SVIJET SE MIJENJA

Rekordan rast instaliranih kapaciteta za proizvodnju obnovljive energije u 2017.

05.06.2018 u 09:07

Bionic
Reading

Prošle su godine kapaciteti za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora u svijetu povećani za rekordnih 178 gigawata jer su troškovi proizvodnje energije iz vjetra i sunca postali još konkurentniji u odnosu na fosilna goriva

Prošle je godine instalirano rekordnih 98 gigawata solarnih fotonaponskih kapaciteta, što je 29 posto više nego u godini ranije. Novi kapaciteti za proizvodnju struje iz energije vjetra iznosili su 52 GW, što je četiri posto manje nego u 2016. godini, pokazuje godišnje izvješće organizacije za obnovljive izvore REN21.

Ukupni globalni kapaciteti za obnovljive izvore energije, uključujući i proizvodnju iz hidrocentrala, porasli su u 2017. godini na 2.195 GW,, u odnosu na 2.017 GW u godini ranije.

Prošlogodišnje je povećanje kapaciteta za proizvodnju struje iz obnovljivih izvora također nadmašilo ono u segmentu fosilnih goriva. Njihov je udio, promatrano u neto dodanim kapacitetima, u 2017. godini iznosio 70 posto svih novih dodanih kapaciteta, navodi se u izvješću.

Nova ulaganja u obnovljive izvore energije i goriva iznosila su gotovo 279 milijardi dolara i veća su za pet milijardi nego u 2016. godini. Također su više nego dvostruko nadmašila ulaganja u nove nuklearne i kapacitete za proizvodnju energije iz fosilnih goriva.

U prošloj je godini porasla i potražnja za energijom i emisija ugljičnog dioksida u energetskom sektoru, prvi puta u četiri godine, pokazuje izvješće.

Globalna potražnja za energijom bila je tako 2,1 posto veća nego u 2016. godini, a emisija ugljičnog dioksida za 1,4 posto zbog gospodarskog rasta zemalja u razvoju te porasta stanovništva.

  • +3
Vjetroelektrana kod Šibenika Izvor: Pixsell / Autor: Hrvoje Jelavic

"Povećanje kapaciteta u segmentu obnovljivih izvora energije zaostaje za rastom potražnje za energijom i za kontinuiranim ulaganjima u fosilne i nuklearne kapacitete", zaključuju autori istraživanja.

Sektori toplinarstva, hlađenja i transporta, koji zajedno čine oko četiri petine globalne potrošnje energije, i dalje zaostaju za sektorom električne energije kada su u pitanju obnovljivi izvori.

Tako se oko 92 posto potražnje za energijom u prometu i dalje pokriva iz naftnih proizvoda, a samo 42 zemlje usvojile su ciljeve za korištenje obnovljivih izvora energije u transportu.

"Možda se krećemo ubrzanim tempom prema budućnosti u kojoj će se struja proizvoditi isključivo iz obnovljivih izvora, ali kada je riječ o grijanju, hlađenju i transportu, ponašamo se kao da na raspolaganju imamo svo vrijeme svijeta. Žalosno je, ali nemamo", izjavila je Randa Adib, izvršna tajnica REN21.