Donald Trump ostvario je pobjedu djelomično zahvaljujući obećanju o drastičnim mjerama prema ilegalnoj imigraciji, uključujući masovne deportacije i ukidanje programa privremenog zaštićenog statusa (TPS) koji radnicima iz određenih zemalja omogućava dolazak u SAD. Najava Trumpove administracije o strogim mjerama uzrokovala je zabrinutost među američkim ekonomistima i poslovnim liderima, posebice u sektorima građevine, poljoprivrede i tehnologije
Trump je imenovao bivšeg vršitelja dužnosti direktora Imigracijske i carinske službe (ICE), Toma Homana, za novog 'graničnog cara'. Homan je poznat po svojoj oštroj retorici. 'Nitko nije zaštićen. Ako ste ovdje ilegalno, bolje vam je da se osvrćete preko ramena,' izjavio je Homan, najavljujući kako će Trumpova administracija 'pokrenuti najveću deportacijsku silu koju je ova zemlja ikada vidjela.'
Ova najava uznemirila je poslodavce i ekonomiste, koji upozoravaju na ozbiljne ekonomske posljedice koje bi takva politika mogla imati. Sektori poput građevinarstva, poljoprivrede i uslužne industrije oslanjaju se na imigrante – i dokumentirane i nedokumentirane – kako bi popunili ključna radna mjesta. Masovna deportacija mogla bi uzrokovati ozbiljan manjak radne snage, povećanje troškova rada i usporavanje ključnih projekata u cijeloj zemlji.
Nedostatak radne snage već je stvarnost
Ekonomisti i analitičari ističu da su radnici već sada deficitarni u mnogim industrijama. Jason Leverant, predsjednik i glavni operativni direktor grupe AtWork, nacionalne agencije za zapošljavanje, izjavio je kako su odmah nakon izbora započeli s analizom mogućih posljedica. 'Problem radnika je sve veći,' rekao je Leverant, naglašavajući kako bi masovna deportacija dodatno pogoršala ovu situaciju, piše CNBC.
Poslodavci se boje da bi deportacija milijuna radnika dodatno narušila krhku ravnotežu između ponude i potražnje na tržištu rada, što bi dovelo do povećanja plaća i rasta cijena u lanac opskrbe. Stručnjaci procjenjuju da bi uklanjanje nedokumentiranih radnika iz građevinskog sektora usporilo projekte te dodatno povećalo cijene stanovanja u SAD-u, koje su već sada izvan dosega mnogih obitelji.
Nan Wu, direktor istraživanja u Američkom imigracijskom vijeću, izjavio je da bi masovna deportacija mogla značiti da građevinska industrija izgubi jednog od osam radnika.
Poljoprivreda pred kolapsom?
Poljoprivreda je jedan od sektora koji se najviše oslanja na radnike migrante, a gubitak velikog broja radnika ugrozio bi domaću proizvodnju hrane. Wu naglašava kako bi uklanjanje poljoprivrednih radnika, koji uzgajaju, beru i pakiraju hranu, moglo dovesti do porasta cijena hrane. Prema podacima Ministarstva poljoprivrede SAD-a, čak 41 posto poljoprivrednih radnika bilo je nedokumentirano u 2018. godini, a najviše ih je u Kaliforniji. Ovaj sektor već bilježi manjak radnika, a masovne deportacije dodatno bi pogoršale situaciju.
Osim poljoprivrede, građevinska industrija također ovisi o radnicima migrantima. Chad Prinkey, direktor konzultantske tvrtke Well Built Construction, izjavljuje kako 'ne postoje Amerikanci koji žele obavljati ove poslove,' dodajući da bi gubitak radne snage mogao paralizirati projekte u dijelovima zemlje poput Texasa, gdje se mnogi građevinski projekti oslanjaju na imigrantsku radnu snagu.
Tehnološki sektor također pogođen
Iako se često fokusira na nisko kvalificiranu radnu snagu, stručnjaci upozoravaju da bi Trumpova politika imigracije mogla utjecati i na visokokvalificirane radnike, posebno u tehnološkom sektoru. Janeesa Hollingshead, voditeljica proširenja u Uber Worksu, istaknula je kako se tehnološka industrija uvelike oslanja na imigrante za ključne pozicije. Tijekom Trumpovog prvog mandata, mnogi tehnološki radnici s H-1B vizama suočavali su se s problemima pri putovanjima, a visoke stope odbijanja zahtjeva za vizu dodatno su pojačale nesigurnost.
Ako bi imigracijske restrikcije postale još strože, tehnološki sektor bi mogao izgubiti pristup potrebnoj radnoj snazi, što bi povećalo nedostatak kvalificiranih radnika u SAD-u. Hollingshead dodaje kako bi tehnološke kompanije morale tražiti talente među postojećim radnicima unutar zemlje, što bi ih dodatno opteretilo.
Ekonomija u opasnosti
Konzervativni think tank American Compass predlaže 'politiku imigracije temeljenu na vještinama' koja bi uključivala strogo provođenje zakona i sprječavanje ilegalnog rada, ali s mogućnošću da neki dugoročno prisutni imigranti steknu stalni status uz plaćanje kazne.
Trump, međutim, odbacuje zabrinutost oko visokih troškova deportacije, tvrdeći da sigurnost ima prioritet. 'Nije pitanje cijene,' rekao je Trump, naglašavajući kako će iz zemlje protjerati kriminalce i narkobosove, bez obzira na trošak.
Unatoč oštroj retorici, stručnjaci sumnjaju u izvedivost masovne deportacije zbog golemih troškova i logističkih izazova. David Leopold, stručnjak za imigracijsko pravo, predviđa da bi takva operacija mogla zahtijevati pomoć lokalnih policijskih snaga, što bi povećalo napetosti između saveznih i lokalnih vlasti.
Široki utjecaji na društvo i tržište rada
Ako se Trumpove imigracijske mjere u potpunosti provedu, ekonomske posljedice osjetile bi se u svim slojevima društva. Cijene u građevinskom i poljoprivrednom sektoru bi rasle, usporili bi se projekti, a povećanje troškova rada moglo bi uzrokovati poskupljenja u maloprodaji, od supermarketa do trgovina sportskom opremom.
Chad Prinkey sažima strahove mnogih poslodavaca u zemlji: 'Trump je developer; razumije što se događa. Masovna deportacija nije moguća bez razornog ekonomskog utjecaja,' zaključuje Prinkey.