Premda smo prošloga tjedna dobili priliku svjedočiti igrokazu Sunca, Mjeseca i Zemlje, NASA je objavila video koji već danima plijeni pažnju, a prikazuje kako pomrčina Mjeseca izgleda snimljena iz orbite dalekog Merkura
Pomrčina Mjeseca dešava se kada su Sunce, Zemlja i Mjesec poravnati, a mjesec se nalazi u Zemljinoj sjeni. Mjesec prolazi kroz najmračniji dio Zemljine sjene pod imenom umbra, a ona mu daje crvenkasti sjaj zato jer se sunčevo svjelo lomi pri prolasku kroz Zemljinu atmosferu.
Kako bi pomrčina izgledala da ju snimamo s Mjeseca?
Ovaj događaj je, bez dvojbe, impresionirao brojne promatrače. Uostalom - 'krvavi Mjesec' je relativno rijetka i vrlo impresivna pojava. Da je netko stajao na Mjesecu tijekom potpune pomrčine, vidio bi Zemlju obavijenu crvenim vatrenim prstenom.
No kako izgleda pomrčina kada ju gledamo s drugih mjesta u Sunčevom sustavu? Odgovor na pitanje daje NASA-in satelit Messenger koji je kružio oko Merkura od 2011. do 2015. te Zemljanima prskrbio prizor pomrčine promatrane iz blizine planeta najbližeg našem Suncu. NASA-ini sateliti koji kruže oko udaljenih planeta ponekad tijekom ovakvih događaja okreću kamere prema Mjesecu, što je Messenger i sam napravio tijekom pomrčine Mjeseca 2014.
Udaljena točka
Snimka je snimljena kombiniranjem trideset uzastopnih fotografija. Na njoj ne moguće vidjeti kako Mjesec polako tone u sjenu. Messenger je svoju misiju završio namjernim sudarom s planetom u travnju 2015.
ZNANOST NAKON CASSINIJA