema kojem ne smiju biti rezultat uzgoja u kavezu ona je viša. I nitko ne zna kada će opet pasti. Ptičja gripa možda i neće biti odlučujući faktor za to, no drugi čimbenici, kao što je poriv za prelaskom na jaja kokoši koje ne žive u kavezu, također mogu održati cijene visokima.

Akutni uzroci ovog skoka - pad ponude, skok potražnje - ukazuju na dugoročne strukturne probleme koji bi mogli ostati prisutni.

'Svi smo na neistraženom teritoriju', rekao je Brian Moscogiuri, globalni trgovinski strateg u tvrtki Eggs Unlimited, dobavljaču jaja sa sjedištem u Kaliforniji. Dodao je da je industrija izgubila 26 milijuna ptica od listopada, više od sedam posto ukupnog jata. 'Čini se gorim nego ikad', rekao je, 'a proizvođači zapravo nemaju spasonosnog rješenja.'

Drugim riječima, nema puno šansi za poboljšanje na vidiku.

'Čini se vrlo malo vjerojatnim da ćemo uskoro vidjeti tržište s jajima od dva dolara', rekla je Karyn Rispoli iz Expana. 'Ne postoji način da se sa sigurnošću kaže da će se ovo unedogled nastaviti, ali čini se da u skorije vrijeme nema rješenja.'

Ptičja gripa — ili, kako se službeno naziva, visokopatogena ptičja gripa — nije nov problem. Njezino izbijanje u SAD-u 2015. dovelo je do skoka cijena jaja. Ali to je trajalo samo jednu sezonu; pojavila se tijekom razdoblja migracije, dok su se divlje ptice kretale preko SAD-a.

Trenutno je problem u tome što se ptičja gripa nastavlja širiti i među pticama i među kravama muzarama, mačkama i ljudima.

Virus je sveprisutan

'Po bilo kojoj metrici, ako proučite životinjske epizootije, u osnovi pandemije životinjskog podrijetla, ovo je najveća koju smo ikada imali', rekao je Maurice Pitesky, izvanredni profesor na UC Davis School of Veterinary Medicine. 'U okolišu je. Vidimo je u mliječnim lagunama. Vidimo je u ljudskim otpadnim vodama. Tako da je u ovom trenutku sveprisutna.'

Obično se kokoši zaraze gripom od ptica močvarica, patki i gusaka. Ali sada zaraze stižu iz mnogo izvora. Bolesne krave mogu zaraziti kokoši zbog korištenja zajedničke opreme. Zaražena farma purana uz cestu može zaraziti farmu pilića jer se uzročnik prenosi zrakom i širi jakim vjetrom.

Budući da se tako dugo bavi tim problemom, peradarska industrija bolje je pripremljena za izbijanje ptičje gripe od, recimo, mliječne industrije, ali uzgajivači jaja mogu učiniti malo toga da je spriječe.

'Američke farme jaja imaju najstrožu i sveobuhvatnu biosigurnost od svih farmi peradi na planetu', rekla je Emily Metz, predsjednica i izvršna direktorica American Egg Boarda, neprofitne organizacije koja promovira i prodaje jaja. 'Nažalost, čak ni najbolja biološka zaštita nije sigurna.'

Nakon što jedno pile bude pozitivno na ptičju gripu, cijelo se jato mora uništiti. Neke su farme izbrisane nekoliko puta u proteklih nekoliko godina, a toliko je mjesta pogođeno da je nabavka novih pilića da bi se farme ponovno pokrenule postala sve teža. S obzirom na razmjere toga, ne postoji jasan plan za preokret.

'Ne samo da smo u gorem položaju nego prije tri godine, nego nisam čuo ni od jedne državne ili federalne agencije kakav je plan, osim da nastavljaju raditi istu stvar', rekao je Pitesky.

Nakon izbijanja epidemije proizvođači dobivaju odštetu od države da ne bi propali. Stavljaju farmu u karantenu, čiste i dezinficiraju. I onda svi čekaju hoće li opet biti pogođeni. 'Sve je to dobro, ali je to i naknadna pamet', rekao je Pitesky. 'Nemamo ništa što bi nam ukazalo na to gdje su mjesta izbijanja virusa.'

Nema jedinstvenog odgovora na pitanje zašto je ovaj napad ptičje gripe tako snažan. To je djelomično stvar razvoja, a djelomično klimatskih promjena.

Zasad ne postoji spasonosno rješenje

Države poput Kalifornije izgubile su većinu svojih prirodnih močvara, što znači da ptice močvarice koriste staništa bliže farmama nego u prošlosti, što je pogodnije za prijenos bolesti, a i obrasci migracije se mijenjaju. Sve to znači da ne postoji jedinstveno rješenje ili način da budemo sigurni da se to neće nastaviti događati.

'Stvar je u tome što doista ne postoji spasonosno rješenje koje bi se moglo implementirati da bi potencijalno zaustavilo virus', rekao je Moscogiuri.

Meghan Davis, izvanredna profesorica na Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health, a koja proučava epidemiologiju okoliša, rekla je da neke promjene čine i životinje osjetljivijima na virus. Možda su pod većim stresom zbog klimatskih promjena i dostupnosti resursa, što bi moglo pogoršati njihovu ranjivost. A tu je i način na koji ih uzgajamo — nalaze se u divovskim objektima i naslagane su jedna na drugu.

Što se tiče rješenja, bolji nadzor i praćenje kuda se virus kreće važan su početak. 'Na taj način možete doslovno rangirati i sortirati to gdje trebate ojačati i poboljšati uzgoj i biosigurnost', rekao je Pitesky. 'To je vrlo skalabilno rješenje.'

Mnoga od tih ulaganja - u praćenje, nadzor, poboljšanje biološke sigurnosti, provedbu kontrole glodavaca koji bi mogli prenijeti ptičju gripu, zapošljavanje više radnika - i više koštaju. Zato je takvo što teško opravdati poljoprivrednicima koji već trpe štetu i možda ne žele ponijeti još skupog tereta. A čak i ako to učine, taj će se povećani trošak odraziti na cijene jaja.

Moscogiuri je rekao da nije siguran imaju li proizvođači puno mogućnosti osim nade da će biti odobreno cjepivo za masovnu upotrebu za perad u SAD-u, ali čak je i to komplicirano. 'Ponekad cjepiva zapravo mogu prikriti i pogoršati stvari umjesto da se identificira koje su životinje bolesne, izvrši se depopulacija i spriječi daljnji prijenos bolesti', rekao je Pitesky.

Postoje i trgovinski problemi, posebno za piliće koji se izvoze za konzumaciju, a koji se nazivaju brojleri. Neke zemlje ne žele uvoziti cijepljene ptice jer se brinu da će cjepiva otežati otkrivanje virusa. 'Imamo puno trgovinskih sporazuma na koje se može utjecati ako zemlja ne može razlikovati zaražene od cijepljenih životinja', rekla je Davis.

Osim borbe protiv ptičje gripe, mnoštvo drugih čimbenika pomaže pogurati cijene na ovu razinu. Značajan dio njih je na strani potražnje, što bi moglo značiti da pred nama nije neko veliko olakšanje. Naime potražnja obično opada ljeti, ali to možda neće biti dovoljno za niže cijene. Metz, iz Američkog odbora za jaja, rekla je da je količina onih prodanih u trgovinama rasla iz godine u godinu 22 uzastopna mjeseca.

Izvanredne okolnosti

Metz je naglasila da je industrija vidjela četiri godine 'izvanrednih okolnosti', uključujući pandemiju i popratne izazove u opskrbnom lancu, visoku inflaciju i ptičju gripu. 'Iako nitko ne može predvidjeti budućnost, cijene jaja su sve samo ne statične', rekla je, dodajući da nijedan od ovih čimbenika nije trajan.

Ipak, zbog nekih faktora važnih za opskrbu, a koji nisu povezani s ptičjom gripom, cijene jaja mogle bi ostati visoke. Pritisak da ona koja se prodaju u određenim državama potječu od kokoši uzgajanih izvan kaveza pridonosi povećanju cijena na tim mjestima.

Kalifornija i Massachusetts, naprimjer, imaju zakone 'bez kaveza' već nekoliko godina, a takva su pravila upravo zaživjela u Coloradu i Michiganu. 'Velika jaja na Zapadnoj obali trenutno koštaju 8,86 dolara, a razlog je to što Kalifornija i pacifički sjeverozapad zahtijevaju da na policama budu dostupna jaja iz uzgoja bez kaveza', rekla je Rispoli, dodajući da ptičja gripa samo pogoršava taj problem.

'Svaka država u kojoj je obavezna opskrba jajima iz uzgoja bez kaveza suočit će se s dodatnim izazovima zbog količine proizvodnje koja je izgubljena uslijed ptičje gripe', smatra.

Jaja su roba, što znači da će njihova cijena uvijek varirati. No, s obzirom na širi kontekst, ukupni trend mogao bi dugoročno biti uzlazan, zaključuje Business Insider.