S početkom nove godine intenzivira se val otkaza u kompanijama diljem svijeta, jer pad potražnje kompenziraju oštrim rezanjem svih troškova, a katastrofalnih posljedica globalne financijske i gospodarske krize nisu pošteđeni ni milijarderi.
Najveći britanski lanac maloprodaje odjeće i hrane Marks&Spencer najavio je u srijedu (7. siječanj) otpuštanje više od 1.200 zaposlenika, nakon što je u posljednjem lanjskom tromjesečju zabilježio najlošiju prodaju u zadnjih 10 godina. Ta grupa, sa 125-godišnjom tradicijom, na britanskom je tržištu zabilježila pad prodaje za 7,1 posto u prošlom kvartalu. Najavila je i da očekuje 'izazovne' ekonomske uvjete još barem 12 mjeseci.
Jedan od najvećih svjetskih proizvođača aluminija Alcoa, pak, najavio je otpuštanje 13.500 zaposlenika, što čini 13 posto njegove ukupne radne snage, zbog intenzivnih mjera štednje i smanjivanja proizvodnje dok pada potražnja za njegovim proizvodima.
Najavio je i zamrzavanje plaća svim zaposlenicima te novog zapošljavanja. Sve to trebalo bi dovesti do 450 milijuna dolara godišnjih ušteda. Analitičari smatraju da će i konkurenti Alcoe, uključujući ruski Rusal te Rio Tinto, biti prisiljeni na smanjivanje proizvodnje kako bi se stabilizirale ponuda i potražnja na globalnom tržištu aluminija. Očekuje se i da će američki maloprodajni lanci izvijestiti o lošim prodajnim rezultatima u prosincu unatoč rasprodajama, jer pada povjerenje tamošnjih potrošača kako raste nezaposlenost.
U petak bi trebali biti objavljeni novi podaci o nezaposlenosti u SAD-u. Očekuje se da će pokazati gubitak pola milijuna radnih mjesta samo u prosincu, a time bi u cijeloj prošloj godini gubitak mogao dosegnuti i 2,4 milijuna. Očekuje se i da će tijekom dana njemački službeni podaci pokazati rast nezaposlenosti u prosincu u najvećem europskom gospodarstvu, po prvi puta od 2006. godine. A svoj teški danak kriza uzima i među milijarderima, a ne samo 'običnim' radnicima.
Posljednji u nizu onih koji su si oduzeli život, slomljeni posljedicama globalne financijske i ekonomske krize, je njemački milijarder Adolf Merckle. Njegovo posrnulo poslovno carstvo uključuje tvrtku za proizvodnju generičkih lijekova Ratiopharm i udjele u proizvođaču cementa HeidelbergCement. U manje od četiri mjeseca to je treće samoubojstvo među uglednim poslovnim ljudima u svijetu. U rujnu je direktor private-equity tvrtke Olivant Kirk Stephenson skočio pod vlak u Londonu. Točni razlozi koji su ga nagnali na takav čin službeno ostaju tajnom.
Dva dana prije Božića mrtav za svojim radnim stolom u New Yorku pronađen je i Rene-Thierry Magon de la Villehuchet, nakon što je 1,4 milijarde dolara njegovog i novca njegovih klijenata izgubljen u prijevarama povezanim s fondom Bernarda Madoffa. Njegov fond bio je jedan od najvećih gubitnika među Madoffovim žrtvama. Dr. John J. Lucas, sa njujorške Presbyterian Hospital/Weill Cornell Medical College smatra kako je moguće da su ti ljudi "svoju vrijednost kao ljudskih bića procjenjivali po tome koliko su 'teški' u banci".