Američka svemirska agencija NASA službeno je u istraživačkom centru Ames u Silicijskoj dolini (SAD) u pogon pustila svoje novo superračunalo Aitken, moćnije i štedljivije od prethodnika
Aitken koristi modularni dizajn koji traži manje električne energije i podržava izvođenje složenijih simulacija nego slična računala dosad. Može teoretski vrtiti simulacije do 3,9 petaflopsa i ima 221 terabajt memorije za pohranu, 1.150 čvorišta i 46.80 jezgri.
Pogoni ga sustav HPE SGI 8600, s drugom generacijom Intelovih procesora Xeon, dok za umrežavanje koristi Mellanox InfiniBand. Za hlađenje koristi zrak, ventilatore i vodu. Prvi je od mogućih 16 modula koje je moguće brzo sastaviti te koristiti za obradu i pohranu podataka.
PUT U SVEMIR
Pogled iz radionice: Ovako NASA sastavlja robotski rover za misiju Mars 2020.
Aitken je nastao temeljem prototipnog postrojenja Electra, sagrađenog 2016. godine, u kojem je bilo superračunalo smješteno u okolišu više prijateljski naklonjenim modulima u blizini glavne NASA-ine zgrade. Da je bilo ugrađeno u glavnu zgradu, procjenjuje se kako je potrošilo dva milijuna kilovatsati energije i oko 11,3 milijuna litara vode manje tijekom protekle godine.
Aitken je, inače, i krater na Mjesecu nazvan po Robertu Grantu Aitkenu, američkom astronomu specijaliziranom za binarne zvjezdane sustave.
Novo superračunalo koristit će više od 1.500 znanstvenika i inženjera iz Sjedinjenih Država, za projekte kao što su simulacija unutrašnjosti našeg Sunca ili razvoj učinkovitijih kvadrokoptera.
Ipak, prvenstvo će imati modeliranje i simulacije u sklopu projekta Artemis, koji predviđa let do i slijetanje na Mjesec, piše Engadget.