Centar za napredne strukture i kompozite Sveučilišta Maine (ASCC) u studenom 2022. predstavio je BioHome3D, prvu 3D tiskanu kuću napravljenu u potpunosti od bioloških materijala
Diljem svijeta deseci domova nastali su 3D printom. U Sjedinjenim Američkim Državama takvi domovi služe za smještaj obitelji u saveznoj državi Virginiji, kao i članova siromašnih zajednica u ruralnom Meksiku. Ova inovativna tehnologija mogla bi značajno utjecati na rješavanje stambene krize u svijetu.
Mogla bi biti posebno korisna u područjima kao što je američka savezna država Maine. Prema izvješću koje su prošle godine objavile tri državne agencije, do 2030. godine bit će potrebno izgraditi oko 80.000 novih domova kako bi se riješio nedostatak povoljnih kuća i stanova.
'Ljudi ne mogu naći domove, jako su skupi. Također imamo sve stariju populaciju, tako da je sve manje električara, vodoinstalatera ili građevinara', rekao je za CNN Habib Dagher, izvršni direktor Centra za napredne strukture i kompozite Sveučilišta Maine (ASCC).
On tvrdi da ima rješenje za to. Prošlog mjeseca ASCC je predstavio 'najveći polimerni 3D printer na svijetu'. Dagher se nada da takozvana 'tvornica budućnosti 1.0' može pomoći u rješavanju stambene krize u državi - i revolucionirati 3D print u tom procesu. 'Pristup koji smo zauzeli prilično je drugačiji od onoga što ste vidjeli i o čemu ste godinama čitali', kaže on.
Kuća svakih 48 sati
Posljednjih godina 3D printanje koristi se za izgradnju gotovo svega; od poslovnih objekata do mostova i džamija. Jedna neprofitna organizacija čak radi na 3D printanju škola u ratnoj zoni. Dubai pak drži Guinnessov svjetski rekord za najveću građevinu ispisanu 3D tehnologijom na svijetu i žele još novih zgrada izgrađenih na taj način do 2030. godine.
Većina trenutnog 3D printa oslanja se na beton, s robotskom rukom opremljenom mlaznicom koja ga nanosi. No ASCC mijenja igru. Njegov divovski pisač i njegov prethodnik, koji je 2019. godine dobio certifikat Guinnessove knjige rekorda kao 'najveći prototip polimernog 3D pisača', jedini su pisači koji grade kuće od drvenih ostataka, kaže Dagher.
Krajem 2022. godine sveučilište je predstavilo BioHome3D, obiteljsku jedinicu površine 55,74 četvorna metra. Tvrde da je to prva sto posto biološki 3D ispisana kuća na svijetu, a izgrađena je od lokalnih drvenih vlakana i materijala od biosmole. Dok se za tradicionalne betonske kuće printaju samo zidovi, BioHome3D ima isprintane i podove, krov i zidove. ASCC je ispisao gotove module na sveučilištu i spojio ih vijcima na licu mjesta kako bi stvorio BioHome3D.
Novi pisač može proizvesti objekte do 29,26 metara duljine, 9,75 metara širine i 5,49 metara visine. Također, može ispisivati do 226,80 kilograma materijala na sat, a cilj je dostići 453,59 kilograma materijala u satu. Tom bi brzinom mogao producirati BioHome3D za samo 48 sati.
Ako ASCC uspije postići taj cilj, njihovi 3D ispisani domovi bit će 'vrlo konkurentni trenutnim troškovima stambene izgradnje', dodaje. No može biti teško obraditi drvene materijale tako velikom brzinom, a čak i ASCC-ovi pisači koji obaraju rekorde ponekad se zaglave. Tijekom ispisa BioHome3D-a, naprimjer, pisač je prestao raditi zbog nakupljene prašine.
Topli drveni podovi i zidovi BioHome3D-a stvaraju izgled elegantne i moderne brvnare nadahnute skandinavskim stilom, smatraju na ASCC-u. Također je to održiv model. Kada vlasnik tamo više ne želi živjeti, kuća se može samljeti i koristiti za ispis nečeg drugog. ASCC koristi drvne ostatke iz pilana u Maineu u svojim istraživanjima i cilja na povećanje lokalne proizvodnje pomoću korištenja ovih nusproizvoda.