prvih 100 dana

Rusija debelo više zarađuje od nafte i plina nego što troši na rat u Ukrajini

15.06.2022 u 13:47

Bionic
Reading

Centar za istraživanje energije i čistog zraka (CREA), neovisna istraživačka organizacija smještena u Finskoj, navodi da je tijekom prvih 100 dana rata Rusija zaradila 93 milijarde eura, odnosno oko 97 milijardi dolara. To znači da je Rusija zarađivala oko milijardu dolara dnevno izvozeći fosilna goriva

Samo od sirove nafte Rusija je dobila 46 milijardi eura, a od plina 24 milijarde eura. Naftni proizvodi, ukapljeni prirodni plin i ugljen također su Putinu donijeli milijarde dolara prihoda, navodi CREA.

Ukupna suma koju je Rusija zaradila od fosilnih goriva i više je nego dovoljna da pokrije izdatke za rat. Naime, podaci ruskog ministarstva financija pokazali su da je 628 milijardi rubalja ruskog saveznog proračuna u travnju potrošeno na nacionalnu obranu, što je otprilike 21 milijarda rubalja – ili više od 330 milijuna dolara – dnevno, objavio je The Moscow Times, a prenosi N1.

CREA je otkrila da je Europska unija (EU) odgovorna za uvoz 61 posto ruskog fosilnog goriva tijekom prvih 100 dana invazije, a to je platila oko 57 milijardi eura.

Međutim, Rusija uskoro više neće moći računati na novac iz EU. Krajem svibnja čelnici EU-a su postigli dogovor oko novog paketa sankcija koji će nametnuti Rusiji zbog rata, a nove sankcije uključuju i zabranu 90 posto uvoza ruske sirove nafte do kraja godine.

Analitičari predviđaju da će Rusija, koja je treći najveći svjetski proizvođač nafte nakon SAD-a i Saudijske Arabije, vjerojatno pokušati pronaći druge kupce ili će smanjiti proizvodnju nafte kako bi održala visoke cijene, piše Newsweek.

Bareli nafte
  • Bareli nafte
  • Naftne bušotine
  • Naftne bušotine
  • Naftne bušotine
  • Naftne bušotine
    +14
Nafta, ilustracija Izvor: Profimedia / Autor: N.N.

Kina i Indija pojačale kupovinu ruske nafte

Veliku ulogu bi mogla odigrati i Kina koja bi mogla pokušati nadomjestiti prazninu koju će ostaviti EU. Osim što je ključni saveznik Rusije, Kina je bila i jedan od najvećih kupaca ruske nafte prije početka rata. Od početka invazije, Kina je počela kupovati još više ruske nafte, piše N1.

Kina je od ožujka do svibnja kupila 14,5 milijuna barela nafte od Rusije, što predstavlja 'trostruko povećanje u odnosu na isto razdoblje prošle godine', pokazala je nedavna analiza podataka koju je provela CNBC-ova tvrtka za podatke o robi Kpler.

CNBC je također izvijestio da je i Indija pojačala kupovinu ruske nafte posljednjih mjeseci: Indija je kupila 11 milijuna barela od Rusije u ožujku i povećala taj iznos na 27 milijuna barela u travnju i 21 milijun u svibnju.

Dr. Maria Snegovaya, stručnjakinja za rusku unutarnju i vanjsku politiku, rekla je za Newsweek da, budući da Putin 'napuhava cijene nafte', Rusija 'sada dobiva više prihoda od izvoza energije nego u isto vrijeme prošle godine'.

'Zbog svojih energetskih prihoda, Kremlj može nastaviti financirati rat još jako dugo', dodaka je ona.