globalni kapitalac

Je li novi vlasnik Todorićeve megavile u Medveji 'slovački Bill Gates'?

31.10.2017 u 15:37

Bionic
Reading

Agrokor je u ponedjeljak objavio kako je prodao vilu Castello u Medveji za 8,1 milijun eura. Šef koncerna Ante Ramljak to je u RTL-ovu Dnevniku podebljao tvrdnjom da je kupac vlasnik najveće slovačke IT kompanije. Luksuzna vila bila je jedan od statusnih simbola Ivice Todorića i ere u kojoj je on vladao Agrokorom

Upitali smo Agrokor tko je kupac vile Castello, no oni to ne žele otkriti dok se ugovor ne potpiše. Podsjetimo, u koncernu su dan ranije rekli kako je kupac na traženu cijenu od sedam milijuna eura dodao 1,1 milijun eura i tako postao vlasnikom impresivne nekretnine. Na umu treba imati to da ugovor još nije potpisan, ali potencijalni kupci su prilikom predaje obvezujućih ponuda trebali uplatiti i nešto kaucije, pa se može vjerovati da će ga potpisati.

Bacili smo zato oko na listu najvećih slovačkih kompanija ne bismo li identificirali novog vlasnika Todorićeve vile. Listom dominiraju industrijske kompanije, trgovci, financijske institucije te tek dvije tehnološke tvrtke – jedna od njih je globalni kapitalac, proizvođač antivirusnog softvera ESET, dok je druga nešto manja, bavi se GPS navigacijom i zove se Sygnic.

Tvrtka ESET poznata je po svojem antivirusu NOD32, koji koriste stotine milijuna ljudi diljem svijeta. Tu je kompaniju osnovao Miroslav Trnka, samozatajni poduzetnik, kojeg nazivaju i slovačkim Billom Gatesom, a i vlasnik je nekretninske tvrtke Trnka Investment. Zato nije nemoguće nagađati da je upravo ta tvrtka preuzela vilu ne bi li na njoj možda okrenula kakav dodatan novac. Tvrtkom Trnka Investment uz Miroslava upravlja njegov sin, Michal, koji također nije odgovorio na naše upite. 

ESET, zasnovan kao društvo s ograničenom odgovornošću, nije dužan objavljivati financijske izvještaje pa je doista nezahvalno reći koliki su mu godišnji prihodi. Globalno tržište antivirusa vrijedno je oko 20 milijardi dolara, a ESET prema nekim izvorima drži oko 15 posto globalnog kolača, što se može prevesti kao tri milijarde dolara vrijedan tržišni udio.

  • +66
Vila Castello Izvor: Cropix / Autor: Goran Sebelic / CROPIX

Trnka doista rijetko istupa u javnosti, a na naše pitanje je li on kupac vile Castello do kraja pisanja teksta nismo primili nikakav odgovor. U hrvatskom ogranku Sotheby'sa koji je vodio prodaju potvrđuju da je kupac slovački poduzetnik, ali nas za sve druge detalje upućuju na Agrokor.

Drugi potencijalni, ali manje vjerojatan kandidat je tvrtka Sygnic koja se bavi softverom za navigaciju. Kao i ESET-u, sjedište joj je u Bratislavi, no za razliku od antivirusnog diva koji zapošljava 1000 ljudi, u Sygnicu radi 190 ljudi.

  • +16
Vila Castello Izvor: Licencirane fotografije / Autor: Sotheby' International Realty

Osnovali su ga 2004. godine partneri Michal Štencl, Martin Kališ i Peter Pecho, s time da Štencl vodi kompaniju. Poznati su po tome da su 2009. godine ponudili prvu mobilnu aplikaciju za iPhone. Tvrtka je također društvo ograničene odgovornosti pa je do njenih poslovnih rezultata teško doći, no Štencl je u jednom intervjuu na pitanje koliko zarađuje odgovorio: 'Dovoljno da odem s obitelji na ljetovanje.'

Hoće li od iduće sezone u villi Castello ljetovati on, Trnka ili netko treći, službeno još uvijek nije poznato.