Na tradicionalnom Festival povijesti Kliofest, koji će se održati u Zagrebu od 7. do 10. svibnja, bit će predstavljeno niz knjiga i filmova, održani okrugli stolovi i tribine o povijesnim knjigama i filmovima, priopćio je organizator
Okrugli stolovi posvećeni su 500. obljetnici smrti Marka Marulića, 150. obljetnici početka rada modernoga Sveučilišta u Zagrebu, 50. obljetnici Ustava SFRJ iz 1974. godine, te raspravi što se deset godina nakon početka Prvoga svjetskog rata u hrvatskoj historiografiji promijenilo u odnosu na istraživanja i viđenja toga velikog svjetskog ratnog sukoba.
Tribine su posvećene važnim knjigama i izazovima koje te knjige stavljaju pred povjesničare kao što su memoari neopravdano zaboravljenoga hrvatskog političara Ivana Bukovića Ćire (Disput), o starome Egiptu (Školska knjiga) ili pak o nacionalnom pamćenju traumatičnih iskustava 20. stoljeća (Disput).
Na jednoj će se tribini prvi put susresti studenti povijesti s Filozofskog fakulteta, Fakulteta hrvatskih studija i Hrvatskoga katoličkog sveučilišta te porazgovarati o studiranju, mogućnosti suradnje i o tome što nakon studija.
Na festivalu će biti niz predstavljanja knjiga hrvatskih povijesnih i arhivističkih institucija, među njima Hrvatskoga instituta za povijest i Podružnice za povijest Slavonije, Srijema i Baranje, Hrvatskoga državnog arhiva i FF pressa, kao i nekoliko nakladnika. Bit će predstavljen i Centar za istraživanje Holokausta i genocida na jugoistoku Europe s Filozofskog fakulteta u Rijeci.
Predstavit će se i makedonski povjesničari te ukazati na aktualno stanje svoje historiografije, povjesničari iz dva slovenska povijesna instituta - Instituta za suvremenu povijest i Povijesnog instituta Milko Kos Slovenske akademije znanosti i umjetnosti. Također, bit će predstavljene nove knjige Udruženja za modernu historiju u Sarajevu i ovogodišnji History Festa toga udruženja, kao i nove knjige dugovjeke Biblioteke XX vek iz Beograda.
Na Kliofestu će sudjelovati nekoliko čeških povjesničara i bit će predstavljene njihove knjige, napose zbornik radova posvećen Janu Pelikánu, današnjem nestoru češke balkanistike. Sudjelovat će gosti iz Poljske, Italije, Bosne i Hercegovine, Srbije, Francuske i drugih zemalja.
Glavni dio programa odvija se u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu - i ovoga puta na dvije pozornice. Nekoliko promocija knjiga bit će u Knjižnici i čitaonici Bogdana Ogrizovića, a filmovi će biti prikazani u sjedištu Poljske kulturne udruge Mikolaj Kopernik.