OTVARANJE 28. KOLOVOZA

Dosad neispričano: Velika izložba 'Fiume Fantastika' istražuje deset fenomena Rijeke

28.08.2020 u 13:26

Bionic
Reading

Središnja izložba programskoga pravca 'Slatko i slano' u projektu Rijeka 2020 - Europska prijestolnica kulture (EPK), 'Fiume Fantastika: Fenomeni grada' bit će otvorena 28. kolovoza u prostoru Eksporta na Delti

Izložbu su najavili gradonačelnik Vojko Obersnel, direktorica Rijeke 2020 Irena Kregar Šegota, predstojnik DeltaLaba Vedran Mimica i kustos programa 'Slatko i slano' Idis Turato.

Izložba se temelji na recentnim istraživanjima DeltaLaba - Centra za urbanu tranziciju, arhitekturu i urbanizam pri Sveučilištu u Rijeci i prati posljednjih stotinu i pedeset godina urbane povijesti Rijeke tijekom kojih grad raste i postaje prometno i industrijsko središte.

Postavljena je u deset paviljona, od kojih svaki tematizira određeni riječki fenomen: Granice, Luka i željeznica, Mreže, Kino: 'Stižu ljudi!', Grad, Palača, Zajedničko tlo, Dokolica, Spomenici i Fantastične zone.

Kako stoji u najavi izložbe, izložba tumači povijest modernog urbanog razvoja Rijeke i regije prateći utjecaje ekonomskih, političkih i društvenih procesa na arhitekturu grada. Nastala je kao rezultat istraživanja turbulentne povijesti u kojoj je Rijeka prolazila kroz različite društveno-političke sustave i teritorijalne ustroje, a pritom se fokus urbanog razvoja temeljio na novim tehnologijama i na ekonomskim učincima.

'U takvim okolnostima nastale su specifične arhitekture i urbani fenomeni koje nadilaze pitanja stila, jezika ili estetike i koje generiraju vlastitu, lokalno-specifičnu i autonomnu urbanu kulturu. Slobodno kombinirajući problemske teme i izlagačke žanrove, izložba raspoznaje i obrazlaže urbane fenomene na preklapanjima društvenih i arhitektonskih projekata. Radikalne transformacije topografije, neočekivane prenamjene zgrada, brutalni sudari prirode i industrije tek su neki od elemenata složenog mozaika do sada neispričane priče o urbanim poukama Rijeke.'

Središnji izložbeni događaj EPK - sublimirana povijest Rijeke

Glavni kustos izložbe je Idis Turato, uz kustose Vedrana Mimicu i Maroja Mrduljaša, a kustoski tim čine još Deyan Sudjic, Luka Skansi, Ida Križaj Leko, Morana Matković i Renato Stanković, uz suradnju s Tvrtkom Jakovinom, Federicom Carlom Simonellijem, Igorom Bezinovićem, Velidom Đekićem i Janom Horvat.

Organizatori izložbe su Sveučilište u Rijeci, DeltaLab - Centar za urbanu tranziciju, arhitekturu i urbanizam, Rijeka 2020 i Grad Rijeka.

Partneri su Pomorski i povijesni muzej Hrvatskoga primorja, Muzej grada Rijeke, Muzej moderne i suvremene umjetnosti u Rijeci, Arhitektonski fakultet Sveučilišta u Zagrebu i Državni arhiv Rijeka.

Za produkciju izložbe zaslužni su DeltaLab, odnosno Morana Matković i Renato Stanković, a za arhitekturu i oblikovanje izložbe Ida Križaj Leko.

Obesnel je rekao da je riječ o središnjem događaju EPK kada je riječ o izložbenim aktivnostima, na kojoj će posjetitelji moći vidjeti sublimiranu povijest Rijeke s drugoga gledišta. Istaknuo je da je prostor Eksporta postao središnji prostor izložbenih aktivnosti, da je posve obnovljen te da će se u njemu moći priređivati razna događanja, dodavši da će 'projekt EPK sigurno biti uspješan unatoč tome što se odvijao u ovoj čudnoj godini.'

Turato je objasnio da je izložba zamišjena tako da se ljudi kroz nju kreću kao kroz novi gradski korzo stječući nove spoznaje o gradu. Irena Krager Šegota smatra da izložba čini grad vidljivim na poseban način, da artikulira sve teme EPK. Vedran Mimica ocijenio je da je riječ o jedinstvenoj izložbi te da su rijetke izložbe o nekom gradu u takvom formatu.