veliki planovi

Može li Maroko riješiti europsku energetsku krizu?

08.05.2023 u 21:31

Bionic
Reading

Maroko ima velike planove za izvoz električne energije proizvedene iz solarnih i vjetroelektrana u Europu. Marokanci vide svoju šansu u tome što je Rusija izgubila status glavnog energetskog opskrbljivača Starog kontinenta, a EU je zacrtao ambiciozan plan prelaska na obnovljive izvore energije. Zbog toga marokanske vlasti do 2030. namjeravaju snažno poduprijeti izgradnju elektrana na sunce i vjetar

Trenutno Maroko 90 posto svojih energetskih potreba rješava uvozom, a većina toga potječe od fosilnih goriva. Nasuprot tome, samo 12,4 posto potječe od energije vjetra, a 4,4 posto od solarne energije.

Međutim zemlja ostvaruje opipljiv napredak u poticanju proizvodnje obnovljive energije, zahvaljujući projektima kao što je golemi solarni kompleks Noor-Ouarzazate. S prvom fazom, koja je otvorena 2016., ovo je trenutno najveća koncentrirana solarna elektrana na svijetu.

Takvi objekti koriste ogledala za reflektiranje i koncentriranje Sunčeve svjetlosti na 'prijemnike' središnjeg tornja. U njemu se nalazi tekućina koja se zagrijava te nastala para pokreće turbine za proizvodnju električne energije.

U Noor-Ouarzazateu ogledala se prostiru na 3000 hektara. Postrojenje je razvila tvrtka ACWA Power iz Saudijske Arabije, uz financiranje Svjetske banke i Europske investicijske banke.

Privatne marokanske tvrtke sada planiraju izvoziti solarnu i električnu energiju proizvedenu vjetrom u Europu te zeleni vodik - vodik koji je stvoren obnovljivom energijom.

Tvrtka Gaia Energy razvija vjetroelektrane i solarne sheme koje bi mogle zadovoljiti do četiri posto potreba za električnom energijom u Njemačkoj i Italiji. 'Što se tiče zelenog vodika, imamo šest projekata koje razvija naša tvrtka, a koji bi mogli zadovoljiti 25 posto potreba EU-a', kaže marokanski energetski poduzetnik Moundir Zniber, vlasnik Gaia Energy.

  • +8
Noor-Ouarzazate Izvor: Profimedia / Autor: CHINE NOUVELLE / Sipa Press / Profimedia

U međuvremenu britanski energetski startup Xlinks planira izgraditi podmorski električni kabel od Maroka do Ujedinjenog Kraljevstva. Nadaju se da će marokanska solarna energija i energija vjetra moći osigurati osam posto potreba Velike Britanije za električnom energijom do 2030. godine.

Svjetska banka procjenjuje da će Maroko trebati uložiti 52 milijarde dolara ako želi postići zacrtani cilj da do 2030. proizvede 52 posto električne energije iz obnovljivih izvora, pri čemu će većina tog novca morati doći iz privatnog sektora.

Marokanska ministrica energetske tranzicije i održivog razvoja Leila Benali kaže da je dio sporog rasta obnovljivih izvora energije u zemlji posljednjih godina uzrokovan globalnim čimbenicima.

'Svijet upravo izlazi iz povijesne pandemije, potpune dislokacije opskrbnih lanaca i lanaca vrijednosti - što također utječe na obnovljivu energiju, uključujući način na koji trgujemo solarnim pločama i vjetroturbinama.'

Međutim ona priznaje da postoje i unutarnje prepreke koje treba prevladati. To uključuje 'ubrzavanje i pojednostavljenje birokracije'.

Benali dodaje da se vladina energetska strategija temelji na tri stupa: povećanju obnovljivih izvora energije, povećanju učinkovitosti i većem ulasku na međunarodna energetska tržišta.

Dodaje da treba iskoristiti 'povijesnu priliku' za integraciju u europsko energetsko tržište te da bi takve prilike mogle biti poticaj za toliko potrebna privatna ulaganja.