'valuta komunizma'

Čuveni Britanski muzej ove jeseni otvara izložbu posvećenu jugoslavenskom dinaru

14.08.2017 u 12:47

Bionic
Reading

Povodom 100. obljetnice Ruske revolucije, čuveni Britanski muzej ove jeseni sprema veliku izložbu posvećenu valutama komunističkih zemalja, među kojima će se naći i novčanica od 1000 dinara, s likom radnika u zeničkoj željezari Arifa Heralića

Arif Heralić bio je ljevač koji je u Zenicu doselio iz Maglaja. Njegov lik je 1954. zabilježio Nikola Bibić, fotograf beogradske Borbe, a najprije se nalazio na novčanici od 1000 jugoslavenskih dinara (od 1955. do 1965.), da bi kasnije, zbog denominacije i redizajna, 'prešao' na novčanicu od 10 dinara.

Popularna 'hiljadarka', koja je svojevremeno trebala simbolizirati sretnog i zadovoljnog radnika u mladoj jugoslavenskoj industriji, dio je izložbe 'Valuta komunizma' (The Currency of Communism), koja se u Britanskom muzeju u Londonu otvara 19. listopada i trajat će do 18. ožujka 2018.

Njezin autor, kustos Tom Hockenhull za Guardian je otkrio kako je uživao spremajući je.

'Fascinantno područje. Englez sam, odrastao u kapitalističkom društvu. Ovo je bio prozor u posve novi svijet', rekao je Hockenhull koji je izložbu zamislio kao pregled komunističkog odnosa prema materijalnom ili toga kako je novac uopće funkcionirao u komunističkim režimima.

Osim novčanica, moći će se, najavljuje, razgledati i posteri, reklame, brojne medalje i novčići.

Uz jugoslavenske primjerke, među zanimljivijim izlošcima svakako su novčanica iz Somalije iz 1975., koja prikazuje ženu s puškom, lopatom i djetetom, potom kineski juan iz 1980., na kojemu su predvodnici moderne Kine, intelektualac, radnica na farmi i radnik u tvornici, te ona s potpisom Ernesta Guevare, koji je stavio samo Che, čime je, kaže Hockenhull, htio iskazati prezir prema novcu.

'Čini mi se da što je ekonomija države stabilnija, to su novčanice u njoj dosadnije', komentirao je kustos izložbe, dodajući da SAD dolar nisu promijenile od 1962., a da se ni taj dizajn ne razlikuje previše od onog iz 1862.

'Moraš mijenjati izgled novčanice onda kad mijenjaš političku agendu. Novac je pod komunizmom imao drugačiju ulogu, zato je i morao izgledati drugačije', kaže.

Od postera na izložbi 'Valuta komunizma' u British Museumu će se naći i reprodukcija SSSR-ove reklame za štednju, a od medalja, također sovjetska, koju su dobivale žene koje su imale 10 i više djece.