Brzopotezna jela od tjestenine doista su sjajno rješenje kad smo u žurbi, a želimo ukusan obrok bogat nutrijentima
Jesen je idealno vrijeme i za slasna jela koja uključuju gljive, poput finih variva, pripremljenih na žaru ili kao dodatak finim umacima.
Zdravstvene koristi gljiva dobro su poznate, a osim što su vrlo ukusne, iznimno su zdrave jer sadržavaju antioksidante, brojne minerale, vitamine…
Tjestenina se osobito dobro slaže s gljivama, pa donosimo recept za pastu ai fungi, talijansku tjesteninu s gljivama, pravu gastronomsku simfoniju u malom.
Prednost ovoga jela je i njegovoj brzinskoj pripremi (15 minuta), dok je trajanje kuhanja oko 30 minuta.
Što je potrebno:
- 20 g suhih vrganja
- žlica maslinovog ulja
- žlica maslaca (ili dodatna žlica maslinovog ulja)
- ½ luka, oguljenog i narezanog na kockice
- ½ mrkve, narezane na kockice
- ½ nasjeckane stabljike celera
- 2 češnja češnjaka, prethodno očišćena i zgnječena
- 2 grančice svježe majčine dušice
- 250 g smeđih šampinjona, narezanih na tanke ploške
- 100 g nasjeckane cherry rajčice
- 3 žlice bijelog vina
- 300 g tjestenine (najbolje tagliatelle ili pappardelle)
- ekstra djevičansko maslinovo ulje i svježe naribani parmezan
Priprema:
Izmiksajte suhe vrganje, a zatim umiješajte u posudu u kojoj ste stavili 100 ml vruće vode kako biste napravili pastu.
U međuvremenu zagrijte ulje i maslac na širokoj tavi na srednje laganoj vatri i pržite luk dok ne postane zlatne boje i proziran. Dodajte mrkvu i celer, pržite dok ne omekša uz redovito miješanje, a zatim dodajte češnjak i timijan te pržite još 30 sekundi.
Pojačajte vatru, dodajte svježe gljive i pržite uz redovito miješanje dok ne popuste, ne porumene i više ne ispuštaju paru. Dodajte vino te kuhajte dok većina tekućine ne ispari, a zatim dodajte rajčice i pastu od vrganja (prvo probajte: ako je gusta, malo je razrijedite) i dobro promiješajte. Pustite da krčka, a zatim smanjite vatru, poklopite i ostavite da se lagano kuha oko 10 minuta, dok se ne zgusne.
U međuvremenu, prema uputama na pakiranju, skuhajte tjesteninu u posoljenoj kipućoj vodi. Začinite umak po ukusu, a zatim ocijedite tjesteninu. Stavite tjesteninu u tavu s umakom i dobro je prelijte, dodajući kapljicu ili dvije vode u kojoj ste kuhali tjesteninu ako vam se učini da je pregust. Završite s kapljicom ekstra djevičanskog maslinovog ulja i poslužite s ribanim parmezanom ili sličnim. Dobar tek!