posljedice zamrzavanja cijena

Što se to događa s plavim dizelom? Nema ga nigdje ni za lijek, osim u Ini, a i ona potvrđuje nestašicu: 'Situacija je alarmantna!'

27.10.2022 u 13:17

Bionic
Reading

Zamrzavanjem cijena goriva Vlada je zaštitila građane od troškovnog udara, ali je i poremetila tržište naftnih derivata. Najveći nered je u prodaji plavog dizela, a koji troše poljoprivrednici i ribari

Cijena plavog dizela uredbom Vlade ostala je fiksirana na 8,49 kuna po litri. Sva ostala goriva su 'odmrznuta' te su njihove cijene porasle ovaj tjedan.

Kako na plavom dizelu imaju negativne marže, odnosno gube novac, svi distributeri osim Ine maknuli su ga iz prodaje. Posljedično, to je dovelo do snažnog pritiska na Inine benzinske postaje i nestašice plavog goriva.

Predsjednik Hrvatske poljoprivredne komore (HPK) Mladen Jakopović upozorio je u četvrtak da je situacija alarmantna s obzirom na jesensku sjetvu i druge radove te se boji da je neće uspjeti završiti na vrijeme.

Tvrdi da se na pumpama stvaraju redovi za plavi dizel, zna se čekati i satima, ali bez garancije da će goriva biti kad se stigne na red.

Iz Ine su za tportal potvrdili da zbog velike potražnje imaju 'povremene i privremene nestašice' na pojedinim maloprodajnim mjestima.

'Logistika Ine ulaže krajnje napore kako bi ublažila posljedice ovog pritiska pazeći da istovremeno ne ugrožava opskrbu maloprodajnih mjesta ostalim derivatima. Kompanija je svjesna svojeg značenja za nesmetano odvijanje gospodarskih i poljoprivrednih aktivnosti te će učiniti sve što je u njenoj mogućnosti kako bi opskrba tržišta ostala neometana', poručili su iz Ine.

Kako neslužbeno doznajemo, prodaja plavog dizela na Ininim pumpama ove godine je čak oko 40 posto veća nego lani. U cijeloj prošloj godini prodano je oko 46 milijuna litara plavog dizela, a samo u prvih devet mjeseci 2022. gotovo 47 milijuna litara.

Moguće rješenje ove situacije, može se čuti iz naftaških krugova, to je da Vlada, umjesto određivanja maksimalne cijene, ograniči marže za plavi dizel, baš kao što je to slučaj sa standardnim gorivima. Tako bi se potaklo i druge distributere da zadrže plavi dizel u svojoj ponudi i rasterete Inu.

Vlasnik jedne male benzinske crpke u središnjoj Hrvatskoj, pod uvjetom anonimnosti, potvrdio je za tportal da ne prodaje plavi dizel već dulje vrijeme, gotovo od početka ograničavanja cijena, zbog negativnih marži.

Gužva na benzinskoj - ilustracija
  • Gužva na benzinskoj - ilustracija
  • Gužva na benzinskoj - ilustracija
  • Gužva na benzinskoj - ilustracija
  • Gužva na benzinskoj - ilustracija
  • Gužva na benzinskoj - ilustracija
Gužva na benzinskoj postaji - ilustracija Izvor: Cropix / Autor: Bozidar Vukicevic / CROPIX

U početku je na prodanoj litri gubio deset lipa, pa 50 lipa, kunu, a sad bi s maloprodajnom cijenom od 8,49 kuna gubio i više od kune.

'Ako bi se marže ograničile, to bi pomoglo, ali ako bi to bile stvarne marže koje bi ostale nama. Nikakvo ograničenje cijena više nije rješenje', ističe naš sugovornik.

Na pitanje što će biti s poljoprivrednicima i ribarima ako se doista cijene opet prepuste tržištu, on odgovora da će i oni biti primorani dignuti cijene svojih proizvoda, a to već ionako, ističe, rade s obzirom na neizvjesnosti u opskrbi i distribuciji goriva.

'Oni koriste eurodizel kao gorivo jer plavog dizela na većini crpki ionako više nema', poručuje naš sugovornik.

Predstavnici Grupe Petrol
  • Predstavnici Grupe Petrol
  • Predstavnici Grupe Petrol
  • Predstavnici Grupe Petrol
  • Predstavnici Grupe Petrol
  • Predstavnici Grupe Petrol
    +17
Predstavnici Grupe Petrol Izvor: Cropix / Autor: Nera Simic

Da je situacija s plavim dizelom alarmantna, potvrdili su nam i iz Petrola. Jedan od najvećih distributera u Hrvatskoj, koji ima više od 40 posto tržišnog udjela, morao je zbog velikih gubitaka prestati s nabavom i prodajom plavog dizela.

'Zbog sprječavanja direktne ekonomske štete društvu Petrol d.o.o. Zagreb, u trenutnoj situaciji, do eventualnog spuštanja nabavne cijene na tržištu ili dizanja regulirane prodajne cijene na vrijednosti koje nam omogućuju barem pokriće troškova i minimalnu zaradu, nismo u mogućnosti nastaviti s nabavom i prodajom plavog dizela te posljedično ostajemo bez istog na svim prodajnim mjestima na kojima se postojeće zalihe potroše, odnosno prodaju. O problematici i nemogućnosti prodavanja plavog dizela više puta smo obavijestili i pozvali na rješenje neodržive situacije i resorna ministarstva gospodarstva i održivog razvoja', poručili su iz Petrola.